Obec a zverejnený manuál nakladania s komunálnymi odpadmi

Nový zákon o odpadoch obciam ukladá ďalšiu novú povinnosť. Na obecnej web stránke si musí každá obec uverejniť  systém nakladania s komunálnymi odpadmi, vrátane triedeného zberu odpadov.

Konkrétne to nariadil §81, odsek 7 písmeno h), v ktorom sa píše: Obec je povinná „zverejniť na svojom webovom sídle podrobný všeobecne zrozumiteľný popis celého systému nakladania s komunálnymi odpadmi vrátane triedeného zberu v obci“.

Možno si poviete, že už taký leták, manuál, či popis máte. Skontrolujte si však či obsahuje všetky potrebné komodity ktoré zbierate, ale aj ktoré ste povinný zbierať. Na obecných úradoch často vidíme letáky s vývozným kalendárom a popisom čo sa vhadzuje do tej a tej nádoby. To je všetko OK, len sa to týka zväčša len zmesového odpadu, papiera, plastov a niekedy skla. Vo väčšine prípadov je to všetko.

Je to však málo. Čo tak napríklad elektro, textil, kovy, forma zberu BIO odpadov, veľkoobjemové odpady a takto by sme mohli pokračovať ďalej. Nový zákon totiž nariadil uverejniť podrobný opis pre všetky komunálne odpady, ktoré sa u Vás zbierajú. Niektoré odpady sú dobrovoľné, no niektoré sú povinné.

Je preto potrebné vykonať dve veci. Za prvé dať si do poriadku celý Váš obecný manuál so všetkými potrebnými odpadmi. Za druhé je potrebné takýto dokument zverejniť na Vašej web stránke.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Kristián Kubiš píše:

  Je pravda, že by malo by byť 5 nádob (kontajnerov) na separovaný odpad – papier, plasty, sklo, kovy a bioodpad (myslím tým pri bytovke)???
  Pretože v niektorých mestách som také niečo už videl…ale u nás v RS máme len 3 (papier, sklo a plasty) + 2 na zmesový KO. Aj keď som niekde čítal, že ku plastom v takomto prípade môže ísť aj aj kovová konzerva….
  Už to musím napísať že veľké percento obyvateľstva, tým niekoho nechcem uraziť, je environmentálne/odpadovo negramotné 🙁

  • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

   áno malo by ich byť 5, resp môže byť ich aj menej, niektoré odpady sa môžu využiť v rámci spoločnej nádoby. Bytovky však nemusia mať BIO nádoby.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.