ISOH 2026: trápenie pokračuje

Písal sa rok 2015, kedy sa ISOH dostal do zákona o odpadoch a čakalo sa že to čoskoro zmení dáta a fungovanie odpadového hospodárstva. Ostalo len pri dúfaní, nedodržaných sľuboch a nesystémového riadenia tohto projektu.

Aktuálne došlo k posunu, kedy sa schválila k ISOHU aj vyhláška a pevný termín jej spustenia od roku 2026. Nová vyhláška dostala v Zbierke zákonov číslo 89/2024 a budeme o nej ešte určite veľa počuť, čítať a pracovať s ňou. A veľmi dôležité, k 1.1.2026 zanikne súčasná evidenčná vyhláška 366.

ISOH – Informačný systém odpadového hospodárstva je schválený, sme na dobrej ceste?

Obávam sa že nie sme. Ak sa systém spustí v tom roku 2026, bude to 10 rokov budovaný projekt, ktorý zhltol pôvodných 15 mil., ku ktorým sa pridali súdne penále Ministerstva, ktoré vysúdili dodávatelia ISOHu a k tomu treba pridať ďalšie peniaze, ktoré bude ISOH potrebovať na avizované dokončenie a samozrejme jeho správu. To je poriadny balík peňazí a za 10 rokov to malo byť vyšperkované a úplne funkčné.

Čo ale máme reálne? Skoro nič. Na stránke ISOHU ani dnes nenájdete žiadnu informáciu, že bola schválená a v zbierke uverejnená nová veľmi dôležitá evidenčná vyhláška. Namiesto takýchto info tam však nájdeme info o Medzinárodnom dni kompostu, či envirozáťažiach. Priorita ISOH má na Ministerstve číslo aspoň 179 🙂

Máme teda schválenú vyhlášku. To je azda najvýraznejší pokrok. Že to niekto vôbec schválil. Minister Budaj na to mal príležitosť, no nejako sa mu asi nechcelo. Minister Taraba sa toho teda chopil a vyhlášku schválil. Treba dodať, že proces schvaľovania sa spustil ešte v novembri 2022, teda za Budaja. To len aby sa nezabudlo, lebo Budaj často zabúdal.

Lenže tá vyhláška je zlá a je odsúdená na úpravu a ideálne veľmi rýchlu úpravu. Za tie milióny a 10 rokov musíme očakávať že to bude hodné 21. storočia a daných peňazí. Ale tu narazíme na to schválené znenie. Ak ste si predstavovali, že nám ISOH zjednoduší prácu, zníži prácu, zlepší kontroling, tak ste boli naivní, vrátane mňa, kedy som stále dúfal, že ISOH bude nástrojom, hodný 21. storočia.

A čo teda budeme mať?

ISOH budeme mať. Či je rok 2026 reálny neviem (tu som skeptický), ale pracujme s tým, že áno. Z celej evidenčnej vyhlášky sú najdôležitejšie asi 3 veci, ktoré budú firmy a obce robiť najčastejšie:

 1. Evidenčná povinnosť
 2. Ohlasovacia povinnosť
 3. Sprievodné listy nebezpečných odpadov

A ku každému môžem spísať kritiku. Budem o tom hovoriť aj na našom webinári, budúci týždeň, kde si to ukážeme aj na praktických ukážkach, čo si to na nás Ministerstvo pripravilo a čo s týmto marazmom máme spraviť.

Evidenčný list odpadov

Ten súčasný vzor tlačiva ELO sa zruší, a nahradí ho úplne nový. Ale nie taký aký bol v pripomienkovom konaní a ktorý sa plus mínus podobal na ten súčasný. Ministerstvo spravilo niečo neskutočné. Nechápem, nerozumiem, možno som bol zas naivný, ale to čo predstavili, je katastrofa. Nepoužiteľné. Nie preto, že by sa mi to nepáčilo, ono sa to ozaj nebude dať používať, lebo oni neschválili vzor nejakého tlačiva, ale údajové vety. To je riadkový zoznam dát, ktoré sa budú posielať do ISOHu. Ale to je pôvodcom odpadu na dve veci, lebo oni do ISOHU nebudú posielať nič. Jednoducho tá tabuľka je nepoužiteľná.

