Sme vraj vysoko spoľahlivý daňový subjekt

Daňový úrad nám poslal nedávno oznámenie o indexe daňovej spoľahlivosti. A ďalej píšu, že sme pre nich vysoko spoľahlivý daňový subjekt.

Dokonca píšu, že nám budú poskytovať aj nejaké benefity.

Paráda, to chcem aj v odpadoch. Presne tak, čo tak zaviesť niečo podobné v odpadovom hospodárstve? Firmy, či obce sa neustále boja, že príde kontrola a že dostanú pokutu za nejakú banalitu.

A povedzme si otvorene, keď kontrola chce, vždy niečo nájde. Ale prečo by mala kontrola posudzovať všetkých rovnako? Na jednej strane máme obce, či firmy, ktoré dlhé roky vedú evidencie, ohlasujú odpady na Okresný úrad, posielajú sprievodné listy nebezpečných odpadov na úrady, prípadne sú zapojené do rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Na druhej strane sú subjekty, ktoré na všetky tieto veci zvysoka kašlú a svoje povinnosti si zväčša začnú plniť až keď ich o tom presvedčí kontrola, či svedomie. Zvykne sa im nadávať aj do free riderov. Stačí sa prejsť po skladovacích, či výrobných areáloch v hocijakej dedine či meste a kontrola sa až zľakne, že prečo tu doposiaľ na kontrole nikdy neboli.

Prečo by kontrola mala hodnotiť rovnako tieto dve skupiny?

Čo keby že tej prvej skupine zavedieme Index odpadovej spoľahlivosti a poskytneme im benefity?

Aké benefity? No napríklad, že ak sa Vám nedajbože stane, že zabudnete poslať do 10. dňa po skončení mesiaca Sprievodný list nebezpečného odpadu na úrad, prípadne máte v evidencii nejaké formálne chyby, prípadne ak niečo málo dôležité opomeniete. Tak za tieto „super hriechy a previnenia voči životnému prostrediu“ by bolo len napomenutie a nie hneď pokuta.

To by sa mi páčilo. A čo Vy, chceli by ste zaviesť do praxe Index odpadovej spoľahlivosti? Zapojte sa do priekumu.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
  1. milena píše:

    za „nie“ hlasujem preto, lebo odpadové hospodárstvo je v dnešnej dobe nepresný merateľný ukazovateľ, čo vidím v niektorých obciach, keď vykážu vytriedenosť 90%.

  2. Veronika píše:

    Len do toho. O chvíľu budete lepší ako súčasný minister financií.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.