Budú skládky odpadov od roku 2017 lacnejšie?

Koľko je 2 * 3? Samozrejme 6. A koľko je 2 * -3? Ak matematika nepustí a výsledok je -6, tak od roku 2017 bude na Slovensku lacnejšie skládkovanie odpadov.

Ako sa počíta cena za skládkovanie?

Na Slovensku sa značná časť odpadov skládkuje. Každý kto odovzdáva odpad na skládke odpadov, platí za jeho zneškodnenie dve ceny. Prvou je cena pre prevádzkovateľa, ktorá zahrňuje jeho náklady a zisk. Druhou cenou je umelo vytvorený poplatok, podľa zákona 17/2004 o poplatkoch za uloženie odpadov.

Ak si chcete overiť cenu za skládkovanie odpadov, je potrebné informovať sa, či cena je bez poplatku alebo s poplatkom podľa zákona. Môže to byť výrazný rozdiel. Ale toto teraz nie je dôležité.

Dôležité je vedieť to, že za rôzne odpady sa platí rôzny poplatok. Pre rok 2016 je to od smiešnych 0,33 € za tonu až po 60 € za tonu. Posledné roky sa tento poplatok postupne zvyšoval. Rok 2016 je však posledný, pre ktorý sú stanovené pevné poplatky.

Čo prinesie rok 2017?

Od roku 2017 bude zmena. Poplatky nebudú dané presným číslom, ale budú sa už iba každý rok meniť podľa inflácie za predošlý rok. Plán bol taký, že sa budú samozrejme zvyšovať. Lenže ekonomika nepustí a spôsobila to, že na Slovensku nemáme infláciu ale defláciu, čo je všeobecné znižovanie cien.

Teda inflácia je záporná. Konkrétne to vyzerá nasledovne. Januárová deflácia bola na úrovni -0,5 %, februárová -0,4 % a tak ďalej: -0,5%, -0,4%, -0,8% -0,8%, -0,9%, -0,8% a septembrová hodnota bola -0,5 %. Vianočné nákupy to z biedy asi nevytiahnu, takže aj celoročný index inflácie bude záporný – odhadom -0,6 %.

Kurz matematiky zo základnej školy

Zopakujme si matematiku zo základnej školy. Ak vynásobíme kladné číslo záporným, výsledok bude záporný. Teda aj poplatky za uloženie odpadov, ktoré sú definované v zákone 17/2004 sa zvýšia o koeficient priemernej ročnej miery inflácie, ktorý však bude záporný a tým pádom aj výsledné číslo poplatku za uloženie odpadov v roku 2017 bude nižšie ako v súčasnosti.

Jednoduchšie povedané na záver, od roku 2017 by malo byť na Slovensku lacnejšie skládkovanie odpadov. Alebo žeby nie a niekto spochybní matematiku?

Treba však dodať, že sa nebude jednať o veľké peniaze. Znížením o pár desatín percenta a to len zo zákonom danej čiastky, prinesie úsporu zrejeme len pár drobných na kávičku.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.