Výška minimálnych kvartálnych poplatkov OZV

Od zákazníka sme dostali úlohu. Nájsť Organizáciu zodpovednosti výrobcov pre obaly a nobalové výrobky – OZV, ktorá si kvartálne neúčtuje minimálny kvartálny poplatok. Napríklad, ak sa podá nulový výkaz, prípadne ak sa nahlási v daný kvartál len minimum obalov uvedených na trh.

Čo myslíte, je taká? Áno aj nie. A prečo to riešime teraz? Lebo do konca septembra môžete keď tak svojej súčasnej OZV dať výpoveď zo zmluvy a od roku 2021 spolupracovať s inou OZV.

Ak sa na trh uvádza len menšie množstvo obalov, často krát ste si na faktúre aj tak našli minimálny kvartálny poplatok. Napríklad: uviedli ste v 3. Q 2020 na trh 0,1 t obalov z papiera a lepenky. Pri trhovej cene cca. 100 €/t by ste mali zaplatiť tak 10 €. No na fa. sa Vám objavila suma 20 €, 25 €, či dokonca aj 100 €.

Ako je to možné? Možné to je a je to aj bežné. Predstavte si situáciu, že by výška Vašej faktúry bola len 1 €. OZV by sa neoplatilo ani len vytlačiť faktúru a poslať ju poštou, či elektronicky. No navyše, OZV vykonávajú aj za takéto malé firmy legislatívny servis, či propagáciu.

Chápem, že to nie je úplne spravodlivé, no chápem aj OZV, že pristúpili k minimálnym kvartálnym fakturáciám. To je asi ako keď prídete do železiarstva a kúpite si jeden malý klinec. Predavačka sa asi nepoteší, bude to stáť asi 1 cent. Tak sa možno aj v tom železiarstve raz nahnevajú a povedia, že minimálny odber klincov bude 100 ks. Takže s inštitútom minimálnych kvartálnych platieb problém nemám.

Je tu však ich výška. Tá je na trhu dosť široká. Vypracovali sme si teda menší prieskum. Našich zákazníkov sme mali asi v piatich OZV, zvyšných 5, resp. po novom už 6 až tak nepoznáme. Z prieskumu vyplynulo, že výška minimálneho kvartálneho poplatku sa pohybuje od 0 €, po 100 €. To je celkom dosť.

Navyše treba pamätať na to, že niektoré OZV majú obaly a neobaly zazmluvnené v jednej zmluve a niektoré OZV v dvoch zmluvách. A štandardne sa výška minimálnej kvartálnej platby pohybuje ako poplatok za zmluvu (až na výnimku). Teda minimálny poplatok za obaly a minimálny poplatok za neobalové výrobky, čím sa pri niektorých OZV cena navýši dvojnásobne.

Ok, poďme na to. Po novom máme na trhu od Tatier k Dunaju 11 OZV. Výber je teda pestrý, a ako to už býva, čím viac na výber, tým horšie pre rozhodovanie.

Nie je to však jednoduché porovnávať. Na začiatku bola otázka, či existuje nejaká OZV, ktorá by si nefaktúrovala minimálny kvartálny poplatok? Existuje teda? Áno. Ale, ako to už býva, je tu slovíčko: ale. OZV SEWA je na trhu jediná, ktorá firmám nefakturuje minimálne kvartálne poplatky. To ale je v tom, že na druhej strane majú ako jediná OZV na trhu v cenníku vstupný poplatok, a ten je vo výške 200 €. Teda investícia, resp. návratnosť sa dostaví po roku, či dvoch. Ak však máte k obalom a neobalom aj batérie, či elektro, investícia sa vráti rýchlejšie.

Poďme si to všetko ale rozobrať na modelovom príklade. Ten sme si stanovili ako produkciu firmy v objeme 0,1 t obalov z papiera a lepenky. Takýto obnos na trhu je vo výške cca. 10 €. To množstvo je stanovené takto naschvál, aby výška predpokladanej fakturácie bola nižšie ako je kvartálny poplatok danej OZV. Ten sa začína bežne od 17-20 €. A pri takomto modelovom príklade, je súboj OZV nasledovný:

Toto porovnanie však nie je to pravé orechové, lebo OZV Asekol, ENVI-PAK a SEWA Vám k tomuto pripočítajú aj alikvotnu časť za Vaše obaly uvedené na trh. Potom by to malo vyzerať takto:

Pri OZV SEWA je len alikvotná výška poplatku, nakoľko SEWA nám pomyselne kazí a zamotáva našu analýzu, lebo ako jediní nepoužívajú systém Q poplatkov. No ako píšem vyššie, majú zas vstupný poplatok.

To je taký základ porovnávania. Zamotávať sa to začne až teraz. Vyššie spomenutý príklad je taký, že tak či tak dostane firma len 1 minimálny kvartálny poplatok, lebo má uzatvorenú len 1 zmluvu.

Ak však uvádza na trh aj neobalové výrobky, v niektorých OZV musí mať uzatvorené dve zmluvy a niektoré OZV to dávajú do spoločnej zmluvy. No a napríklad OZV NATUR-PACK, ENVI – PAK a NOWAS Vám vyfakturujú pri malých množstvách minimálny Q poplatok aj za druhú zmluvu, teda neobalové výrobky. Najmä pri OZV NOWAS to začína dosť narastať.

A zaujímavý pohľad je aj pri situácii, že firma podáva nulový výkaz. Musí firma platiť aj keď ohlási 0 t? Áno vo väčšine prípadov musí. Graf to ukazuje:

Z grafu vidno, že OZV E-Cycling a RECobal by takémuto zákazníkovi nič nefaktúrovali. Pre malú firmu, ktorá sem tam vykazuje aj nulové výkazy sa javia tieto OZV ako najvýhodnejšie. Prípadne OZV SEWA, no tu treba počítať so vstupným poplatkom. Naopak, ponuka OZV NOWAS sa javí ako najmenej výhodná pre menšie firmy.

Existuje teda firma, ktorá by nefakturovala minimálne kvartálne poplatky? Áno aj nie. Záleží od situácie. V drvivej väčšine prípadov však na fa budete mať vo faktúre minimálny kvartálny poplatok. Ten si určujú samotné OZV a tak je to dobré. Ceny na rok 2021 sa však ešte len pripravujú, takže nakoniec to môže byť celé inak.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.