Informačný systém odpadového hospodárstva

Zvyknite si, že na stránku štátneho Informačného systému odpadového hospodárstva – ISOH, budete chodiť častejšie. Nájdete ju tu.

Prečo? Lebo ISOH je tu a pomaly a iste sa blíži ďalší termín, kedy sa spustí jeho nová funkcionalita. Teda, mala by.

Súhlasy bude potrebné žiadať cez ISOH za:

Áno, blíži sa deň, kedy všetky súhlasy, či ich zmeny bude potrebné vykonávať cez ISOH.

Ako? Nemala by to byť žiadna veda, podobne to už funguje aj pre registrácie. Kliknete na danú žiadosť, podopĺňate čo bude treba a dáte odoslať. Žiadosť následne poputuje na daný Okresný úrad, či na iný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva.

Otázky:

1. bude to vtedy už fungovať? Neviem, uvidíme.

2. budú na to pripravené Okresné úrady? Neviem, uvidíme, hádam ich zaškolia.

3. čo ak to nebude fungovať od 1.7.20201? Dobrá otázka.

Ak to dovtedy nestihnú, do úvahy prichádzajú asi 3 možnosti. Odporúčam Vám pred tým zavolať si na daný Okresný úrad. Možno Vám povedia, že už je to možné len cez ISOH a že máte čakať kým to štát spustí. Dúfam, že to tak nedopadne, lebo neschopnosť štátu sa nemôže preniesť do rizika sankcií pre firmy, či obce.

Čo však bude pravdepodobnejšie, povedia Vám, že pošlite to cez portál slovensko.sk, alebo tak ako to bolo aj pri registráciách, budú akceptovať možno aj papierovú formu.

Áno aj registrácie podľa § 98 sa mali už vybavovať cez ISOH od januára 2021. No podarilo sa im to až teraz nedávno, kedysi v máji.

A ak sa chcete vyhnúť týmto možným problémom, tak šup šup, teraz hneď si otvorte Vaše súhlasy a pozrite si dokedy Vám platia. Ak je to napríklad jeseň 2021, tak neváhajte a rýchlo si podajte novú žiadosť ešte teraz v júni, v starej dobrej klasickej papierovej forme.

Staré súhlasy vydané pred rokom 2020 sa nedajú predĺžiť. Musíte si požiadať o nové súhlasy.

Zároveň sa tak symbolicky rozlúčime s kopou papierov, ktoré často nezmyselne treba zasielať na úrady. My u nás vo firme už pár rokov využívame zasielanie dokumentov a aj žiadostí cez slovensko.sk. Teda žiadne tlačenie dokumentov, len rýchle zaslanie cez štátny portál.

A ak bude ISOH fičať aspoň rovnako dobre ako slovensko.sk (je to vlastne jedno a to isté), tak super a na žiadnu nostalgiu, či slzičku za papiermi ani nepomyslím

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Schneider píše:

  Čo sa týka ISOHu som veľmi pesimistický. Bohužiaľ akurál v júli plánujem podávať tri dôležité žiadosti a už teraz mám veľké obavy. (asi to pošlem v júni ešte na papieri).
  Aj keď bude ISOH pripravený neverím, že úrady to zvládnu.
  Už dlhší čas majú napr. zakázané posielať papierové rozhodnutia, ale niektoré to stále robia.
  Zdôvodnenie: „my to tak robíme“ alebo „máme nového vedúceho…“ alebo „nestíhame to“.
  Ak ja nedám ohlásenie v termíne asi mi nepomôže povedať inšpektorovi „nestihli sme to, máme veľa roboty, resp. boli sme na PN“

  • Tomáš Schabjuk píše:

   Súhlasím. Dnes mi volal jeden zamestnanec okresného úradu. Ze nie, nikto ich o isohu neinformoval, nezaskolil. Cele zle

 2. Michal Sebíň píše:

  Držím všetkým palce. My v OZV s ISOHom už pár týždňov bojujeme.

