Ohlasovanie každého odpadu cez 3 riadky. Katastrofa.

Viete že od roku 2018 sa zmenil spôsob vypisovania Evidenčného listu odpadov? A viete aj to, že nevýrazná  úprava spôsobila aj výrazné zmeny pri ročnom Ohlásení o vzniku odpadu a nakladaní s ním? A viete že tá zmena prinesie prácu navyše každému pôvodcovi odpadu?

S evidovaním odpadov Vám pomôže naša nová odpadová aplikácia ELO.sk.

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním 2018

Pred pár rokmi nám všetkým ministerstvo nadelilo, že sa majú evidovať a ohlasovať aj zostatky množstiev odpadu. Teda prenos do ďalšieho roka. Zvykol si na to asi málokto a predpokladám, že na Okresné úrady chodí tak 80 % ohlásení bez nejakých zostatkov. Čert to ale ber.

Od roku 2018 nám však ministerstvo nadelilo ďalšie dve výrazné zmeny. Jedna menej podstatnejšie vo forme upraveného tlačiva ročného Ohlásenia. Podstatnejšia je však druhá zmena. A práve tá prinesie ďalšie administratívne zdržanie a o 100 % viac záznamov v Ohlásení ako sme boli zvyknutý doposiaľ.

Okrem odovzdaných odpadov v danom roku a zostatkov v roku budeme musieť po novom ku každému odpadu uvádzať aj koľko odpadu za daný rok vzniklo. Nie len koľko sa odovzdalo, ale aj koľko vzniklo, to znamená ďalší riadok záznamu ku každému odpadu.

Spôsobila to nenápadná zmena v popise ako vypĺňať ročné Ohlásenie. Nájdete ju pri popise ku kolónke ako zadať do Ohlásenia hmotnosť odpadu. Doplnilo sa tam to, že ak ide o vznik odpadu, musí sa uviesť súhrnné množstvo vzniknutých odpadov, ktoré majú zhodný kód odpadu a kód nakladania.

Potvrdzuje to aj samotné ministerstvo v odpovedi na naše otázky. Odpoveď z ministerstva si môžete stiahnuť tu.

Príklad. Pôvodca odpadu odovzdal za rok 100 t kartónov a hádam jedna tona mu ešte ostala v kontajneri na konci roka. Presné množstvo v kontajneri nikto nevie, kto by to vážil, veď sa to ani nedá a ani to nie je jeho povinnosť. V minulosti by vyzeral záznam v Ohlásení asi takto:

Teda veľmi jednoduchý záznam, bez zostatkov a vzniku za daný rok. Na takýto štýl boli firmy zvyknuté roky rokúce. A bolo to fajn.

Potom prišla povinnosť evidovať aj zostatky z roka. Teda ak nejaké vznikli. Náš príklad hovorí, že odhadom nám ostalo v kontajneri z roka na rok asi 1 tona kartónov. Záznam so zostatkami vyzeral asi takto:

Ale čo bolo to bolo, teraz je tu ďalšia zmena. Už za rok 2018 treba písať aj celkový vznik odpadov v danom roku. Teda koľko sa celkovo vyprodukovalo odpadov. Záznam so vznikom a zostatkami bude vyzerať asi takto:

A to platí pre každý jeden odpad, ktorý sa vo vašom ohlásení objaví. Mali ste ich doposiaľ povedzme 10 za rok a tým pádom 10 riadkov v ohlásení? Pripravte sa teda na metodických 20-30 riadkov po novom.

Dobrá správa, s týmito zbytočnosťami Vám pomôže naša nová odpadová aplikácia ELO.sk. 3 kliky a máte ohlásenie podľa nových pravidiel.

Potešilo to ja Vás? Čo na to poviete? Zapojte sa do ankety. Považujete nový spôsob ohlasovania odpadov za potrebný? Dňa 3.10.2018 sme po týždni zastavili anketu. Zapojilo sa do nej 338 respondentov, výsledok je jednoznačný.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Martina píše:

  A ak ešte náhodou zostal odpad z predchádzajúceho roka, ktorý nebol všetok vyvezený, tak sa tuším môže stať, že budú aj 3 riadky pre jeden odpad :D,
  tzn. PRO, ZPR, ZO. Skvelé…

 2. Andrea píše:

  Stop byrokracii sa štátnej sorávy OH zjavne netýka….

