Ako sa dá ušetriť 16 000 € počas jednej dobrej kávy?

Ešte pred pár rokmi som pracoval vo veľkej odpadovej spoločnosti v riadiacej funkcii. Mali sme problém. Jedného z našich relatívne veľkých zákazníkov lámala konkurencia.  Od šéfa som dostal príkaz zákazníka udržať.

Ale ako? Ceny dopravy boli už aj tak dosť nízke, výkup druhotných surovín vysoký, priestor na úspory bol preto veľmi úzky. Povedal som si že nebudem viac rozmýšľať, dohodnem si stretnutie, dám si s riaditeľom kávičku a zistím viac.

Tak sa aj stalo. Riaditeľ zostal prekvapený keď som sa ho na stretnutí hneď spýtal: „Ako Vám môžem pomôcť?“

„Sme s vami spokojní, ale potrebujeme znížiť náklady“ riaditeľ išiel na to taktiež priamo.

„Chápem“ odpovedám „no naše možnosti sú dosť obmedzené. Skúste mi však povedať viac o vašej činnosti. Predpokladám, že v oblasti zákona o obaloch by sme Vám vedeli pomôcť“

„Zákon o obaloch?“ pýta sa prekvapene. „Taký nepoznám. Máme nejaké ďalšie povinnosti ktoré musíme plniť? My platíme 4 000 € kvartálne do Recyklačného fondu.

Spozornel som a zahľadel som sa na neho či ma skúša alebo to myslí vážne. „Pán riaditeľ, prečo platíte tak veľa peňazí do fondu, keď máte možnosť splniť si svoje povinnosti jednoduchšie cez zákon o obaloch a pritom ušetriť celý tento náklad?“

„Počkajte, počkajte, tomu nerozumiem. Ako sa to dá?“ pýta sa nedočkavo.

„Relatívne jednoducho. Pripravím Vám registráciu na Ministerstvo životného prostredia. Prestanete platiť do Recyklačného fondu a začnete si plniť individuálne svoje záväzné limity podľa zákona o obaloch.“ Vidím však, že má stále pochybnosti, tak pokračujem vo vysvetľovaní ďalej. „Spracujeme Vám aj celú evidenčnú a ohlasovaciu agendu, vy nebudete musieť robiť nič, navyše ušetríte tých 16 000 € do roka. Čo na to poviete?“

Na stretnutí som mu ešte všetko ukázal aj v zákone a ubezpečil som ho, že mu dodáme celý tento servis zadarmo.Kávička chutila výborne, riaditeľ ma vyprevádzal s úsmevom.

Zrazu boli všetci spokojní. Zákazník, lebo sme mu ušetrili náklady a aj môj šéf, lebo zákazníka sme udržali. Najspokojnejší som bol asi ja osobne. Síce som to dostal zaplatené vatikánskou menou, no zistil som, že toto ma baví. Hľadať a vytvárať riešenia a pomáhať firmám a obciam.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.