Firemné komunálne odpady – zmena od 1.7.2020

Viete že firma môže mať od 1. júla 2020 vývoz komunálnych odpadov z iných zdrojov zadarmo (platí pre odpad z obalov a neobalov)? Je to tak, priniesla to novinka v zmene zákona o odpadoch.

Zmena v komunálnych odpadoch nastala 1.7.2020

Okrem radosti pre firmy to však spôsobuje stres v obciach a mestách a nervozitu v Organizáciách zodpovednosti výrobcov – OZV. Obce to budú musieť zabezpečovať a OZV financovať.

Komunálne odpady z iných zdrojov – zmena od 1.7.2020

V poslednej novele zákona o odpadoch sa udiali veľké zmeny. Doslova revolučné a jednoznačne najvýznamnejšie za posledných 20 rokov. Pripravili sme preto sériu 7. príspevkov, ktoré budú o najdôležitejších zmenách v odpadoch a ktoré budeme postupne zverejňovať.

Pozrime sa na úpravu odpadov pred skládkovaním, evidovanie odpadov cez štátny portál ISOH, zmeny v súhlasoch, BIO odpady, povinné váhy v smetiarskych autách, či zber PET fliaš.

Dnes sa pozrime na komunálne odpady z iných zdrojov. Vysvetlíme si, že je to super vec pre firmy, nakoľko sa aspoň čiastočne odstraňuje nespravodlivosť, kedy mali firmy platiť za odpady dva krát.

Povieme si aj čo to obnáša, ako to využiť a aké iné výhody z toho plynú. No pozrieme sa aj na pohľad z druhej strany, z pohľadu obcí a z pohľadu OZV, ktoré to budú musieť celé financovať. Povieme si že OZV nemajú stroje na tlačenie peňazí a teda odkiaľ tie peniaze vezmú.

Toto je obsahom prvej veľkej zmeny, ktorá začne platiť už za chvíľku, od 1. júla 2020. Viac si o tom môžete prečítať v našej kampani o najväčších zmenách v odpadoch za posledných 20 rokov.

Dodatok k pôvodnému zneniu článku – zo dňa 25.6.2020 – pôvodný článok vyvolal pomerne veľkú reakciu, a preto som ho doplnil a niektoré veci vyjasnil. Pridávam do článku aj názor a reakciu od Michala Sebíňa z OZV Natur-pack. Viac v samotnom článku.

Údaje o odpadoch sa začnú posielať do ISOHu za:

Zákaz skládkovania neupraveného odpadu začne platiť za:

Povinný zber kuchynských BIO odpadov začne platiť za:

Súhlasy sa budú vybavovať a meniť cez ISOH za:

Smetiarske autá budú musieť mať váhy za:

PET fľaše sa začnú zálohovať za:

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
  1. Juraj píše:

    Ďakujem,
    teším sa na články! To odpočítavanie je bombové.
    Juraj

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.