 3. Vojto píše:

  cca 2% hlasovalo za, neboli to náhodou ministerskí pracovníci?
  Pekný deň.

 4. Mirka píše:

  Dobrý deň,
  ak mám odpad z minulého roku, ktorý bol všetok vyvezený tento rok , treba ho tiež samostatne uviesť do ohlásenia alebo sa to prejaví len v riadku o odovzdaní odpadu za tento rok ? Vďaka

  • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

   ak som to správne pochopil, tak je to tak ako píšete, teda že sa Vám to prejaví len v odovzdanom odpade.

 5. Edita píše:

  Ak by sme zobrali príklad s papierom, ako by vyzerala tabuľka z ročného hlásenia? Z predošlého roka zostalo 100 kg papiera, v tomto roku vzniklo 1500 kg, odovzdali sme 1450 kg. Zostalo 150 kg.

 6. Peter Voloch píše:

  Dobrý deň,

  ešte stále nemám jasno ako to vyplniť z minulého roka som preniesol 5 ton odpadu v tomto roku vzniklo 100 ton odpadu
  odovzdali sme 90 ton odpadu
  zbytok je teda 15 ton

 7. Mirka píše:

  Dobrý deň,
  aby toho nebolo málo, prosím o info ako vyplniť v Ohlásení tento stav: z roku 2017 prenesené 10 kg v roku 2018 vzniklo 100 kg v roku 2018 odovzdané 110 kg
  zostatok 0 kg

  Ďakujem

 8. Lubo píše:

  Podľa mňa ešte viac zamotané.
  1. V návode na vypĺňanie tlačiva pod tabuľkou tlačiva – sa má uviesť súčet VŠETKÝCH údajov o množstvách odpadu z evidenčného listu … – teda predpokladám zo stĺpcov určených pre hmotnosť odpadu … teda stĺpec 3, ktorý obsahuje aj „vznik“ aj nakladanie – a teda sa majú sčítať údaje o odovzdanom odpade aj s údajmi o „vzniku“ odpadu (ktorý sa má vyplňovať min. 1x mesačne) spolu aj s prípadným prechádzajúcim množstvom z prvého riadku z predchádzajúceho roka.. a tak dokopy atď.
  2. Do stĺpca 6 sa má uviesť – „ak ide o odovzdanie odpadu, súhrnné množstvo odovzdaných odpadov, ktoré majú zhodný kód odpadu, kód
  nakladania a organizáciu“ – teda organizáciu. Ako som pozeral, tak som pozeral, v celom návode na vyplňovanie sa pojmom organizácia označuje osoba, ktorá podáva ohlásenie. (len v návode na vyplňovanie stĺpca 7 sa ešte spomína pojem organizácia znova, ale s upresnením, že ide o organizáciu uvedenú v stĺpci 8. Teda nie „organizáciu“, ale „organizáciu v stĺpci 8“. A tu teda neviem, ako to je v poslednom príklade Vášho návodu – príkladu vyššie uvedeného, kde v 3 riadkoch je v prvom a treťom uvedený údaj, ktorý ma rovnaký kód odpadu, kód nakladania a organizáciu. Prečo sú dva riadky. Lebo uvádzať sa má len súhrnné množstvo. Pravdou je, že potom sa ťažko doplní požadovaná poznámka do stl. 9 – ZO, ZPR, aby sa dalo zistiť, či príslušná organizácia požiadala o súhlas na zhromažďovanie odpadu dlhšie ako jeden, príp. viac rokov podľa 97/1/t a teda, či by sa u vej oplatila aj niaka kontrola…

  Ale to sa v tom už asi zamotávam, však 🙂

  Ďakujem za informácie a pekné dni prajem. Hrnčiar

 9. Lucia píše:

  No tak to sú už fakt byrokrati – vysvetlite mi jedno ak prevádzka vyprodukovala 100 ton odovzdala 100ton tak má čo tam byť .. 1 riadok 100ton vznik 2 riadok 100 ton odovzdane a 3tí riadok 0 ton … tiež ma zaujimalo percentuálne koľko ľudí to vlastne odovzdáva..

  • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

   ak by ste mala 100 vznik a 100 odovzdanie, tak zostatok je nulový a ten sa tam neuvádza. neviem koľko firiem to odovzdáva.

 10. Pri prenášanom odpade z roku 2017 do roku 2018 v stĺpci 8 uvádza firma – pôvodca odpadu pri kóde stĺpec 7 -Z a Pozn ZO, alebo firma, ktorej sme už odpad odovzdali?

 11. Gabriela píše:

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ak použitý papier a rozobrané kartónové krabice odvážame do zberu papiera, aký kód odpadu máme v hlásení použiť, 200101 papier a lepenka alebo 150101 obaly z papiera a lepenky, a tiež keď železný odpad odvážame do zberu železa, kód odpadu bude 200140 05 železo a oceľ ? Ďakujem

  • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

   musí Vám to sedieť so zberňou, neviem vám teda povedať čo si tam máte napísať. ak sú to však odpady z činnosti firmy, mali by ste si obaly dať pod 15 01 01 a železo tiež iné číslo ak 20.-

   • Gabriela píše:

    A keď nám zberňa uviedla železo pod kódom 200140-05 tak by sme mali dať aj my tento kód však? a Prosím Vás ako ho mám uviesť do hlásenia, keď je predpísaných len 6 políčok na kód. Uviesť len všeobecný kód pre kovy 200140? Ďakujem ešte raz

 12. Gabriela píše:

  Dobrý deň, ešte by som sa chcela spýtať, v hlásení sa uvádzajú iba tie odpady, ktoré za kalendárny rok firma zhromažďovala, alebo všetky, na ktoré má firma súhlas zhromažďovania. Nakoľko robím hlásenie po prvý krát, po bývalej kolegyni, a ona uvádzala všetky na ktoré máme súhlas, ale s tým, že pri tých, ktoré sme za daný rok nezhromažďovali neuviedla množstvo. Myslím si, že správne je uvádzať len ten odpad, ktorý vznikol, ale pre istotu sa pýtam. A ešte sa chcem utvrdiť, keď sme za minulý rok zhromaždili napr 100kg odpadu a aj sme ho všetok odovzdali, tak uvediem len 1 riadok, nie sú potrebné 3, však? Ďakujem veľmi pekne

  • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

   uvádzajte tam len odpady, ktoré vznikli a odovzdali sa. nie nulové. Ak ste vyprodukovali 100 kg a to isté množstvo odovzdali, budú dva riadky. Vznik a odovzdanie.

 13. Dana píše:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať, ak nám počas roka ako firme vznikol odpad napr. obaly obsahujúce zvyšky NL, a na sprievodkách máme uvedený počas celého roka kód „D1“, ale pri vývoze na konci roka nám uviedli v stĺpci kód „V“ Tak to uvediem zvlášť 3riadky pre kód „D1“ a 3riadky pre kód „V“ A potom v stĺpci 9 uviediem tiež PRO? Alebo ? (Takto to je pri viacerých odpadoch). Ďakujem pekne

  • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

   kód nakladania vždy podľa nasledujúceho držiteľa. zväčša to býva vo vzťahu k zmluvnému partnerovi. ale pozor, ako to on odovzdá niekomu inému, povedzme na skládku D1 a predloží Vám vážny lístok, tak to vás vôbec nezaujíma a vy tam musíte dať kód k svojmu zmluvnému partnerovi. V 9 bude vždy PRO, ak to odovzdávate nejakej firme.

   • Dana píše:

    Teda ak tomu správne rozumiem, kód máme uviesť podľa toho, čo s tým odpadom spraví nasledujúci držiteľ uvedený v stĺpci 8?

