Rozdáva sa 1352 €/t odpadov. Chcete aj Vy? Možno máte smolu.

Jánošík bohatým bral a chudobným dával. Ministerstvo od všetkých vyberá a potom katastrofálne rozdáva. Ďalší príbeh ako sa to robiť nemá.

Viete o tom, že Ministerstvo životného prostredia cez Environmentálny fond rozdáva 1352 € za tonu kuchynských BIO odpadov? Áno dobre čítate, priemerne je to 1352 €/t. A viete že takúto super exkluzívnu, mimoriadne štedrú podporu dali len 21 mestám a obciam a že celkový, takto rozdaný mega štedrý balík predstavoval 1,22 mil. €?

Možno si poviete, že vuau aj ja také chcem. No lenže idete neskoro a už nič nedostanete. Ibaže by nejaký ten Jánošík aj k Vám s mešcom prišiel a čo to by Vám podarúval 🙂

A viete odkiaľ bol ten balík 1,22 mil. €? To nie je zo štátneho rozpočtu, to nie sú EU fondy, a ani armáda spásy to nie je. Za tým sú moje a Vaše peniaze. Resp. peniaze, ktoré Environmentálny fond zbiera od prevádzkovateľov skládok za ukladanie odpadov. Teda všetky obce a firmy (v konečnom dôsledku sme to my občania) platia štátom stanovený poplatok skládkam, tie to posielajú do kasy Environmentálneho fondu a ten potom balík delí a posúva kam treba.

A v roku 2021 sa vytvorila nová dotačná schéma pre podporu zavedenia zberu kuchynských BIO odpadov. Poviete si že vznešený cieľ. Ministerstvo to myslí dobre s obcami a chce im pomôcť v ich rozpočtovom marazme. Našlo peniaze a tie teraz veľkodušne rozdáva.

Tak za prvé, tie peniaze pre obce sa rozdávajú aj z poplatkov, ktoré platia firmy. Prečo by mali tie dotovať nejaké obce, ale OK to je filozofia.

Za druhé, skladali sa na to všetky obce na Slovensku (cca. 2900). A peniaze z toho dostalo len 21 obcí. Prečo tak málo? Lebo Ministerstvo stanovilo také kritéria, že odmení len tie obce, ktoré za predošlý rok zbierali a zhodnocovali kuchynské odpady. A keďže sa to pre obce legislatívne zaviedlo ako povinnosť až od júla 2021, bol zrejme malý okruh obcí, ktoré už tento kuchynský BIO odpad triedili v roku 2020, resp. si požiadalo o daný príspevok.

Tak vznikol stav, že to nakoniec dali len 21 obciam/mestám. Ale škandalózne je to, že oni pri tom asi nerozmýšľali keď rozmýšľali ako to podeliť. Jednoducho si povedali, že balík 1,22 mil. € prerozdelíme medzi prihlásený počet obcí a ešte alikvotne podľa množstva ton zhodnotených kuchynských odpadov. Tak vznikla tá priemerná suma 1352 € na 1 tonu zhodnotených kuchynských odpadov. Nenapadlo ich, že by to bolo dobré zastropovať na nejakú reálnu maximálnu výšku.

Údaje nám poskytol samotný Environmentálny fond, za čo im veľmi pekne ďakujem. V čom je problém? No v tom čo píšem. Alebo inak, predstavme si, že by o ten príspevok požiadala len jedna jediná obec s jednou tonou zhodnotených kuchynských BIO odpadov. Oni by jej potom dali 1,22 mil. € za 1 tonu odpadov? Áno, dali by jej to.

V tom je tá katastrofa a v tom je to pritiahnuté za vlasy. Na záver článku si môžete stiahnuť zoznam obcí, ktoré dostali dané peniaze. Tam zistíte, že najviac z celého balíka dostalo mesto Stará Turá. Fuu, až 473 tis. €. Viete na čo to môžu minúť? Len na zabezpečenie zberu a zhodnotenia kuchynského odpadu.

A viete aká je najväčšia pikoška? Obec Turová dostala finančný príspevok v celkovej výške 1352 €. Ale POZOR, mega veľký POZOR. Oni nevyzbierali 1 tonu tých odpadov, ale len smiešnych 10 kg a za týchto 10 kg dostali 1352 €. Ak to prepočítame na tonu, tak obec Turová dostala 135 200 €/t. Chce sa mi kričať, ale to vy nemôžete počuť, tak len čítajte.

Tu nejde o tie obce, ktoré dostali peniaze. Oni za nič nemôžu a bolo by nesprávne na ne ukazovať prstom. Nemožno ukazovať prstom ani na Environmentálny fond, nakoľko oni tie peniaze poslali obciam na základe Metodickej pomôcky z dielne Ministerstva ŽP.

Takže odkiaľ vietor fúka? Nechávam na čitateľa.

Držím palce Slovensku a nám všetkým a vyslovujem nádej, že sa raz tento marazmus štátnej správy skončí.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Milan Zuzaniak píše:

  Skúsil som pozrieť susednú obec, ktorá má v tabuľke uvádzané vyzbierané 0,02tony. V jej ročnom hlásení o odpadoch za 2020 však nefiguruje ani kg
  vyzbieraného BRKO. Nikto si nedal teda ani námahu aby skontrolovali ročné hlásenia z hľadiska vykázania množstva daného druhu odpadov, ani to s kým mala obec uzatvorenú zmluvu na likvidáciu. V našej obci sme mali 0,4tony BRKO, oficiálne aj evidované a zazmluvnenené, ale ani sme sa do výzvy nezapájali.

