Podcast č. 8: Prečo platia firmy za obaly dva krát?

Viete že možno aj Vaša firma platí za odpady dva krát? Že nie? Tak čítajte a počúvajte prečo je to tak a čo s týmto solidárnym systémom.

Za obaly treba platiť. O tom niet pochýb. Len je dosť chaos v tom, kto má za ne platiť. A aby sa táto TOP potešujúca správa dostala tam kam sa má dostať. Kam? K desiatkam tisíc firiem, ktoré by toto mali riešiť.

To je asi prvý problém. Veľká skupina firiem, ktoré by to mali riešiť. Tí čo by to mali riešiť a neriešia, idú samozrejme mimo systém a sú tzv. FREE RIDERS.

Druhý problém je ten, že existuje solidárny systém. To jest že skupina firiem dopláca na iné firmy. Resp. niektoré firmy si platia za svoje odpady dva krát.

Prečo je to tak? Už dávno pradááávno som písal o tom článok. Odvtedy ubehlo už veľa vody, ale nezmenilo sa nič. A možno sa ani nezmení.

A som veľmi rád, že som sa o tomto všetko mohol porozprávať s riaditeľom spoločnosti NATUR-PACK, Michalom Sebíňom.

Michal bol super. A Vám odporúčam vypočuť si náš rozhovor o týchto problémoch a ako by sa dali riešiť. V rámci odpadovej tipovačky sa pozrieme na súhlasy v odpadoch.

A pozrieme sa aj na hudobný tip Michala Sebíňa. Ako povedal, táto skupine robila REUSE dávno predtým, ako sme my vedeli čo to znamená.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Ing. Danica Blahová píše:

  Dobrý deň.
  Nechcem povedať, že by som vôbec nesúhlasila, avšak som za to, aby to radšej ostalo tak, ako je momentálne. Pokiaľ totiž dôjde k tomu, že podnikatelia nebudú musieť platiť za odvoz a zhodnotenie separovaných odpadov, nebudú tým pádom ani robiť evidenciu (logicky = dávali by odpad do nádob v mestách a obciach, kam ich dávajú občania). A tým pádom ani nebude možné ich skontrolovať. Sú totiž tisícky podnikateľov a to zvlášť tých malých, ktorí ani väščinou nemajú zmluvy s OZV.
  Som za to, aby boli kontrolovaní a to hlavne ako fyzicky triedia odpad. Papiere si vedia pravdepodobne zabezpečiť, veď im stačí do 100 kg a majú pokoj. Avšak všade naokolo vidíme, ako pracovníčky menších obchodov, ale aj kancelárií po skončení pracovnej doby vyhadzujú do kontajnera so zmesovým KO vyprodukovaný odpad v sáčku alebo krabici. A práve tam je odpad pomiešaný: papierová krabica a v nej plno fólie (čistej!), obalový papier z kancelárskeho papiera, skartovaný papier a podobne. Ja chcem práve tomuto zabrániť. Pokiaľ sa nebudú robiť kontroly, k náprave nedôjde.
  Zákony netreba robiť od stola a pozerať len na Európsku úniu, ale hľadať spôsoby priamo u nás na uliciach, v bytových zástavbách, malých firmách atď..
  Možno by som dala väščšiu právomoc mestu (obci) kontrolovať nakladanie s odpadmi, lebo okresné úrady majú plno papierovačiek a nevedia sa dostať od stola von.
  Ďakujem za možnosť vysloviť svoj názor.

  • Tomáš Schabjuk píše:

   Dobrý deň, vďaka za reakciu. Myslím, že sa ale trošku nechápeme, lebo nemôžu sa miešať povinnosti firiem pre obaly do 100 kg, alebo akýmikoľvek odpadmi a potom odpadmi, ktoré fyzicky vyprodukujú firmy na prevádzkach. Sama ste opísala, ako sa odpady – aj keď biznis vyhadzujú do spoločných kontajnerov. Otázka je že prečo by sa nemohli, keď to v cene výrobkov už majú zaplatené a potom, aká je možnosť donútiť 700 tis. s.r.o., a.s., živnostníkov, OZ, NZ …, ktoré by tie evidencie odpadov mali v súčasnosti riešiť.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.