Podcast č. 25 – Peter Šimurka – čo s textilným odpadom?

Od roku 2025 bude textilný odpad povinná jazda pre všetky obce a mestá. Ako to už býva, príprava viazne a všetko je stále otázne. Čo s tým?

Aktuálny stav odpadového hospodárstva a neistota na trhu nie sú v dobrých kondíciách. Súvisí to so zmenou vedenia rezortu. 3 roky sme tu mali Budaja a teraz pol roka úradnícku vládu, ktorá však toho v odpadovom hospodárstve moc nedala.

Osobne som očakával aspoň bližšie informácie o tom ako to vidí s odpadmi na Slovensku dočasný minister. Aký je podľa neho stav s ISOHom, ako by navrhoval vyriešiť úpravu odpadov, obaly, či textil?

Pol roka teda ubehol a sme tam kde sme boli za Budaja. V neustálej neistote čo príde. A neistota pokračuje, prichádza nový minister. Od dnes to bude p. Taraba zo Slovenskej národnej strany. Čo s týmito témami spraví? Vie, že niektoré rozhodnutia bude musieť urobiť takmer hneď ako nastúpi do úradu? Najmä čo s úpravou odpadu?

Niektoré témy možno ešte trošku počkajú, teda chvíľku, ale nie veľkú. Takým odpadom je aj textil. Bývalý minister Budaj to dal do zákona v septembri 2021 a dnes po dvoch rokoch nevieme o nič viac ako vtedy. Teda vlastne nevieme skoro nič.

Zvykli sme si na takýto žalostný štandard na Ministerstve? Áno, ale zároveň s tým nemôžeme súhlasiť. Takto to nemôže ďalej fungovať. Ako s každým novým ministrom, aj teraz prichádza očakávanie, že teraz to už príde. Čo? Normálne fungovanie. Či sa toho dočkáme? Som veľmi opatrný, treba v to veriť a počkať si na najbližšie kroky.

Textilný odpad totiž nepočká. Máme už len 1 rok na prípravu. Už teraz vieme, že celý systém od výrobcov po recyklátorov sa nepodarí naštartovať. Dalo by sa naštartovať aspoň systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov? Možno áno, no to by ministerstvo muselo začať pracovať úplne inak.

Resp. možno príde taký stav, že v roku 2025 sa nič nezmení. Len si povieme, že to čo tu máme teraz, teda zber cez súčasné systémy, je ten povinný zber o ktorom tu Budaj 2 roky vykrikoval a nič neurobil. A ešte ho možno potom aj pochválime, že aspoň to nepokazil.

Ministerstvo za tie dva roky stihlo len získať analýzu o textile. Dosť málo. Tá mohla byť už oveľa skôr, keby že tým poverí svojich zamestnancov na Inštitúte environmentálnej politiky. Naopak, dalo to vypracovať externe. Na svete tak máme len obraz toho, ako to s textilom na Slovensku vyzerá.

Analýzu vypracovala spoločnosť EKOS PLUS s.r.o. a jej spoluautor bol aj Peter Šimurka, s ktorým som sa mohol o danej analýze a záveroch v nej porozprávať. Nech sa páči, môžete si vypočuť náš spoločný rozhovor.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.