Podcast č. 31: Ako robiť v malom meste veľké čísla? TS Svidník

Zabezpečiť ciele zhodnotenia pre rok 2035 bude obtiažne. Síce neustále na Slovensku čísla komunálnych odpadov vylepšujeme, pre splnenie cieľov sa bude musieť urobiť ešte veľa.

Je zaujímavé sledovať ako máme na Slovensku obce s mierou triedenia aj pod 30 % a na druhej strane obce, ktoré sa blížia k 60 % alebo túto hranicu aj prekračujú.

Vymýšľajú sa nové spôsoby ako čísla vylepšovať. Napríklad zákaz skládkovania neupravených odpadov, triedený zber textilu, množstvový zber, či zmena metodiky výpočtu daných čísel.

Svoje o tom vedia aj na východe Slovenska. V kraji v ktorom vraj nič nie je. Ale je, okrem krásnej prírody, či histórie tam nájdete aj obce, ktoré dosahujú krásne výsledky. Dnes sa pozrieme do Svidníka a okolia. Práve tento región spravujú Technické služby Svidník a ja som sa porozprával s riaditeľom, Lukášom Dubecom.

Technické služby vo Svidníku sú také bežné technické služby. Nerobia len odpady, či zeleň, ale aj také tie klasické činnosti, ktorú už viaceré technické služby prestali robiť. Napríklad správa cintorínov, údržba komunikácií, správa ihrísk a v portfóliu majú aj prevádzku letiska.

Počtom obyvateľov ide o malé mesto a aj malý región, ktorý obhospodarujú, no je zaujímavé pozrieť sa na ich výsledky a čísla. Len prichádza zákaz skládkovanie neupravených odpadov a ani oni nevedia čo vlastne budú robiť od januára. Ako to vidia?

Poďte si vypočuť, čo pre ich čísla vo Svidníku vytvorili a ako to robia?

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.