Páčilo by sa Vám triediť všetky odpady len do 1 nádoby?

Spomeňte si, či sa Vás niekto niekedy spýtal, že ako by ste chceli Vy osobne triediť odpad. Jednoducho či ste mali možnosť dať smetiarom spätnú väzbu na ich prácu.

Triedený zber bol vždy viac menej pre občanov dikcia. Triedilo sa to, o čo bol záujem. Nie sú ďaleko časy, kedy niektoré zberové spoločnosti do plastov chceli vhadzovať len PET fľaše a nič viac. Ako keby iný plast ani neexistoval.

Jednoducho triediace linky povedali o čo majú záujem a po tom sa šlo. Časy sa však zmenili a musíme sa priblížiť k cieľom Európskej únie.

Súčasný systém zberu je taký, že sa odpady triedia do nádob, vriec, kontajnerov či zvonov. Takmer vždy samostatne každá komodita, teda samostatne papier, plasty, sklo, kovy a viac vrstvové kombinované materiály na báze lepenky.

Resp. jediné zjednodušenie niekde môžete nájsť v spoločnom zber plastov, kovov a tetrapakov.

Ale predstavme si situáciu, že by sa Vás smetiari spýtali na dotazník spokojnosti. Čo by ste im v ňom vy ako občania odpovedali? Možno by ste frflali, že triedený zber je komplikovaný, nádoby Vám zavadzajú v byte, v garáži, či pred domom, možno že neviete ako máte triediť, možno že máte kontajnery príliš ďaleko, je ich málo, málo sa vyvážajú, smrdia a tak ďalej a tak ďalej.

Mne by sa páčilo, keby že môžem celý triedený zber pre papier plasty, sklo, kovy a tetrapaky vhadzovať len a len do 1 nádoby.

Nemal by som starosť kam odpad vhodiť, v dome by som mal len jednu nádobu na takýto spoločný zber a mal by som v pamäti len jeden pravidelný vývozný interval, kedy by som pred dom vyložil nádobu.

Podobne by to bolo aj v bytoch. Každý by mal v špajzy, na balkóne, či v pivnici len jedno spoločné vrece a po jeho naplnení, by sa odpad vyhodil do 1 kontajnera pred bytovkou.

Na sídliskách by sme aspoň nemali stovky rôzno farebných kontajnerov, a tento vizuálny smog by sa dal zjemniť.

Myslím si, že toto bude raz realita. Vývoj technológií ide skokovo dopredu a po takomto riešení ľudstvo túži asi od momentu, kedy si uvedomilo, že toho odpadu tu máme akosi veľa a čo to by sme s nim mohli robiť. Vypočujte si nižšie o tomto náš podcast a zapojte sa do prieskumu.

A čo si o tom myslia odborníci v danej oblasti. Spýtali sme sa na to šiestich z fachu. Odpovedať budú:

 • Michal Sebíň – NATUR – PACK
 • Peter Benko – Inecs
 • Peter Turza – Technické služby Senica
 • Peter Monosi – Tenarry Slovakia
 • Róbert Procházka – VUMZ
 • Zuzana Čachová – Mesto Trenčín

Čo by ste na to povedali Vy, páčilo by sa Vám to? Zapojte sa do prieskumu.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Ladislav Halas píše:

  Za mňa nie. Doma zberám do jednej nádoby všetko (okrem bio), roztriedim až pri kontajneroch. Takže doma mám len jednu nádobu a roztriediť to vonku nie je až taký problém. Neviem si to na našich malých triediacich linkách predstaviť, ako by sme to vytrieďovali. Najmä to porozbíjané sklo. A ja vám garantujem, že by tam končil aj kuchynský bio.

  • Tomáš Schabjuk píše:

   No hej na našich malých triediacichblinkach by to nešlo. Tie pomaly ale iste asi odchádzajú do zabudnutia. Nie to by museli byť linky na 21. Storočie.

