Máte v júni za sebou tieto 3 dôležité veci?

Jún je zaujímavý mesiac a nie len pre to, že sa vonku oteplilo a sem tam príde už aj nejaká búrka. Aj nad zákonom o odpadoch sa stále zmráka, no hádam búrka nepríde.

Jún je dosť dôležitý mesiac z pohľadu nového zákona o odpadoch. Končí sa totiž prechodné obdobie.  30. jún je termín kedy sa definitívne lúčime so starými pravidlami a následne začne platiť nový zákon o odpadoch v úplnom znení. V júni sú pre firmy tri dôležité veci.

Prvá dôležitá – najdôležitejšia

Ak ste doposiaľ využívali inštitút individuálneho plnenia si svojich povinnosti (napr. pre obaly), do konca júna musíte dať Ministerstvu životného prostredia informáciu, že prechádzate do kolektívneho systému alebo že zostávate individualisti, na čo je však už teraz dosť neskoro, nakoľko na to bolo potrebné vybavovať si Autorizáciu.

Kolektívne plnenie znamená, že podpíšete zmluvu s niektorou z Organizácií zodpovednosti výrobcov – OZV. V súčasnosti je ich už asi 10 a máte z čoho vyberať. Sú to spoločnosti napr. ako NATUR-PACK, a.s., ENVI – PAK, a.s. a ďalší.

Čo sa stane ak nepodáte MŽP informáciu o vstupe do kolektívneho systému alebo nemáte podanú žiadosť o individuálnu autorizáciu? Formálne Vám zanikne vaša registrácia na MŽP a vy by ste tým pádom nemali uvádzať na trh vyhradené výrobky (napríklad čokoľvek vami zabalené, či dovezené zo zahraničia).

Je to teda dôležitý termín a  povinnosť, nakoľko je predpoklad, že sa kontroly zamerajú na firmy, ktoré si túto povinnosť nesplnili.

Druhá dôležitá – súhlas na nebezpečné odpady

Do 30. Júna je potrebné požiadať Okresný úrad o súhlas na zhromažďovanie nebezpečných odpadov u pôvodcu odpadov. Súhlas nemusí byť dovtedy vybavený, stačí že do tohto termínu zašlete na Okresný úrad svoju žiadosť.

Urobiť tak musí každý pôvodca nebezpečných odpadov, ktorý produkuje viac ako 1 t nebezpečných odpadov. Na úrad sa podáva žiadosť, pár príloh a platí sa poplatok 11 €.

Tretia dôležitá – evidencie odpadov

Toto je každo mesačná rutina, samotný mesiac jún to nijako nemení. Pamätať treba na Evidenčné listy odpadov, ktoré sa tvoria pre všetky odpady priebežne a najmä na Ohlásenie o materiálovom toku odpadov z obalov, ktoré treba zaslať na Ministerstvo do 25. Júna za mesiac máj (neskôr sa to bude zasielať na Koordinačné centrum).

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.