Poznáte 8 možných scenárov so skládkovaním odpadov od roku 2023?

Čas sa kráti. Od január má na Slovenku nastať veľký tresk a do praxe by sa mal zaviesť zákaz skládkovania neupravených odpadov. Viete kam budete odvážať Vaše odpady od Nového roka?

Do zákazu skládkovania neupravených odpadov ostáva:

Čo to spôsobilo? Ešte legislatívna zmena z roku pána 2019. Vtedy sa do zákona stanovil pevný termín rok 2021, do kedy sa na to majú firmy/obce/či niekto pripraviť. Teda na revolúciu bez detailov a vysvetľovania stanovilo Ministerstvo 1,5 roka. Dopadlo to fiaskom.

Zle je to nastavené už od počiatku, nakoľko v zákone nie je daná táto povinnosť pre nikoho. Nikto nemá povinnosť budovať takéto zariadenia. Je daný len zákaz skládkovania neupravených odpadov. Ale nikto to skládkam ani obciam nenariadil. Teda keď nie je zodpovednosť, je ťažko ukazovať prstom, že ten a ten je zlý a nesplnil si úlohu.

Rok 2021 sa začal a takmer celý január skládky skládkovali odpad nelegálne, lebo už nemohli.  Až na konci januára 2021 sa cez vyhlášku povedalo, že ak budú obce separovať papier, plasty, sklo, kovy, VKM, 3xBIO, objemný, stavebný a nebezpečný odpad, bude sa to až do konca roka 2022 považovať za AKOŽE úpravu odpadov pred skládkovaním a na prechodné obdobie 2 rokov to bude akože stačiť. 

Len na okraj, koľko obcí dnes nezbiera všetky hore vymenované odpady? Myslím že je to veľký podiel obcí a toto obchádzanie je taktiež iba také riešenie na oko.

Ako to dopadlo? Ešte pár mesiacov ostáva, ale kľudne môžeme povedať, že druhé fiasko je na svete. Projekty sa pripravujú, no stoja na úradoch a na povoleniach. Ministerstvo očakáva revolúciu, no nejako jej nevie pomôcť. A tak čas beží a vlastne sa nič zásadné neudialo.

A ministerstvo stále volá po tom, že ďalšie posúvanie termínu už nebude. Ale asi bude musieť byť. Ale viete čoho sa obávam, že ak sa táto naša súčasná vláda čo chvíľku rozpadne, nebude mať kto túto zmenu do konca roka ani urobiť.

Takže poďme sa pozrieť na 8 možných scenárov, čo by malo nastať od nového roka. Porozprával som sa o tom aj v podcaste s riaditeľom spoločnosti AVE SK Odpadové hospodárstvo a zároveň prezidentom Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve, pánom Petrom Krasnecom. Nižšie si môžete vypočuť podcast aj zapojiť sa do prieskumu.

1. Niektorí budú pripravení

Hneď na začiatku treba povedať, že niektoré spoločnosti a teda aj mestá či obce sa na to už pripravili a majú takéto zariadenia. Čo však viem, tak reálne to triedia len dve zariadenia: T+T a Hinkom. Šepká sa, že by to mohli byť ďalej aj iné mestá ako: Žiar nad Hronom, Poltár, či Partizánske. 

Je to však len úplne malý podiel z pohľadu celo slovenskej situácie.

2. Nič sa neudeje, odpad sa bude nelegálne skládkovať

Toto je podľa mňa veľmi pravdepodobný scenár, hoci sa mu aj pán Krasnec v podcaste stráni. Čo budú môcť reálne robiť skládky, ak sa rozpadne vláda a nebude možno toho, kto by ten termín posunul? 

V podcaste sa spomína, že pravdepodobne 25-50 % slovenských skládok nemá ani len podaný projekt na EIA. Teda je jasné, že nebudú na to pripravení. Táto skupina je odsúdená na zmenu zákona alebo porušovanie zákona od Nového roka. Možno ani nenájdu spôsob financovania tejto zmeny.

Môže to kľudne dopadnúť tak, že sa bude nelegálne skládkovať. Reálnu skúsenosť s týmto porušením máme už aj za január 2021 a pokutu zrejme nedostal nikto. A keď príde pokuta z Inšpekcie, tak si ju prevádzkovateľ nejako rozdelí s obcami. A kontrola možno ani nepríde.

