Koľko peňazí pustia tabakové firmy na čistenie ulíc od cigaretových ohorkov

Obaly, neobaly, elektro, autá, batérie a pneumatiky. To je šestica špeciálnych výrobkov, ktorým štát už dávno ustanovil špeciálne pravidlá hry. Tzv. rozšírenú zodpovednosť výrobcov. Na ňu však v poradí čaká napríklad aj textil či cigarety.

Dnes bude reč práve o tabakových výrobkoch a ich odpadoch v podobe ohorkov, či ľudovo nazývaných špakov. Tie nám špinia celý svet a preto sa dostali do hľadáčika legislatívcov, aby sa o tento bordel na svete tabakové firmy aj postarali. Teda jednoducho aby to čistili. Zaplatiť by si to mali samotní fajčiari v cene výrobku, ktorý fajčia.

Krabička cigariet sa navýši o nejaký ten poplatok na budúce čistenie ulíc v obciach a mestách. Ako hovorí Miroslav Jurkovič zo spoločnosti SPAK-EKO, vo forme príspevku na 1 obyvateľa. Nepôjde o to cigarety vyzbierať a zhodnotiť, ako je bežné pri ostatných výrobkov Rozšírenej zodpovednosti výrobcov, ale o príspevok za čistenie. Teda nie o vyzbieranie a zhodnotenie špakov a ich samostatné zaradenie pod nejaké katalógové číslo odpadov, ale pôjde o to, aby špakov bolo v uliciach čo najmenej, teda aby sa zvýšila čistota.

Či takýto level stačí je samozrejme otázne a na diskusiu, ale na začiatok postačuje. Koniec koncov, do legislatívy sa to tabakovým firmám stanovilo už pred pár rokmi (1 vetou) a odvtedy len čakajú na Ministerstvo, kedy sa rozhýbe a nastaví aj na toto pravidlá hry. Tie však nechodia, preto sa tabakové firmy dali dokopy a ako som si nazval sám, tak trošku interne, vytvorili a založili prvú „dobrovoľnú“ Organizáciu zodpovednosti výrobcov. Samozrejme takýto titul nemajú, lebo nemôžu mať, ale pracovne to sedí, nakoľko robia asi presne to, čo sa od nich ako od OZV očakáva.

Takže ak chce Ministerstvo viac, musí konečne položiť na stôl paragrafové znenie aj pre tabakové výrobky, a textil. Uvidíme či sa im niečo podarí tento rok, zatiaľ o tom nepočuť nič a aktuálna legislatívna snaha Ministerstva je tlačená najmä do ISOHu a úpravy odpadov pred skládkovaním.

Nech sa páči, nižšie si môžete vypočuť ďalší podcast, tento krát s Miroslavom Jurkovičom, zo spoločnosti SPAK-EKO, prvej dobrovoľnej OZV na Slovensku. Téma bude ako inak, tabakové výrobky, legislatíva, peniaze, financovanie čistenia ulíc …

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.