Ohlasovanie každého odpadu cez 3 riadky. Katastrofa.

Viete že od roku 2018 sa zmenil spôsob vypisovania Evidenčného listu odpadov? A viete aj to, že nevýrazná  úprava spôsobila aj výrazné zmeny pri ročnom Ohlásení o vzniku odpadu a nakladaní s ním? A viete že tá zmena prinesie prácu navyše každému pôvodcovi odpadu?

S evidovaním odpadov Vám pomôže naša nová odpadová aplikácia ELO.sk.

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním 2018

Pred pár rokmi nám všetkým ministerstvo nadelilo, že sa majú evidovať a ohlasovať aj zostatky množstiev odpadu. Teda prenos do ďalšieho roka. Zvykol si na to asi málokto a predpokladám, že na Okresné úrady chodí tak 80 % ohlásení bez nejakých zostatkov. Čert to ale ber.

Od roku 2018 nám však ministerstvo nadelilo ďalšie dve výrazné zmeny. Jedna menej podstatnejšie vo forme upraveného tlačiva ročného Ohlásenia. Podstatnejšia je však druhá zmena. A práve tá prinesie ďalšie administratívne zdržanie a o 100 % viac záznamov v Ohlásení ako sme boli zvyknutý doposiaľ.

Okrem odovzdaných odpadov v danom roku a zostatkov v roku budeme musieť po novom ku každému odpadu uvádzať aj koľko odpadu za daný rok vzniklo. Nie len koľko sa odovzdalo, ale aj koľko vzniklo, to znamená ďalší riadok záznamu ku každému odpadu.

Spôsobila to nenápadná zmena v popise ako vypĺňať ročné Ohlásenie. Nájdete ju pri popise ku kolónke ako zadať do Ohlásenia hmotnosť odpadu. Doplnilo sa tam to, že ak ide o vznik odpadu, musí sa uviesť súhrnné množstvo vzniknutých odpadov, ktoré majú zhodný kód odpadu a kód nakladania.

Potvrdzuje to aj samotné ministerstvo v odpovedi na naše otázky. Odpoveď z ministerstva si môžete stiahnuť tu.

Príklad. Pôvodca odpadu odovzdal za rok 100 t kartónov a hádam jedna tona mu ešte ostala v kontajneri na konci roka. Presné množstvo v kontajneri nikto nevie, kto by to vážil, veď sa to ani nedá a ani to nie je jeho povinnosť. V minulosti by vyzeral záznam v Ohlásení asi takto:

Teda veľmi jednoduchý záznam, bez zostatkov a vzniku za daný rok. Na takýto štýl boli firmy zvyknuté roky rokúce. A bolo to fajn.

Potom prišla povinnosť evidovať aj zostatky z roka. Teda ak nejaké vznikli. Náš príklad hovorí, že odhadom nám ostalo v kontajneri z roka na rok asi 1 tona kartónov. Záznam so zostatkami vyzeral asi takto:

Ale čo bolo to bolo, teraz je tu ďalšia zmena. Už za rok 2018 treba písať aj celkový vznik odpadov v danom roku. Teda koľko sa celkovo vyprodukovalo odpadov. Záznam so vznikom a zostatkami bude vyzerať asi takto:

A to platí pre každý jeden odpad, ktorý sa vo vašom ohlásení objaví. Mali ste ich doposiaľ povedzme 10 za rok a tým pádom 10 riadkov v ohlásení? Pripravte sa teda na metodických 20-30 riadkov po novom.

Dobrá správa, s týmito zbytočnosťami Vám pomôže naša nová odpadová aplikácia ELO.sk. 3 kliky a máte ohlásenie podľa nových pravidiel.

Potešilo to ja Vás? Čo na to poviete? Zapojte sa do ankety. Považujete nový spôsob ohlasovania odpadov za potrebný? Dňa 3.10.2018 sme po týždni zastavili anketu. Zapojilo sa do nej 338 respondentov, výsledok je jednoznačný.

Komentáre
 1. Martina píše:

  A ak ešte náhodou zostal odpad z predchádzajúceho roka, ktorý nebol všetok vyvezený, tak sa tuším môže stať, že budú aj 3 riadky pre jeden odpad :D,
  tzn. PRO, ZPR, ZO. Skvelé…

 2. Andrea píše:

  Stop byrokracii sa štátnej sorávy OH zjavne netýka….

 3. Vojto píše:

  cca 2% hlasovalo za, neboli to náhodou ministerskí pracovníci?
  Pekný deň.

 4. Mirka píše:

  Dobrý deň,
  ak mám odpad z minulého roku, ktorý bol všetok vyvezený tento rok , treba ho tiež samostatne uviesť do ohlásenia alebo sa to prejaví len v riadku o odovzdaní odpadu za tento rok ? Vďaka

 5. Edita píše:

  Ak by sme zobrali príklad s papierom, ako by vyzerala tabuľka z ročného hlásenia?
  Z predošlého roka zostalo 100 kg papiera, v tomto roku vzniklo 1500 kg, odovzdali sme 1450 kg. Zostalo 150 kg.

  • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

   ok 1500 kg by šlo na Z, 1450 kg by šlo na nejaký kód nakladania, zväčša asi R12 a 150 kg by šlo na Z, ale s poznámkou ZO

 6. Peter Voloch píše:

  Dobrý deň,

  ešte stále nemám jasno ako to vyplniť

  z minulého roka som preniesol 5 ton odpadu
  v tomto roku vzniklo 100 ton odpadu
  odovzdali sme 90 ton odpadu
  zbytok je teda 15 ton

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.