 3. Milan píše:

  Nedávno som vybavoval registráciu cez ISOH. Je to celkom prehľadné, no na druhej strane bol obrovský problém s tým, keď chcem registráciu na Zber, Obchodníka aj Sprostredkovateľa súčasne, tu nedovolí systém odkliknúť dve a viac činností na jednu žiadosť… A taktiež nedovolí vybrať všetky odpady naraz, alebo aspoň O a N…
  Takže asi toľko k ISOHu…

 4. Milan píše:

  Nedávno som vybavoval registráciu cez ISOH. Je to celkom prehľadné, no na druhej strane bol obrovský problém s tým, keď chcem registráciu na Zber, Obchodníka aj Sprostredkovateľa súčasne, tu nedovolí systém odkliknúť dve a viac činností na jednu žiadosť… A taktiež nedovolí vybrať všetky odpady naraz, alebo aspoň O a N…
  Takže asi toľko k ISOHu…

 5. Jaroslav Péter píše:

  Dobrý deň mám otázočky:
  – máme oficiálne legálnu malú obecnú kompostáreň do 100 ton kompostu ročne
  – máme legálne vydané povolenie na zhodnocovanie stavebného odpadu aj certifikáty na recyklát
  my ako obec tiež musíme riešiť registráciu?
  ak áno tak potom podľa § 98?
  Ďakujem za odpoveď

 6. Jaroslav Péter píše:

  No včera sa mi úspešne podarilo odoslať žiadosť o zápis do registra podľa § 98, uvidíme čo nato povie okresný úrad – odbor starostlivosti o žp. Keď som tam volal a informoval som sa na ISOH ani poňatia nemali o ISOHu. Teraz si počkám ako to bude prebiehať.

 7. Jaroslav Péter píše:

  ale možno som urobil blbosť a nemal som sa registrovať nakoľko to ja mám vydané už v roku 2018 a platí to do 2023. A toto by sa malo týkať len nových registrácii. Nevadí aspoň zistíme čo sa bude diať, v najhoršom prípade stiahnem svoju žiadosť späť.

  • Tomáš Schabjuk píše:

   Dobrý deň, neviem ci si to nemyslite, nakoľko registrácia sa nevydáva na nejaké obdobie. Je vydávaná na neurčito. Ale naopak súhlasy sa vydávajú zvecsa na 5 rokov

 8. Jaroslav Péter píše:

  Tak dnešná info z okresného úradu, že systém ISOH im zatiaľ nefunguje a keď sa to spustí tak mi dajú vedieť. Zatiaľ teda bez zápisu do registra osôb podľa §98. Každí si vedie registre zatiaľ svojpomocne a interne.

 9. Michal Ochodnický píše:

  Dobrý deň,
  riešim legislatívny servis ohľadom odpadového hospodárstva pre zopár firiem ako tretia strana. Žiadosti o nové Súhlasy som ešte zasielal písomne na Okresný úrad, ale od 1.1.2022 by sa mali začať mesačne odosielať aj údaje do Evidencie odpadov cez ISOH. Prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť ako získať nejaké oprávnenie na vstup do ISOH za iné spoločnosti ako tretia strana? Pravdepodobne to nebude fungovať ako pri elektronickom zasielaní ohlásení z ovzdušia cez NEIS, keďže potrebujem na prihlásenie občiansky preukaz.
  Ďakujem za odpoveď

  • Tomáš Schabjuk píše:

   žiaľ neviem Vám poradiť, k dnešnému dňu(3.9.2021) stále nevieme nič viac. Stavím sa s Vami, že to presunú opäť minimálne o rok neskôr.

 10. Jaroslav Péter píše:

  Dobrý deň pán Schabjuk, chcem sa opýtať na to vyjadrenie p. ministra Budaja o tej kompostovacej vyhláške , či náhodou nemáte bližšie informácie. Ďakujem za odpoveď.

  • Tomáš Schabjuk píše:

   nie viac info nemáme, ale som rád, že si to priznali. Trošku sklamaní, že to zistili zas až po zavedení do praxe. Teda že najskôr to dáme obciam oko povinnosť a potom, po kritike, budeme rozmýšľať, že čo s tým treba robiť. Ale inak myšlienka správna a lepšie neskôr ako nikdy. Žeby sa začali trhať logistické nitky?

 11. Jaroslav Péter píše:

  No uvidíme aký výsledok príde v podobe vyhlášky. Čiže ak reálne uvažujem toto by asi malo platiť pre tie malé obecné kompostárne.

  • Tomáš Schabjuk píše:

   No to by som nepredbiehal, podľa mňa to tak nebude, resp. nemôže byť. Hádam si nebudeme chcieť na Slovensku dávať kade tade kuchynské odpady. To je hygienická záležitosť a parametre na kvalitný kompost malá kompostáreň nedokáže zabezpečiť. Teda osobne si myslím že nie, malých kompostární sa to nebude týkať. Očakávam skôr že sa zjemní povinnosť hygienizácie pre tie kompostárne, ktoré sú pod súhlasom, teda nazvime ich profi zariadenia, nie Hobby malé kompsotárne obcí a miest. Tie by podľa mňa mali slúžiť na max zelený odpad.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.