 2. Pavel Kravec píše:

  Určite bez skla, ktoré by sa rozbilo a narobilo peknú paseku pri triedení a to ostatné neviem ? A čo na to zberovky ? Určite sa zvýšia náklady na odvoz odpadu z obcí. Odvrátená stránka „mesiaca“ je demoralizácia triedenia….toto je úplny rozvrat doterajšieho prístupu ….a o envirovýchove nehovoriac….

  • Tomáš Schabjuk píše:

   A čo že by sa sklo rozbilo, ved by ho vytriedia linka nie ľudia. Zvýšila by sa doprava? Neviem, možno by sa naopak zefektívniť triedený zber.

 3. jozef píše:

  Počkajme si na vývoj triediacich zariadení, Potom áno.

 4. Lubica píše:

  Ahoj Tomáš, skvelý podcast s tým nápadom na spojenú nádobu na triedený zber. Aj v Južnej Austrálii tak triedia, tu som robila rozhovor so sesternicou https://www.odpady-portal.sk/Dokument/103836/ako-funguje-triedenie-odpadov-v-juznej-australii.aspx Ako ste rátali tie nádoby, keď si predstavím že od r.25 pribudne textil … O pár rokov bude pred každým domom taký zberný dvorček.

  • Tomáš Schabjuk píše:

   Ahoj Ľubica, paráda. Ďakujem veľmi pekne za takýto odkaz a som rád že v Austrálii to takto funguje. Presne takto si to predstavujem aj u nás. Aj vo Walese to tak je, Peter Moniai spomínal aj Londýn, takže nejaké referencie sú.

 5. Už dlhodobo tvrdím, že o značne efektívnejšie spracovanie komunálneho odpadu sa dokáže postarať PLNE AUTOMATIZOVANÉ ZARIADENIE – viac sa dozviete v staršom príspevku po kliknutí na odkaz ➜ http://www.linkedin.com/posts/jaroslav-bircak_v-%C4%8Dasti-n%C3%B3rska-sa-rozhodli-vyhadzova%C5%A5-plasty-activity-6873964149362176000-6XkZ, v ktorom rozoberám aj problematiku EFEKTIVITY a ÚČINNOSTI systémov triedeného zberu komunálneho odpadu ➜ https://lnkd.in/dVyJTFWM, uvádzam KONKRÉTNE PRÍKLADY z Holandska, Nórska, Austrálie … ➜ http://lnkd.in/dHQWbFhr. O ZJEDNODUŠENÍ systému ako o kľúči k úspechu sme uviedli príspevok ➜ http://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6877228757388713984. PRÍKLAD DOBREJ PRAXE len umocňuje fakt, že už to nie je len teoretická úvaha, ale jednoznačný trend do budúcnosti ➜ https://lnkd.in/dEYi6uTa. Potrebné je len prekonať strach zo zmeny a začať budovať zariadenia hodné 21. storočia, ktoré by umožňovali prakticky naprávať zlyhania pôvodcu odpadu, aby sa zber odpadu stal menej závislým na ľudskom konaní (ľudskej omylnosti), čím sa zároveň zníži podiel nezhodnotiteľných odpadov a/alebo zvyškov a výrazne zvýši materiálové zhodnotenie.

 6. Monika píše:

  Dobrý deň.

  Určite áno.

  Netreba vymýšľať vymyslené. Stačí sa pozrieť do sveta, kde to perfektne funguje.
  Napr. Austrália. Jedna nádoba na zmesový odpad, jedna využiteľné separáty – sklo, papier, plast, kovy a posledná na bio zo záhrad. A samozrejme dobre fungujúci zber nepotrebných vecí z domácností nábytku, kobercov, riadu …. vyložením na verejný priestor, s možnosťou ich využitia pred odvozom na skládku.

  Ale mne sa zdá, že my vlastne iba chceme veci komplikovať .
  Ľudí nútiť triediť do poslednej komodity v každej domácnosti, pričom by bolo triedenie oddelených zložiek efektívnejšie na triediacich linkách. Ktoré máme po mestách vybudované.

  Vyrábať množstvo nádob do domácností, na ulicu, z ktorých sa časom stane odpad…

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.