Informačný systém odpadového hospodárstva

Zvyknite si, že na stránku štátneho Informačného systému odpadového hospodárstva – ISOH, budete chodiť častejšie. Nájdete ju tu.

Prečo? Lebo ISOH je tu a pomaly a iste sa blíži ďalší termín, kedy sa spustí jeho nová funkcionalita. Teda, mala by.

Súhlasy bude potrebné žiadať cez ISOH za:

Áno, blíži sa deň, kedy všetky súhlasy, či ich zmeny bude potrebné vykonávať cez ISOH.

Ako? Nemala by to byť žiadna veda, podobne to už funguje aj pre registrácie. Kliknete na danú žiadosť, podopĺňate čo bude treba a dáte odoslať. Žiadosť následne poputuje na daný Okresný úrad, či na iný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva.

Otázky:

1. bude to vtedy už fungovať? Neviem, uvidíme.

2. budú na to pripravené Okresné úrady? Neviem, uvidíme, hádam ich zaškolia.

3. čo ak to nebude fungovať od 1.7.20201? Dobrá otázka.

Ak to dovtedy nestihnú, do úvahy prichádzajú asi 3 možnosti. Odporúčam Vám pred tým zavolať si na daný Okresný úrad. Možno Vám povedia, že už je to možné len cez ISOH a že máte čakať kým to štát spustí. Dúfam, že to tak nedopadne, lebo neschopnosť štátu sa nemôže preniesť do rizika sankcií pre firmy, či obce.

Čo však bude pravdepodobnejšie, povedia Vám, že pošlite to cez portál slovensko.sk, alebo tak ako to bolo aj pri registráciách, budú akceptovať možno aj papierovú formu.

Áno aj registrácie podľa § 98 sa mali už vybavovať cez ISOH od januára 2021. No podarilo sa im to až teraz nedávno, kedysi v máji.

A ak sa chcete vyhnúť týmto možným problémom, tak šup šup, teraz hneď si otvorte Vaše súhlasy a pozrite si dokedy Vám platia. Ak je to napríklad jeseň 2021, tak neváhajte a rýchlo si podajte novú žiadosť ešte teraz v júni, v starej dobrej klasickej papierovej forme.

Staré súhlasy vydané pred rokom 2020 sa nedajú predĺžiť. Musíte si požiadať o nové súhlasy.

Zároveň sa tak symbolicky rozlúčime s kopou papierov, ktoré často nezmyselne treba zasielať na úrady. My u nás vo firme už pár rokov využívame zasielanie dokumentov a aj žiadostí cez slovensko.sk. Teda žiadne tlačenie dokumentov, len rýchle zaslanie cez štátny portál.

A ak bude ISOH fičať aspoň rovnako dobre ako slovensko.sk (je to vlastne jedno a to isté), tak super a na žiadnu nostalgiu, či slzičku za papiermi ani nepomyslím

Komentáre
 1. Schneider píše:

  Čo sa týka ISOHu som veľmi pesimistický. Bohužiaľ akurál v júli plánujem podávať tri dôležité žiadosti a už teraz mám veľké obavy. (asi to pošlem v júni ešte na papieri).
  Aj keď bude ISOH pripravený neverím, že úrady to zvládnu.
  Už dlhší čas majú napr. zakázané posielať papierové rozhodnutia, ale niektoré to stále robia.
  Zdôvodnenie: „my to tak robíme“ alebo „máme nového vedúceho…“ alebo „nestíhame to“.
  Ak ja nedám ohlásenie v termíne asi mi nepomôže povedať inšpektorovi „nestihli sme to, máme veľa roboty, resp. boli sme na PN“

  • Tomáš Schabjuk píše:

   Súhlasím. Dnes mi volal jeden zamestnanec okresného úradu. Ze nie, nikto ich o isohu neinformoval, nezaskolil. Cele zle

 2. Michal Sebíň píše:

  Držím všetkým palce. My v OZV s ISOHom už pár týždňov bojujeme.

 3. Milan píše:

  Nedávno som vybavoval registráciu cez ISOH. Je to celkom prehľadné, no na druhej strane bol obrovský problém s tým, keď chcem registráciu na Zber, Obchodníka aj Sprostredkovateľa súčasne, tu nedovolí systém odkliknúť dve a viac činností na jednu žiadosť… A taktiež nedovolí vybrať všetky odpady naraz, alebo aspoň O a N…
  Takže asi toľko k ISOHu…

 4. Milan píše:

  Nedávno som vybavoval registráciu cez ISOH. Je to celkom prehľadné, no na druhej strane bol obrovský problém s tým, keď chcem registráciu na Zber, Obchodníka aj Sprostredkovateľa súčasne, tu nedovolí systém odkliknúť dve a viac činností na jednu žiadosť… A taktiež nedovolí vybrať všetky odpady naraz, alebo aspoň O a N…
  Takže asi toľko k ISOHu…

 5. Jaroslav Péter píše:

  Dobrý deň mám otázočky:
  – máme oficiálne legálnu malú obecnú kompostáreň do 100 ton kompostu ročne
  – máme legálne vydané povolenie na zhodnocovanie stavebného odpadu aj certifikáty na recyklát
  my ako obec tiež musíme riešiť registráciu?
  ak áno tak potom podľa § 98?
  Ďakujem za odpoveď

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.