Množstvový zber – rôzne možnosti nastavenia

Som rád že aj množstvový zber vyvoláva diskusiu a že táto téma zaujíma ľudí. Včera som napríklad dostal správu, že existujú aj iné formy množstvového zberu ako len pohľad na objem, či hmotnosť.

A je to tak. Ten najzakladnejší a ktorý sa využíva aj v súčasnosti, je že obec/mesto dajú na výber svojim občanom rôzne veľkosti nádoby a rôzne frekvencie vývozu. Už aj to motivuje občanov, že keď chcú mať nižší poplatok za odpady, musia pre to niečo urobiť.

A aj to je fajn systém. Síce nie sú dáta, ale funguje to. Samozrejme, ak má občan k dispozícii aj dobre nastavený systém pre triedený zber. Môžete mať aj pozlátený množstvový zber, keď nebudete mať kam dávať triedený zber či BIO odpady, bude Vám to nanič. To by nefungovalo.

Teda množstvový zber nesmie byť len vytrhnutý z kontextu. Je to opäť prepojený systém s inými činnosťami v oblasti odpadov.

Dozvedel som sa že existuje aj množstvový zber cez senzory naplnenosti. To je tiež zaujímavý pohľad, i keď u nás možno ťažko realizovateľný z pohľadu celej obce, či mesta. Ale na verejne prístupné miesta, či objemnejšie kontajnery, prečo nie, je to super.

Teda systémov je viacero. Porozprával som sa o tom aj s pánom Kobolkom zo spoločnosti JRK Slovensko. Nižšie nájdete aj anketu. Ktorý pohľad na množstvový zber je podľa Vás najvhodnejší?

Obsah:

00:00     Aké sú výhody množstvového zberu na jednotku objemu? Môže byť nástrojom na zníženie počtu vývozov?

05:10     Prečo sa zaviedla povinnosť vážiacich zariadení v autách? Koho sa to najviac dotkne?

10:16     Bude v budúcnosti množstvový zber povinný? Ako sa priemerne znižuje produkcia zmesového komunálneho odpadu po zavedení množstvového zberu? Nezbavujú sa občania odpadu iným spôsobom? Napríklad domácim spaľovaním alebo vytváraním čiernych skládok?

18:34     Ako by si mala obec nastaviť miestny poplatok?

20:17     Prečo by mala obec zaviesť množstvový zber? Aké benefity jej systém prináša? Prečo je dôležité triediť BIO odpad?

23:30     Technické náležitosti množstvového zberu. Aké sú spôsoby označovania a typy čítacích zariadení?

Naše e-školenie o odpadoch si môžete objednať tu.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
  1. Janka Lörincová píše:

    Dobrý deň, potrebovala by som nejaký návod na triedenie plastov- tetrapakov pre nájomníkov ubytovacieho zariadenia ,nakoľko mi to všetko miešajú …. nájdem niekde zoznam čo patrí do plastov a do tetrapakov ? prípadne iné triedenie odpadov ?
    Ďakujem za info

    • Tomáš Schabjuk píše:

      Taký návod by ste mali nájsť na obecnom úrade danej obce. Ide o to, že nič uni neexistuje, nakoľko každá obec to robí v spolupráci s svojou zberovou spoločnosťou a tam sa môžu podmienky líšiť.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.