Čo je lepšie? Vlastniť, či prenajať si kontajnery na odpad?

Kontajnery a obslužnú techniku si môžete zakúpiť do majetku spoločnosti, prípadne si ich prenajať. Ak chcete z dlhodobého hľadiska ušetriť, odporúčam investovať do kúpy kontajnerov a zariadení. Pohodlnejší, no z dlhodobého hľadiska drahší spôsob, je prenajať si techniku od zberovej spoločnosti, či priamo od výrobcu.

Kontajnery môžeme rozdeliť na 4 skupiny. Prvou sú domové nádoby a sídliskové kontajnery, ktoré sa využívajú najmä na komunálne odpady. Dajú sa použiť aj vo výrobných halách ako dočasné úložisko.

Druhou skupinou sú veľkoobjemové kontajnery (od 5 do 10 m3) pripomínajúce vaňu a podľa toho sa zvyknú volať aj vaničkové a sú nakladané ramenovým nakladačom. Veľkoobjemové kontajnery sa vyrábajú aj väčšie v rozmeroch do 35 m3, tieto kontajnery sú však naťahované hákovým nakladačom a ľudovo sa nazývajú háky alebo abroly.

Treťou skupinou sú kontajnery o objemoch od 2,5 do 6,5 m3. Sú na kolieskach a sú vynikajúcou alternatívou pre spoločnosti, ktoré nemajú veľa odpadov alebo skladové priestory na väčší kontajner. Nie sú určené na všetky odpady, no najmä na zmiešané odpady ich úspešne poskytujú v okolí Bratislavy spoločnosti Marius Pedersen, či ASA, ktoré ich nazývajú MGB alebo monopala.

Samostatnou kategóriou sú lisovacie kontajnery. Sú dva typy a to mobilné alebo stacionárne. Oba majú výhody aj nevýhody. Jedni šetria náklady, druhé priestor. Vyrábajú sa v prevedení od 10 do 30 m3.

Pre všetky kontajnery platí, že sa nedajú použiť univerzálne pre všetky odpady a dané podmienky. Opäť, k ich výberu treba pristúpiť trošku gazdovsky a zvážiť, čo by bolo pre dané podmienky najvýhodnejšie.

Aké kontajnery používate na odpady Vy?