  • Tomáš Schabjuk píše:

   Ďakujem za príspevok. Super. Áno, aj ja som bol včera upozornený, že toto je tiež problém, nakoľko tie obce a tie výkazy nik nekontroluje. Ak by obec klamala a napíše si tam čokoľvek, berie sa to ako číslo a fakt.

  • Marianna Glončáková píše:

   Dobrý deň, k tým hláseniam. Možno je to množstvo odovzdané školskou kuchyňou a figuruje v hlásení školy.

 2. Ferdinand Kolčák píše:

  Dve poznámky:

  1) Z tabuľky vyplýva nasledovný model pridelenia dotácie Ministerstvom (matematicky):
  Reportovaný kuchynský odpad do 1t = paušálna dotácia 1352 Eur
  Reportovaný kuchynský odpad nad 1t = dotácia 1345,39 Eur/tonu

  Vzhľadom na to, že prieskum pod článkom („Akú známku by ste za toto dali Ministerstvu?“), neumožňuje – po hlasovaní 22 čitateľov – hlasovať ďalším čitateľom, navrhujem, aby ste ho odstránili, nakoľko je nekorektný – neposkytuje možnosť zapojiť sa všetkým čitateľom a jeho doterajšie výsledky nemusia zodpovedať skutočným postojom väčšiny čitateľov.

  Poznámka: Nemám nič proti tomu, ak niekto požaduje demisiu ministra – čo je aktuálne výsledok prieskumu (11 hlasov), som však za korektnosť pri prieskumoch.

  Ďakujem za Vašu dobrú prácu pri udržiavaní hodnotného obsahu tohoto servera.

  • Tomáš Schabjuk píše:

   Ďakujem a máte pravdu. Prieskum o 22 by bola podobná práca akú robí Ministerstvo 🙂 Nejako ten prieskum prestal fungovať, ale všimli sme si to a chybu opravili – už to funguje. A dodám, že ten prieskum je viac ilustratívny, nie deklaratívny. Vyjadruje názory a postoje ľudí, ktorí tam dali hlas. Ja som len sformuloval otázky. Ani ja som za demisiu nehlasoval 🙂

  • Tomáš Schabjuk píše:

   a ešte k tým číslam. Je to ako píšete no priemerná hodnote je 1352 € na tonu. To vyplýva z dokumentu od EF, ktorý máme k dispozícii a vypočítali ho oni, nie ja.

 3. Pavel Kravec píše:

  Obec Trnavá Hora zbiera KUCHOodpad od roku 2019. Za rok 2020 sme vyzbierali 8,16 t čiže by sme dostali 11 000 €, ale sme nedostali, lebo obec má 3 ročný zákaz na dotácie a vratky za odpady, kvôli neskorej prolongácii platnosti na prevádzku zberného dvora, ani neviem na čo by sme ich využili, lebo ich použitie je možné len na nákup prostriedkov pre zber KUCHO odpadov a to už máme nakúpené. To som zvedavý načo minie viac ako 400 tis. € mesto Stará Turá, keď to môže byť len na KUCHOodpady
  pk

 4. Pavel Kravec píše:

  A ešte jedna skúsenosť so zberom KUCHO z obce Trnavá Hora: v máji 2019 sme zaviedli pilotný zber KUCHO v troch 240 l kukanádobách, tak že vývoz bol 3x v týždni. V júni 2020 sme zber KUCHO rozšírili celoplošne na 8 kukanádob a odvoz 1x týždenne rozdali sme do 300 domácností kýbliky a zberové vrecká. Keď sme porovnali vyzbierané množstvo za 4 mesiace 2019 a 4 mesiace 2020 tak vyzbierané množstvo je takmer totožné – 4,38t a 4,36tony.
  Zdá sa, že ten kto chce zbierať kuchynský odpad ho zbieral aj keď ho musel nosiť na vzdialené kukanádoby a kto ho nechce zbierať, tak nebude zbierať aj keď ho budú odvážať priamo spred domu…..
  pk

  • Tomáš Schabjuk píše:

   vďaka, podobný názor je aj s kompostérmi. Kto chcel kompostovať, kompostoval skôr ako mu dala obec kompostér. Aj preto potom nevidíme úbytok odpadov.

 5. Marianna Glončáková píše:

  Súdruhovia kdesi urobili chybu…
  Myšlienka možno dobrá- motivovať, aby v budúcnosti samosprávy nenechávali napĺňanie litery zákona až na dobu, keď už nebude možné sa tomu ďalej vyhýbať. Ale racionálny strop by sa i tak žiadal. a využitie financií by si žiadalo aj možnosť budovania ďalšej odpadovej infraštruktúry- napr. reuse centier.

 6. Roman píše:

  Stará Turá dostala takéto peniaze? To co je z blbosť. Veď tam majú starý, zhrdzavený bordelom obsypaný a asi nefunkčný fermentor. To akože ako potom spracovávajú tie tony? Kontrolu na nich.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.