Téma roka 2021: BIO odpady

V odpadovom hospodárstve máme viacero veľkých tém. Ale jedna vyniká keď to vztiahneme na rok 2021. A to sú práve BIO odpady.

BIO odpady sa síce týkajú primárne obcí a miest, no v konečnom dôsledku sa to týka všetkých občanov, nakoľko práve o tom je táto zmena od roku 2021. Povinný zber kuchynských BIO odpadov.

Obce to musia nastaviť a my všetci to budeme musieť triediť. Až na obce, ktoré energeticky zhodnocujú tieto odpady, teda Bratislava a obce a mestá v okolí Košíc. Tí majú ešte 2 roky času.

No lenže tu nejde o hocijaký odpad. Tu ide defacto o pomyje. Teda o háklivý odpad, ktorý nesie so sebou kopec problémov. Od nechute obyvateľov, cez zápach, možné problémy, nastavenie logistiky až po spracovanie.

Obce a mestá majú čas do konca júna aby to nastavili v svojom systéme a zmenili si svoje VZN o odpadoch. No lenže ako to nastaviť? O tom je aj naše e-školenie o odpadoch 2021.

Novoročný „anti“ darček od Ministerstva

Obce a mestá síce dostali polročný odklad, no možno ani neviete aký skvelý novoročný darček ste dostali od Ministerstva.

Darčeky máme asi všetci radi, ale tento Vás asi nepoteší. Predstavte si situáciu, že ste obec alebo mesto. Viete o povinnom zbere kuchynských odpadov od 1.1.2021 a intenzívne ste sa tomu venovali a pripravili sa na to už skôr.

Potom príde Ministerstvo a povie že polročný odklad. OK, veď to vlastne aj potešilo. Potom sa ale pozriete do vyhlášky, či sa tam niečo pred koncom roka neudialo a tu zistíte, alebo z tohto článku, že fuu udialo sa. A niečo poriadne veľké.

Stále si predstavujte, že ste si už nakúpili nádoby a zazmluvnili partnera na zber a spracovanie BIO odpadov. A zmena vyhlášky Vám rozbúši srdce a zvýši krvný tlak. Rýchlo pohár vody, telefón do ruky a voláte najbližšej osobe, s ktorou sa o odpadoch bavíte, či už o tom počula.

 

Chcete dostávať nové články? Zanechajte nám svoj e-mail a my Vám zašleme vždy aktuálne informácie.

Čo také strašné tam uvideli? Ešte nepoviem 🙂 Len si teraz ešte predstavte, že máte splátku hypotéky a banka by sa Vám rozhodla zo dňa na deň zvýšiť splátku úveru o 100 %. Asi by ste pohár vody potrebovali tiež.

A takto je to aj s odpadmi. Ministerstvo sa nikoho nepýtalo na názor, len to natvrdo napchalo do legislatívy – bez debaty. Dokonca to nebolo ani v pripomienkovom konaní. Debata k predloženým zmenám skončila a všetci dúfali, že tam Ministerstvo už nič nevymyslí.

A dúfali zle. Ministerstvo tam potichu, veľmi potichučky doplnilo novú povinnosť pre zber BIO odpadov. Konkrétne frekvenciu odvozov BIO odpadov. V skratke, lebo Vás už dlho naťahujem, ak používate správne nádoby, bude ich stačiť vyvážať raz za týždeň. Ak používate nesprávne nádoby, priplatíte si a budete to musieť vyvážať minimálne 2 krát za týždeň.

No a čo má teda robiť taká obec, ktorá si už kúpila nesprávne nádoby? No podľa potichu prijatej vyhlášky to musí akceptovať a navýšiť rozpočet na odvoz BIO odpadov. Celé to spôsobila nová Príloha 10b. Práve táto bola tak potichu prijatá, že sme sa o nej dozvedeli všetci až zo zbierky zákonov. Divné, nie?

No a toto celé svedčí o tom, že táto výzva pre obce je fakt veľká, a je tam kopec ďalších otázok a problémov.

Napríklad pán Malček zo spoločnosti Redox upozornil na fakt, že Slovensko si koleduje možno aj o veľký problém, nakoľko chce do pôdy zapracovávať vedľajšie živočíšne produkty. A to je vraj z EÚ legislatívy zakázané. Čo teda s tým?

Porozprával som sa s ním o tom a aj Vy si teraz môžete pozrieť náš rozhovor. Nižšie nájdete aj obsah rozhovoru.

Obsah:

00:00     Kam umiestniť BIO odpad? Aké špecifické problémy máme na Slovensku?

04:07     Je možné zabezpečiť hygienizáciu v hrobliach?

Ako ovplyvňujú vedľajšie živočíšne produkty celý proces nakladania s BIO – od povolení a zberu až po použitie kompostu?

Ako ovplyvňujú náklady? Prečo nie je možné použiť zahraničný model?

12:24     Ako sa musia dobudovať existujúce kompostárne?

Bolo by riešením, ak by sa kompostovali rastlinné zložky BRKO a živočíšna zložka by sa stabilizovala ako súčasť zmesového komunálneho odpadu?

16:28     Myslíme už dnes na to, že skládkovanie sa niekedy ukončí?

Alebo sa spoliehame na ďalšie odkladanie našich záväzkov?

e-školenie o odpadoch 2021 si môžete objednať tu.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
  1. Ivica Gajdošová píše:

    Dobrý deň, konečne to niekto takto pekne na rovinu povedal. Zmeny vo vyhláške sú v rozpore so zdravým sedliackym rozumom a s bežnou praxou a je naformulovaná veľmi jednostranne bez komunikácie so samosprávami, ktoré si dali tú námahu a snažili sa odpad z kuchyne zaviesť k 1.1.2021. Chválim iniciatívu. Verím, že minimálne príloha vyhlášky ( intervaly vývozu) prejde úpravou a nebude sa trvať na perforovaných nádobách!

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.