ISOH sa pohol do ďalšej fázy

S odpadovým ISOHom sa niečo deje. Resp. malo by sa udiať do konca septembra. Ministerstvo vydalo oficiálnu Predbežnú informáciu, že pravdepodobne do konca septembra dá do pripomienkového konania novú evidenčnú vyhlášku.  

Zatiaľ žiadna panika, ide len o formálnu informáciu.

Túto predbežnú informáciu môžete Vy, ako aj ja pripomienkovať do 27.9.2022. Nie je však čo pripomienkovať. Je to len krátka informácia o tom čo bude, až to bude.

O to viac je však dôležité to, že niečo sa deje a keď sa to udeje, bude to veľká zmena. Hlavne treba vidieť celú navrhovanú vyhlášku, až vtedy sa začne to pravé pripomienkovanie.

Už v tejto informácií Ministerstvo spomenulo, že sa nebude jednať o zmenu súčasnej vyhlášky o evidovaní odpadov, ale bude sa jednať o úplne novú vyhlášku. Prečo? Lebo je tam MEGA veľa vecí, ktoré potrebovali zmeniť. Takže máme sa na čo tešiť.

Čo sa dá z Predbežnej informácie vyčítať?

 • Sledovanie tokov odpadov zostane zachované. To je tá najväčšia zmena celého systému, že tam budú musieť dávať údaje všetci – od pôvodcu k odberateľovi a údaje budú musieť sedieť.
 • Ministerstvo si myslí, že celou touto zmenou sa zníži administratívna záťaž pôvodcov, či okresných úradov. No, možno tie Okresné úrady budú mať práce menej, ale pri pôvodcoch odpadov by som to s tým znižovaním administratívy radšej ani neskloňoval.
 • Mala by sa urýchliť práca s dátami na strane štátu. Tak v to pevne dúfame. Hádam tých štátnych pracovníkov na ten ISOH aj niekto zaškolí.

No a ako to už na Ministerstve býva, predpokladaný termín september sa zrejme stihnúť nepodarí. Ostáva nám teda len dúfať aby nebol predstavený v decembri s účinnosťou od januára.

V praxi sa však skloňuje posun o rok neskôr, teda rok 2024. Ministerstvo by teda konečne mohlo dodať všetky informácie tak, aby sme sa na to keď tak mohli všetci pripraviť. Zapojte sa nižšie do prieskumu, či si myslíte že MŽP posunie termín spustenia ISOHu?

V každom prípade, na ISOH si posvietime. Koniec koncov už asi 5 rokov čakáme na to, kedy konečne budeme môcť napojiť na ISOH aj našu odpadovú aplikáciu ELO.sk

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Schneider píše:

  presne to ma napadlo ako prvé – máme pripomienkovať informáciu, že idú urobiť novú evidenčnú vyhlášku, ktorej znenie však nepoznáme. ( Bohvie, či znenie vôbec pozná niekto na MŽP…)
  Ale napadla ma jedna pripomienka: Nie je vhodný termín prijatia novej vyhlášky v decembri 2022, s účinnosťou od 1.1.2023.

  • Tomáš Schabjuk píše:

   Súhlasím, neskoré prijatie vyhlášky a skorý nástup do účinnosti by bol veľmi nezodpovedný. Len treba byť opatrní, lebo takýto postup už ministerstvo predviedlo veľa krát.

 2. Marianna G píše:

  Na jednej strane spustiť ISOH mali už aspoň pred 5 rokmi.
  Ale na druhej aj pôvodcom je potrebné dať dostatočný časový priestor na prípravu. Netrúfam si tipovať, čo MŽP spraví. Nakoľko mám pocit, že niekto má veľmi dobrý dôvod spustenie ISOH čo najviac odďalovať, tak ma neprekvapí dalšie odloženie jeho spustenia.

  Oznam o možnosti pripomienkovať niečo, čo zatiaľ neexistuje mi príde ako nevydarený žart.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.