Ako je to s Recyklačným fondom? Končí alebo nie?

Dosť často dostávame túto otázku. Odpoveď je jednoduchá, áno končí. Ale ako je to s povinnosťami voči Recyklačnému fondu tento rok? Čo bude keď nebude Recyklačný fond (RF). Ubudnú povinnosti? Hmhm obávam sa že nie, práve naopak. Poďme na to po poriadku.

Kedy nastane deadline?

Recyklačný fond končí k 31.12.2016, no povinnosti voči RF sa vykonávajú do 2. kvartálu 2016. V praxi dosť často počúvame, že evidencie za 2. kvartál už posielať netreba, kvôli termínu 30.6.2016. Osobne Vám to neodporúčam. Nie je na to jasný názor a naozaj nič za to nedáte, ak tie posledné Ohlásenia podáte aj za 2. kvartál. Navyše sa nemusíte obávať prípadných sankcií za nepodanie týchto dokumentov, či nezaplatenie poplatku do fondu.

Takým tlačivom je napr. starý vzor Hlásenia o objeme výroby, dovozu, exportu a reexportu a jeho novšia verzia Ohlásenia (od roku 2016) s krkolomne dlhým názvom. Toto Ohlásenie sa do roku 2015 podávalo na RF a Okresný úrad. Od roku 2016 je tu zmena a podáva sa na RF a na Ministerstvo.

A čo s Ohlásením pre Ministerstvo?

A keď tušíte, že zasielanie tohto Ohlásenia neskončí spolu so zánikom RF, máte pravdu. Je tu ešte totiž to Ministerstvo, ktorému bude treba aj naďalej zasielať toto Ohlásenie. Pravdepodobne sa to raz zruší, no musíme si počkať na zmenu zákona, preto platí, že v tomto smere sa firmám nepomohlo.

Firmám sa nepomohlo ani v tom, že by zanikla agenda komodít RF. Práve naopak. Až na oleje sa všetko presunulo do Rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Tam sa údaje musia samozrejme taktiež  vykazovať a ohlasovať, no a samozrejme treba počítať s finančnými nákladmi za dané služby.

Čo dodať na záver?

Zrušenie RF je čiastočne pozitívum, nakoľko sa ruší duplicitné vykazovanie niektorých komodít (napr. obaly), no na druhej strane to praktické úľavy pre firmy neprinieslo. Administratíva ostáva, platby tiež a navyše je potrebné počítať s ich nárastom (najmä pri obaloch a neobaloch).

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.