Povinné váhy v smetiarskych autách

Prichádza čas, kedy by sa podľa legislatívy mali do smetiarských áut montovať certifikované váhy. Za to si priplatíme všetci.

Ak zbierate zmesový komunálny odpad, alebo papier, plasty, sklo, kovy a kompozitné obaly, tak na danom aute budete musieť mať od roku 2023 namontovaný vážiaci systém. Ale bude to tak naozaj? Uvedomuje si Ministerstvo, čo to vlastne schválilo?

Tak poďme na to. V čom sa zváža zmesový komunálny odpad? Najčastejšie sú to zberové – smetiarské autá. Lineár, či rotopress. Ale to nie je všetko, veď sú obce, ktoré to zbierajú aj do traktora, do avie, či multikáry. Áno, aj multikáry. Veď malé koše na námestiach sa zbierajú do maličkých a ľahkých áut. Aj tie budú musieť mať váhu.

A niekto zbiera zmesový komunálny odpad aj do ramenových kontajnerov, či hákovo naťahovacích kontajnerov. Ak v tom budete chcieť pokračovať, tak šup do servisu a na vozidlá namontovať váhy.

Alebo triedený zber. Sklo sa často zbiera zo zvonov, s hydraulickou rukou, teda ďalší typ smetiarského auta, ktorý bude potrebovať váhy. Plasty sa bežne zbierajú do valníkov, dokonca často s požičanými autami. Vykonávajú Vám v obci firmy podomový výkup papiera? Aj oni budú musieť mať váhy v smetiarskych autách.

Tak teda ako, je to dobrý nápad alebo zlý? A nie je to celé aj príležitosť pre množstvový zber? Spojiť jedno s druhým dokopy? Šlo by to?

Niektoré zberové spoločnosti sa do toho púšťajú dobrovoľne, je to super obchodná stratégia. Výborné riešenie. Ale keď to je povinné riešenie pre každého a aj pre tie traktory, vlečky, multikáry, tak to asi správne riešenie nie je a nebude.

Je to totiž kopec vyhodených peňazí a takmer žiaden úžitok. Navyše niekto to bude musieť zaplatiť. A to si zaplatíme my všetci – obyvatelia v miestnom poplatku a resp. asi aj OZV za triedený zber.

Ale predsa len, ten množstvový zber, nedalo by sa to spojiť aspoň pre túto myšlienku? Teda len pre vývoz zmesového komunálneho odpadu od ľudí a firiem? Možno by sa aj dalo, ale má to tam veľa ale, s ktorými sa bude musieť ministerstvo popasovať a teším sa na to, čo zas vymyslia.

A o tomto všetkom a ďaleko viac som sa porozprával s pánom Malčekom z REDOXu. Pod videom nájdete aj obsah nášho rozhovoru a celé video, si môžete pozrieť v našom e-školení o odpadoch.

Obsah:

00:00     Pohľad na povinné váženie. Ktoré všetky vozidlá musia byť vybavené váhou?

02:54     Množstvový zber. Povedie naozaj k zlepšeniu návykov Slovákov? Aké obavy prináša?

05:55     Aký druhy vážiacich systémov pre vozidlá poznáme? Aké povinnosti prináša?

07:15     Ako sa správne pripraviť na legislatívne povinnosti? Investovať alebo čakať na prípadné ďalšie zmeny?

14:36     Koľko stojí vybavenie vozidla vážiacim systémom?

16:00     Aký typy zberových vozidiel poznáme?

18:32     Ako sa líši ich použitie pre niektoré druhy odpadov? Ktorý typ má nižšie prevádzkové náklady?

19:48     Je možné namontovať váhy na všetky typy vozidiel?

21:48     Aký je pohľad p. Malčeka na množstvový zber z pohľadu správania občanov?

28:31     Objemový alebo hmotnostný množstvový zber? Čo považuje za vhodnejšie?

Naše e-školenie o odpadoch 2021 si môžete objednať tu.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.