3. Primitívna úprava bez papierov

Keďže schvaľovanie projektov EIA, stavebné, územné konanie trvá mesiace až roky, niekto si možno vyberie túto možnosť. Možno už technológiu aj má u seba, ale vplyvom neschopnosti a pomalosti štátu to nebude mať do konca roka schválené. Tak riskne opäť nelegálne nakladať s odpadmi a bude dúfať, že mu nezaklope kontrola. 

Úprava môže byť aj veľmi primitívna s jedným bubnovým triedičom a výrobou 2 hromád odpadu. Niečo alebo všetko akože zastabilizujú a hodia na skládku a zvyšok, keď tak niečo pošlú na energo zhodnotenie (POZOR: ale až do konca roka 2026 nemusia).

4. Skládky striktne prestanú brať odpad od obcí

V tomto scenári sa skládky otočia chrbtom obciam a mestám. Budú chcieť nakladať s odpadom len legálne a tak nebudú mať inú možnosť ako sa vykašlať na obce a preorientujú sa len na priemyselný odpad, kde tieto problémy až do konca roka 2026 nebudú. Čierneho Petra schytajú obce a mestá a teda my všetci občania, nakoľko by sa odpad nemal kam vyvážať.

5. Energo zhodnotenie

V tejto neistej dobe si tento článok asi s vďačným úsmevom čítajú tie obce a mestá, ktoré zhodnocujú svoj odpad energeticky. Nie, nejedná sa len o Mestá Bratislava a Košice, túto výhodu má ktokoľvek, kto energeticky zhodnocuje svoj odpad, napríklad Prešov, Rožňava, či kopec obcí, ktorých odpad končí v Kosite. Takže ak sa Vám podarí dohodnúť sa s OLO, či Kositom, tieto problémy sa Vás týkať nebudú.

Čo však z toho, keď tie ZEVO majú kapacity plné a keď tak len obmedzenú voľnú kapacitu.

6. Balíkovanie odpadov a čakanie na budúcnosť

Fii, máte u Vás v obci nejaké plochy kde by sa dal uskladniť Váš zmesový komunálny odpad po dobu pár rokov? Prípadne na skladovanie odpadov z celého regiónu?

Zdá sa Vám tento scenár pritiahnutý za vlasy? No len on bol v prípade Talianska a Nemecka v minulosti realitou. Odpady sa zabalili do fólie a čakalo sa, kým sa trh spracovania odpadov vybuduje a potom ho ďalšie roky spracovávali.

7. Vývoz do zahraničia

Aj toto je možnosť.

Len netreba zabúdať na ceny, náklady na dopravu a na to, že to také jednoduché nie je. Ak by sa aj našiel niekto, kto by mal kapacity pre Slovenský odpad, tak vedzte, že zmesový komunálny odpad je zmeska a zmeska sa radí do žltého zoznamu odpadov, teda museli by ste prechádzať notifikáciami na strane nášho ministerstva a aj na strane cieľovej krajiny. A pri rýchlosti našich slovenských schvaľovaní, Vám ostane asi len hlava v smútku.

8. Zmení sa zákon

A toto sa javí ako najjednoduchšia cesta. Ale asi politicky nie veľmi populárna, takže si počkáme, čo Ministerstvo vymyslí. Len ak sa ozaj vláda rozpadne, obávam sa, že nevymyslia už nič.

O týchto scenároch som sa podrobnejšie porozprával v podcaste s riaditeľom spoločnosti AVE SK Odpadové hospodárstvo a zároveň prezidentom Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve, pánom Petrom Krasnecom. Nižšie si môžete vypočuť podcast aj zapojiť sa do prieskumu.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
  1. .. iba neodborné a pridrahé kecy…… zlaté časy ešte za ministrov Miklosza, Tirpáka a Zlochu, pretože odvtedy je to iba PRIMITIVNA tliachanina … v súčasnosti tzv,, riadená .. na úrovni univerzálne chorej tzv. GRETY… .. pretože tzv. e-vzdelávanie je nekonkrétny politický tzv. mýtus…………..

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.