Ako získať príspevok za triedenie odpadov z Envirofondu?

Do konca marca zostávajú 2 týždne. Ak chcete získať príspevok za triedenie odpadov, nezabudnite si do tohto termínu podať žiadosť.

 

Obce ale aj firmy, ktoré zneškodňujú odpady na skládke odpadov platia zákonný poplatok, ktorý im fakturuje prevádzkovateľ skládky. Ten sa potom presunie do Environmtentálneho fondu a dané peniaze sa potom delia na 5 balíčkov, ktoré EF delí späť obciam a mal by aj firmám. Nie vždy je to optimálne, viac o tom som písal tu.

A práve teraz dozrieva čas, aby si obce, čo to uchmatli z 1 balíka – za triedenie odpadov. Len pre predstavu, minulý rok sa rozdávalo 6,3 € na 1 tonu Vašich vytriedených odpadov. Na tento rok rátajte s menším číslom, predpokladajme tak cca. 6 € na tonu. Na základe Vašich vytriedených odpadov a tejto ceny si viete plus mínus odhadnúť, koľko by ste mohli dostať.

Prečo mohli? Lebo nie všetky obce majú na tento príspevok nárok. Ak máte na svojom území skládku odpadov, ste z kola von a z balíka za triedenie odpadov Vám nedajú nič.

Z kola budete von aj keď ste za posledné 3 roky „získali“ pokutu za porušenie zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, alebo niektorých ustanovení zákona o odpadoch. Dobré je, že nie za akékoľvek porušenie zákona o odpadoch, ale len presne vymenovaných porušení.

Ďalší STOP pre Vás bude znamenať ak žiadosť nestihnete podať do 31.3.2023.

A najdôležitejšie, musíte spĺňať predpísanú mieru triedenia komunálnych odpadov. Konkrétne za minulý rok musíte mať mieru triedenia minimálne 31 %.

Ak spĺňate tieto podmienky, tak šup šup, pošlite si žiadosť na Envirofond. Ako? Už dlhšie sľúbili, že sa to bude dať robiť elektronicky, ale na to sme si už nejako zvykli, že to tak rýchlo nejde. Takže stará dobrá forma – papierová. Na tomto linku si stiahnete žiadosť.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.