Ohlásenie

Ohlasovať odpady budú nasledujúci držitelia. Teda pôvodcovia odpadu nebudú musieť do ISOHu posielať nič. Teda nie povinne, ale dobrovoľne budú môcť. Čítate správne, pôvodcovia budú mať ohlasovaciu povinnosť dobrovoľnú. To nie je sranda, to je schválená legislatíva.

Zapotia sa teda najmä odberatelia a spracovatelia odpadov. Tí to schytajú a ich sa ohlasovacia povinnosť na Q báze dotkne najviac.

Obce a mestá, ak si myslíte že Vám ISOH nejako pomôže, tak možno trošku áno. Ale iba za predpokladu, že pochopíte, že to čo budete mať ako pôvodcovské odpady hlásiť nebudete, ale to čo prejde cez zberný dvor, malú kompostáreň, triediacu linku, drvičku, tak to už áno. Obce a mestá už teraz Vám držím palce a pevné nervy. A nezabudnite, že na štatistiku budete hlásiť aj tak všetko po starom, teda všetky údaje. Znie to ako chaosné? Áno, to je schválená vyhláška.

Sprievodný list NO

A ak ste si mysleli, že SLNO bude proces plne automatický, tak snívajte ďalej. Vytiahnite pečiatky, tlačiarne a pripravte sa zrejme na ešte viac práce, tlačenia, skenovania.

Tak napríklad, teraz máme SLNO s množstvom informácií, ale na 1 strane. Každé SLNo má „len 8 strán“. Nové SLNO sa bude riešiť v ISOHU. Nahlásenie začne práve tam. Vypíšu sa údaje. Nový vzor SLNO už nie je taký ako ho poznáme teraz, ale opäť len údajová veta, ktorá je na 5 stranách. Nech to bude v skutočnosti len 3 alebo 4 strany, to je jedno. Dôležité je, že sa to musí všetko vytlačiť v 4 vyhotoveniach (teda 12-20 strán???) a tieto papiere budú pokračovať ďalej s odpadom.

Nechýba ani podpis, či pečiatka príjemcu. A potom všetko oscenovať a hodiť to do ISOHu. Znie Vám to úsmevne? Ja neviem či sa mám nad tým smiať či plakať. Toto je načo dobré?

Takže tak, toto je môj prvý pohľad na schválené zmeny, viac budem riešiť v rámci nášho webináru presne o tejto novej vyhláške 89/2015. Bude sa konať budúci týždeň, v stredu 29.5.2024 o 9:00. Viac info tu.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Čista katastrofa….

 2. Mgr. Anna Kollárová píše:

  čistá katastrofa 🙁

  • Mary píše:

   Mne sa pozdava ze tisice a tisice prevadzkovatelov bude free ak je pravda ze nebudu musiet robit s isohom…o pracu pridu vlastne firmy co to za nich robili..ale to je riziko povolania ako napr. Restauracie za kovidu…co sa tyka inych odborov ako vody ci ovzdusie alebo EIA..nebojte budaj nazabudol ani na tych..pripravil im byrokraticky orgazmus a desiatky novych zakonov a vyhlasok…ako napr prepovolovanie zdrojov ci dokonca AMS….

 3. …ten, kto tieto nezmysly vymýšľa, tak v živote nerobil evidencie k odpadom a v živote nevyplnil SLNO….táto práca nás živí, ale namiesto uľahčenia , sa všetko viac a viac zamotáva….je to choré už teraz, aby sme mali vysvetlenie k ELO, alebo SLNO na troch stranách …vybíjame sa na „hlúpocinách“ a naďalej rastú nelegálne skládky, ostávajú nám chemické látky a chemické zmesi po starých fabrikách, je kopa firiem, ktorá vypúšťa odpadové vody bez povolenia, nemá vyriešené ovzdušie, ale my tu stále riešime, či sme nezabudli bodku, alebo čiarku v evidencii k odpadom…je to hrôza a neviem, komu toto vyhovuje….

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.