Ako sme na pošte ušetrili cez 1500 €

Chodiť na poštu nemám moc v obľube, ale boli sme na ňu viac či menej odkázaní. Až donedávna. Časy sa menia k lepšiemu aj v odpadoch.

Výhody používania cez slovensko.sk

Kolegyňa z fachu, Anka Kollárova z Trnavy, mi prednedávnom položila super otázku. „Tomáš, mali by úrady akceptovať podávanie Sprievodných listov nebezpečných odpadov cez portál slovensko.sk?“

Bolo to asi pred rokom a moc som o tom ešte nevedel. Ona to už skúsila a z rôznych úradov prišla rôzna spätná väzba. Niektoré úrady jej odpovedali že ok, iné že pre istotu nech to pošle aj tak poštou. Dohodli sme sa, že sa na to pozrieme. Veď prečo by to nemalo byť akceptované, keď si to štát zriadil ako oficiálny systém na komunikáciu.

Ministerstvo k tomu vydalo aj vyjadrenie. Stiahnuť si ho môžete tu. Vyplýva z neho, že ak by ste Sprievodný list NO poslali klasicky mailom, nebolo by to akceptované. Ale ak použijete slovensko.sk, všetko bude OK.

Začali sme to potom používať a musím povedať, že je to silne návykové a som úplne rád, že sme na pošte za posledný rok ušetrili cez 1500 € (poštovné, obálky, papier a tlač) a hodiny strávené cestou na poštu, či čakaním v rade na pošte.

Ide o to, že Okresnému úradu, či akémukoľvek inému úradu, nemusíte nič zasielať poštou, či využívať podateľňu. Stačí všetko odoslať cez slovensko.sk. Nie len sprievodné listy NO, ale aj žiadosti o súhlasy, či akúkoľvek inú komunikáciu, či požiadavku na daný úrad. Nemusíte nič tlačiť, nikam sa trepať, všetko vybavíte od počítača.

Nevýhody

Samozrejme úplne bezproblémové to nie je. Treba sa s tým najskôr skamarátiť (podrobný video návod je tu), ale potom to bude jednoduché. Na druhej strane to má však aj negatíva:

  • možno z toho zleniviete 🙂
  • keď už človek ide na poštu, trošku sa odreaguje, vybaví nákupy, kávičku – toto teraz odpadá
  • celé slovensko.sk sa využíva super ak ste malá firma, kde vie odoslanie zabezpečiť konateľ. Celé podanie totiž fičí na zaručenom elektronickom podpise a teda občianskom preukaze konateľa. Prípadne môže udeliť splnomocnenie aj zamestnancom. Ale toto je celkom dosť prekážka vo väčších firmách.
  • keď už niečo cez slovensko.sk odošlete, je to v systéme. Ak napríklad zabudnete pri klasickom systéme zasielania sprievodných listov nebezpečného odpadu cez poštu odoslať nejaký sprievodný list, kontrola nemá moc ako zistiť, či ste na úrad poslali všetky listy, tak ako ste mali. Cez slovensko.sk je to všetko exaktné, teda kontrola vie ľahko odhaliť, že ste nejaký sprievoďák zabudli priložiť.

VIDEO návod

Zhrniem to, slovensko.sk je super vec. Treba sa s tým naučiť pracovať (podrobný video návod je tu), ale ušetrí Vám to kopec času a aj peňazí.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.