2 prístupy okresných úradov pri udeľovaní súhlasu

Na našom školení som raz dostal otázku. Či je normálne, že Okresný úrad žiada od firmy pri udelení súhlasu na odovzdávanie dreva do domácností vyjadrenie zo všetkých obcí, odkiaľ sú jej zamestnanci, ktorým by chcela drevo odovzdávať napríklad na kúrenie. Bolo ich tuším cez 50 – bola to dosť veľká firma.

Už som sa s tým stretol, no toto bol extrém. Požiadali sme preto o vyjadrenie Ministerstvo. Názor Ministerstva nepotešil, no Okresné úrady to robia aj tak inak.

2 prístupy okresných úradov pri udeľovaní súhlasu

Ak má firma odpady, ktoré majú nejakú hodnotu pre občanov, môže ich odovzdať do domácností. Potrebuje si na to však vybaviť súhlas na odovzdávanie odpadov vhodných na využitie v domácností. Najčastejšie sa to využíva pre palety na kúrenie, či iné účely.

Toto bol prípad aj nášho zákazníka zo školenia. Bol to veľký zamestnávateľ a bežne drevo vo veľkom odovzdával množstvu zamestnancov, ktorí bývali vo viac ako 50 rôznych obciach.

Keď si firma požiadala o súhlas na odovzdávania dreva do domácností, Okresný úrad ich vyzval, aby predložili vyjadrenie všetkých obcí, do ktorých plánujú odovzdávať drevo. Teda tam, kde bývajú zamestnanci firmy, ktorí by si drevo na kúrenie chceli preberať.

Vyjadrenie vyžaduje Okresný úrad preto, lebo obec je podľa zákona o odpadoch v tomto prípade účastníkom konania. To je OK, dôležité je však to, od akej obci, či od akých obcí je vyjadrenie potrebné doložiť. A tu prichádza rozpor v praxi.

Sú okresné úrady, ktoré požadujú vyjadrenia od všetkých obcí, v ktorých má odpad skončiť. Odovzdávať odpady sa potom môžu len tým zamestnancom, ktorých obce udelili súhlasné vyjadrenie k tomuto súhlasu. A firma nemôže odpady odovzdať nikomu inému. Teda zamestnanec, ktorého obec nie je uvedená v súhlase má smolu. Zbytočná komplikácia.

Iné okresné úrady požadujú len vyjadrenie tej obce, z ktorej sa bude odpad odovzdávať (napríklad podľa sídla, či prevádzky firmy), čo je samozrejme nepomerne jednoduchšie. Rozdielne konanie úradov spôsobuje nejednoznačnosť § 113, odsek 4, ktorý prideľuje obciam štatút účastníka konania.

O názor sme preto s odpady-portal.sk požiadali Ministerstvo životného prostredia. To sa priklonilo k byrokratickej možnosti, teda že vyjadrenie je potrebné získať od všetkých obcí.

Spravili sme si taký malý prieskum na okresných úradoch, že ako to robia. V protiklade s ministerstvom prevládalo to jednoduchšie riešenie. Skúsim zacitovať jedného úradníka. Keď som mu vysvetlil na čo to potrebujem a aký je názor Ministerstva, tak odpovedal asi takto: „Tak takto to ja robiť nebudem“.

A prečo je to blbosť?

Je to blbosť lebo je to mega byrokratické a obciam a okresným úradom sa pridáva zbytočná práca. Prečo? Lebo stačí aby sa odovzdal odpad do domácností hocijakej osobe a odpad prestane byť odpadom a stane sa z neho tovar. A tým pádom ďalej nepotrebuje povolenie, súhlas, či vyjadrenie od nikoho. Jednoducho si to posunie, predá, odovzdá ďalej ako bežné palivové drevo, nie odpad. Toto je jedna z možností ako sa legálne z odpadu stáva tovar.

V praxi sa to potom deje tak, že si to na seba píše jeden zamestnanec, či konateľ  firmy a je po probléme. Namiesto mega byrokracie, jednoduché riešenie.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Soňa píše:

  prosím Vás mohli by ste mi zistiť prečo má dané ministerstvo názov ,,ŽIVOTNÉHO“ prostredia a nie radšej BYROKRATICKO – LIKVIDAČNÉHO prostredia, pretože toto nieje jediný blud z ich tvorby pod ktorý sa podpísalo.

  Ďakujem

 2. Janka píše:

  By ma zaujímalo k tejto veci s odovzdávaním dreva do domácností. Evidované je to na evidenčnom liste a to je potom postačujúce? Už nebude treba riešiť žiadny protokol medzi firmou odovzdávajúcou odpad a príjemcom dreva? Lebo pri dnešnej byrokracii si nie som úplne istá.

  • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

   to ako si to nastavíte pri odovzdávaní interne, je Vaša vec. Môže to byť kľudne cez nejaký protokol, záznam, zápis, tabuľku … len aby sa to potom dostalo a do Evidenčného listu odpadov

 3. Ľubica Rišániová píše:

  Prosím Vás, kto má žiadať o stanovisko obce. Ten, kto požiadal o súhlas v zmysle § 97 ods. 1 písm. n), alebo si o to má požiadať príslušný okresný úrad? Nikde nie je napísané vo vykonávacej vyhláške č. 371/ 2015 § 34 ods. 1, že súčasťou podania má byť aj vyjadrenie obce a už vôbec nie v akých obciach bude odpad končiť. Konanie začína okresný úrad, teda on by si mal vyžiadať príslušné stanoviská – nie? V zákone o odpadoch v § 113 ods. 4 je napísané, že účastníkom konania je aj obec, na území ktorej sa zariadenie na zneškodňovanie odpadov alebo zariadenie na využívanie odpadov nachádza. Aké zariadenia ? Tým že ja požiadam o uvedený súhlas – občan, ktorý si daný odpad zoberie predsa neprevádzkuje žiadne zariadenie na zneškodňovanie odpadov alebo zariadenie na zhodnocovanie odpadov.

  • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

   Prístup úradov je opäť dvojaký. Niektoré chcú aby ste si to naháňali sami, iné o to požiadajú obce priamo. Ak Ak konanie začal úrad, nevidím dôvod prečo by ste si mali vyjadrenia naháňať sama.

 4. Imrichová píše:

  Ja už som hocičo čítala z dielne tvz. múdrych zákonodarcov, ale toto mi vyráža dych.
  Bývam na dedine, kde si sami na vlastných pozemkoch chystáme palivové drevo alebo niektorí si kupujú palivové drevo z urbariátu. To teraz sa ma urbariát zageristrovať ako predajca tvz. odpadu a platiť poplatky? A kto to nazval odpadom, keď je drevo použité ako palivo. Tak potom, nech mi to veľkí páni vysvetlia, čo je koks alebo uhlie!!!!
  Toto môžu vymyslieť len ľudia, ktorí chodia do prírody z mesta len ralaxovať, ale nikdy nežili na dedine a negazdovali, neobhospodarovali lesy, nepestovali nič. Ak takí budú dirigovať, tak sa nedivme, že okolo nás budú lesy a žiadna úrodná pôda.
  Je to skutočne smutné- títo ľudia, vraj ochranári, nikdy v lese nepracovali, len to majú naštudované.

  • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

   nie nie, také strašné to nie je. na palivové drevo z lesa sa samozrejme táto absurdita nevzťahuje. Palivové drevo nie je odpad. Príklad bol použitý na odpadové drevo, napr. z drevených paliet. Ale dôležité je to, že to musí byť najskôr odpad, nie tovar.

 5. Kristián Kubiš píše:

  Dobrý deň,
  mám takú otázku. My ako nemocnica môžeme odovzdať vyradené postele z oddelení iným právnickým príp. fyzickým osobám týmto spôsobom, teda cez súhlas na odovzdávanie odpadov vhodných na využitie v domácnosti??

  • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

   áno prečo nie. prípadne im to viete asi aj predať, či darovať, teda ešte pred tým ako sa z toho stal odpad.

 6. Jana Kánová píše:

  Dobrý deň,
  je možné žiadať o vydanie súhlasu na odovzdávanie odpadov vhodných na využitie v domácnosti len pre zamestnancov? Pre nás by bolo vhodné odovzdať odpad, konkrétne odpadové drevo, niekomu v okolí stavby, kto zamestnancom nie je. Je tento variant možný?
  Ďakujem
  Kánová jana

 7. Zuzana píše:

  Dobry den, je takymto sposobom mozne postupovat aj pri prazdnych plastovych bandaskach z roznych lepidiel… v bezpecnostnom liste je uvedene, ze obal treba vyplachnut a je mozne ho odovzdat do separovaneho zberu.
  Prazdne bandasky by si chceli brat zamestnanci.
  Dakujem

 8. Ivana píše:

  Dobrý deň, pri podaní žiadosti o súhlas na odovzdávanie odpadov do domácnosti (drevené palety) ma úradník OÚ upozornil, že určité percento z týchto odpadov musí byť spoločnosťou odovzdané na recykláciu recyklačnej spoločnosti až potom môžme odovzdávať odpad aj zamestnancom. Nenašla som o tom zmienku v zákone, ani vo vyhláške. Prosím viete mi poradiť kde to nájdem? Ďakujem

 9. Andrea Záhradníková píše:

  Dobrý deň. Máme ako firma Súhlas na odovzdávanie odpadov vhodných na využitie v domácnosti- drevo ba odhadované množstvo 300 t. Súhlas platí pre sídlo firmy. Avšak ideme búrať stavbu mimo okresu sídla firmy a predpokladá sa väčšie množstvo vzniku odpadového dreva (ako 300t). To odpadové drevo chceme darovať ľuďom do domácnosti. Aký je teda postup? Môžeme si interne nejaké tlačivo, aby podpísali tí ľudia, ktorým darujeme a zaevidovať to do ELO. Potrebujeme navyše nejaké povolenie alebo súhlas? Ďakujem.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.