Fiiiha, Ministerstvo začalo riešiť problémy – výborne

Ministerstvo životného prostredia niekedy kritizujem za to, ako to robí v odpadoch. Ale aj pochválim. A rád, ak je s čím. Teraz pochválim.

Ešte v roku 2019 schválili obrovské zmeny. Ja to volám najväčšie zmeny v odpadovom hospodárstve za posledných 20 rokov. Sériu článkov si môžete pozrieť tu. Mnohé opatrenia super, mali by nás posunúť ďalej.

Len niekedy sú ich plány kostrbaté v zákone. Teda plány fajn, realizácia už častokrát viazne.

Včera prebehla tlačová konferencia Ministerstva a môžem povedať, že si Ministerstvo dalo povedať a začalo riešiť dve z podstatných zmien. A som rád, že to chcú spraviť tak, ako o tom hovoria v tlačovke. Tlačovku si môžete pozrieť dolu pod textom.

O čo ide? Problémy s povinným zberom kuchynských BIO odpadov a zákazom skládkovania odpadov neupravených odpadov od januára 2021. Týka sa to obcí aj firiem.

Palec hore. Prichádza odklad – čiastočný. Treba však dodať, že toto je len info z tlačovky, musíme si počkať na vyhlášku. Práve o nej hovoria, že príde a že tam budú odklady. Aké?

Kuchynské BIO odpady by sa mali odsunúť o pol roka. Ak som to správne z videa pochopil, tak bez možnej sankcie len pre toho, kto preukáže, že sa s BIO odpadmi zaoberá už aj teraz. To znie fajn, polročný odklad pomôže. Potom už zrejme nastúpi inšpekcia.

Úprava odpadov a zákaz skládkovania neupraveného odpadu. Ministerstvo vo videu naznačuje, že na nejaké prechodné obdobie 2 rokov by ešte akceptovala to, že aj triedenie odpadov pri zdroji bude považovať za úpravu odpadov. S týmto názorom samozrejme nesúhlasím, je to podľa mňa blbosť. Ale je fajn, že sa ponechá normálna doba, na prípravu reálnej úpravy odpadov. Takže super.

Tretia zaujímavá vec je tá, ale to už sme vedeli, že Envirofond bude poskytovať príspevky na kuchynské BIO odpady.

A štvrtá zaujímavá správa je tá, že pán Minister opäť potvrdil, že váženie odpadov v smetiarskych autách bude a trvajú na tom. Čo ma však prekvapilo je fakt, že sa vyjadruje v tom zmysle, že by sa mala vážiť každá jedna nádoba. To tu doposiaľ nebolo a smetiarske autá si môžu podľa legislatívy vybrať, či sa bude vážiť smetiarske auto ako celok (lacnejšie váženie), alebo samostatné nádoby (drahšie váženie).

A zaujímavé je to, že pán Minister povedal, že na tieto váhové systémy by chceli vyčleniť financie z Plánu obnovy.

Takže máme sa na čo tešiť, čakáme na vyhlášku a na paragrafové znenie. Zatiaľ len odkaz na tlačovku Ministerstva.

https://www.facebook.com/minzp.sk/videos/642048013124620/?v=642048013124620&notif_id=1602749141373736&notif_t=live_video

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Milan Zuzaniak píše:

  To čo sme v roku 2019 hovorili sa tento rok prejavu v plnej „kráse“. Vydané úpravy zákona a vyhlášok o odpadoch boli riešené pred voľbami do parlamentu a narýchlo, len aby sme mali plusové body voči EÚ. V skutočnosti však nikto na MŽP SR neriešil realizačnú stránku opatrení a finančné dopady. Aj keď bude odklad dotrieďovania komunálnych odpadov (ďalej len KO), tak nikto nevyrieši za takú dobu spaľovne na Slovensku, najmä keď ich nikto nechce na svojom území. Rieši niekto z nich to, že by elektrárne, ktoré spaľovali uhlie a teraz majú problém pre drahú surovinu prešli na spaľovanie KO a podporili by sa v dobudovaní príslušných filtrov? Koľko liniek na dotrieďovanie KO je eknomické vybudovať na Slovensku? A ako to bude s počtami skládok? Budeme voziť KO na dotriedenie na niekoľko triediacich miest na Slovensku a potom rozvážať zvyšok späť na existujúce skládky? Koľko zložiek sa už teraz vyseparuje a aký problém je niekde ich dať na druhotné využitie. Toto nech riešia na MŽP SR z hľadiska Slovenska.
  Pritom nevedia ani len obmedziť dovoz odpadov zo zahraničia do našich spaľovní, aj keď minister začal s krásnymi rečami, rýchlo zostalo ticho, veď je to súkromný sektor a postavený na finančných vzťahoch a jednotnom európskom trhu.

  • Tomáš Schabjuk píše:

   Tak aby sme zas boli spravodlivý, Myslím, že toto Ministerstvo rieši. Táto úprava nemajú byť spaľovne. Ale úprava odpadov. Je to iné samozrejme. A áno, riešia sa aj elektrárne a v poslednej dobe aj teplárne, že by vedeli prejsť na odpady. Super držím palce. A navyše máme aj cementárne, ktoré pália zahraničný odpad. Dorovnáme im ceny a budú možno spaľovať náš odpad. Toto je super že sa deje, toto sme chceli a chceme. Zmenu.

 2. Ulický píše:

  Stále len počúvame plány čo sa bude robiť a zjednodušovať a skutočnosť je iná. Po desiatkach kontrol, nielen v OH, prestávam trvať na striktnom plnení legislatívy ale len upozorňujem na nezhody a odporúčam ich odstránenie. Aj pán minister mi vo svojich vystúpeniach pripadá ako slubotechna s názorom trestania zvyšovaním poplatkov, pre tých poctivých a ktorý sa snažia, pričom lajdákov nechá v pokoji spinkať – možno sa mýlim, ale pripadá mi to odtrhnuté od reality bežného života.
  Uvítam, každé zlepšenie stavu, zjednodušenie systému a hlavne prevenciu zo strany štátu.
  Som rád, že používate moje obľúbené slová z filmu Pyšná princezná.
  Prajem veľa zdaru.

 3. Zuzana píše:

  palec hore za zrozumiteľne podané informácie! v týchto dňoch robíme dotazníkový prieskum záujmu občanov o zber a likvidáciu kuchynského odpadu a v ľuďoch to po zhliadnutí tlačovky okamžite zarezonovalo ,takže sa iba umocnila potreba riešiť tento vskutku problém spoločne..najviac reagovali na odklad sankcionovania 🙂 🙂

 4. Mária píše:

  Len nechápem jednu vec separujme bio odpad, kuchynský odpad to je v poriadku, ale prečo na to používame plastové nádoby a plastové vrecká? Asi som sa niekde stratila

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.