EIA v odpadoch. Pozor na veľkú zmenu

Dnes bude reč o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Dlhodobo sa vie, že tento proces je v odpadovom hospodárstve asi najväčšou brzdou rozvoja. Iste, mohli by sme polemizovať či viac komplikácii spôsobuje tento proces EIA, či nekoncepčné zmeny v zákone o odpadoch, či iné faktory.

Eia je však postrach pre každého investora a to nie len v odpadovom hospodárstve. Svojvôľa aj vysokopostavených úradníkov, ktorí majú proces schvaľovania pod svojou kontrolou, vtáci, či iná verejnosť výrazným spôsobom brzdia rozvoj.

Proti silnému kriku verejnosti je často krát aj úradník, ktorý rieši tento proces v pokušení podľahnúť. Veď načo by si robil problémy za takú biednu odmenu. A takto sme sa dostali do začarovaného byrokratického kruhu, kedy investor v odpadovom hospodárstve čaká aj roky a nič sa nedeje, úradníci sa boja rozhodnúť a verejnosť naťahuje čo sa dá. Výsledok? O rozvoji odpadového hospodárstva len hovoríme, ale nerealizuje sa už pekných pár rokov.

A tak sa nedivme že na proces posudzovania vplyvov na životné prostredie sa začalo ukazovať prstom, podobne ako na medveďa. Proces EIA sa jednoducho musí upraviť. Nie je možné na jednej strane požadovať rozvoj odpadového hospodárstva, či už v oblasti triedenia, úpravy odpadov pred skládkovaním, či energetickým zhodnocovaním a na druhej strane nezabezpečiť proces schvaľovania vhodných projektov. Jednoducho štát si niečo v spoločnosti objednal, musí teda ťahať za rovnaký koniec povrazu a pomôcť.

A návrh zmeny zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie prišiel. Dokonca ako jedna z prvých zmien, ktoré toto vedenie ministerstva pripravilo. Pripomienkové konanie prebehlo a samozrejme vyvolalo veľkú vlnu odporu. Ide o veľkú zmenu, iné sa ani nedalo čakať.

Zmenu zákona schválila už aj vláda a zákon putuje do národnej rady. Je na vedení ministerstva ako toto celé ustojí a či sa podarí túto zmenu v zákone aj schváliť.

EIAsa výrazne dotýka odpadového hospodárstva a preto je potrebné o nej hovoriť. A ja som si na to pozval odborníka na EIU aj na odpadového hospodárstvo, Juraja Musila zo spoločnosti Ineco, ktorý v rozhovore hovorí, prečo sa EIA musí zmeniť a že tento návrh je dobrým krokom.

A čo si myslíte Vy? Mal by s tento zákon schváliť aj napriek veľkému odporu verejnosti?

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.