    Skúsim Vám objasniť náš prípad, ak by ste nám vedeli s tým pomôcť. My daný odpad (absorbenty) odovzdávame medzinárodne známej firme XY, ktorá vlastní zneškodňovacie zariadenia, zhodnocovacie zariadenia, kompostárne a pod, čiže vážny lístok aj sprievodku NO máme potvrdenú touto firmou. Na sprievodkách máme uvedený kód D1. Môžem tento kód použiť alebo aký kód by ste mi poradili?
    No a na sprievodke z konca roka máme uvedený kód V-zber, teda môžem to spraviť tak, že 1. riadok dám hmotnosť za absorbenty celkovo, druhý riadok dám, absorbenty, ktoré sme odovzdali s kódom „D1“, 3. riadok, absorbenty, kt. sme odovzdali s kódom „V“ ? Ďakujem moc krát.

    • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

     a práve takýto guláš by sa mal metodicky odstrániť, lebo evidovanie je niekedy alchýmia. ani ja Vám teraz asi neporadím, lebo by som potreboval viac info a poznať lepšie situáciu. Len poradím, že kód nakladania dávajte vo vzťahu k nasledujúcemu držiteľovi, teda zväčša prípadov firme, s ktorou máte zmluvu na odber a nakladanie s odpadmi.

 14. Gabriela píše:

  Dobrý deň,chcem sa spýtať máme povinnosť podať Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním, sme spoločnosť ktorá robí iba prácu vo mzde pre zahraničného
  klienta, ktorí si všetok materiál na výrobu dodáva a všetky výrobky sa mu spätne
  vyvážajú,na Slovensko sa výrobky nedodávajú, jediný odpad ktorý nám vzniká sú obaly z kartona a lepenky, ktorú zhromažďujeme do kontainera od Zberných surovín a tento odpad potom Zberným surovinám na základe zmluvy odovzdávame.Ďakujem pekne

 15. Gabriela píše:

  Dobry den,

  Mna by v suvislosti s tymto zaujimala nadvaznost na kolonku 7, kde sa zdoraznuje, ze kod Z sa pouzije v pripade, ze za dane obdobie odpad nebol odovzany. V usmerneni z ministersta je tiez uvedene, ze to ma byt zapisane v nadvaznosti na skratky ZO a ZPR.

  „Ak odpad, ktorý vznikol v období,za ktoré sa podáva Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním alebo s ktorým držiteľ odpadu prvýkrát nakladal v príslušnom období a nebol v tomto období odovzdaný inému držiteľovi odpadu, uvedie sa v stĺpci 7 kód „Z“(zhromažďovanie), ak ide o zariadenie na zhodnocovanie a zariadenie na zneškodňovanie, kódy R 13 alebo D 15 a v stĺpci 6 príslušná hmotnosť odpadu a zároveň sa vstĺpci 9 uvedie skratka „ZO“ (zostatok zroka, za ktorý sa podáva ohlásenie).

  dakujem

  • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

   ak evidujete odpada za rok 2019 tak skratka ZPR zaznamená prenos z 2018 do 2019 a skratka ZO znamená prenos z 2019 do 2020.

 16. mirka píše:

  Dobry den,
  cim viac informacii ziskavam, tym vacsi chaos v tom mam.. mna by len zaujimalo, ako by som mala spracovat tento pripad:
  pociatocny stav/prenos z 2018: 11t
  vznik: 10t
  odovzdanie: 20t
  zostatok: 1t
  Budem musiet v takom pripade ohlasit pociatocny stav skratkou ZPR? Cize 4 riadky k tomuto pripadu.. ? Dakujem,

 17. Gabriela píše:

  Dobrý deň prajem,
  chcela by som sa spýtať jednu otázku ohľadom ohlásenia. Ak sa jedná o komunálny odpad, ktorý vyváža mesto, mám použiť kód R13 alebo D15? Alebo nejaký iný? Rovnako pri odpade kovy a obaly z papiera a lepenky, ktoré sme vyviezli do zberných surovín, mám použiť kód R12 alebo R13?
  Ďakujem pekne

  • Ing. Tomáš Schabjuk píše:

   Dobrý deň, komunálny odpad vy neriešite neevidujete, to si rieši mesto, obec. k Zberným surovinám to čo Vám oni potvrdia. to je práveže problém takto od stola povedať. treba sa ich na to spýtať. predpokladám r12.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.