Identifikačný list nebezpečného odpadu – máte v ňom správne HP kódy?

Identifikačný list nebezpečného odpadu, alebo v odpadárskej hantírke ILNO je zdrap papiera, kým sa niečo nastane. Potom to niekto bude čítať.

Identifikačný list nebezpečného odpadu

ILNO je potrebné mať spracovaný, ak zhromažďujete, či skladujete nebezpečné odpady. No bude potrebný aj pri preprave. Dlhé roky je toto tlačivo odpadárskou stálicou a až na drobné detaily sa nemenilo. Resp. predsa, už v roku 2016 sa zmenili kódy nebezpečných vlastností, tzv. HP kódy a kozmetické drobnosti. Písali sme o tom tu.

Hoci sa HP kódy zmenili už dávnejšie, v praxi často vidíme uvádzané staršie kódy, tzv H kódy. Odporúčame preto aby ste si skontrolovali či máte na dokumente HP kódy a či je na správnom vzorovom tlačive.

S vypracovaním ILNO Vám pomôže aj novinka v našej odpadovej aplikácii ELO.sk, kde si môžete ILNO vypracovať veľmi jednoducho, aj s našimi predvyplnenými textami. Nájdete ho v časti Export.

ILNO je potrebné mať nalepené na obaloch, či nádržiach, kde sa nebezpečné odpady zhromažďujú, či skladujú. Častá otázka býva, či je potrebné s týmto dokumentom ILNO označiť aj sklad odpadov, na vstupných dverách. Odpoveď je nejednoznačná. Vyhláška sa o tom priamo pri zhromažďovaní odpadov nezmieňuje.

Nepriamo je to však napísané pri nakladaní s odpadmi. Nakladanie je však metodicky len zber, preprava, zhodnocovanie a zneškodňovanie. Nezahŕňa teda zhromažďovanie odpadov u pôvodcu. Teda pri striktnosti paragrafov, by sa dalo povedať, že nie. Ale hádať sa s inšpektorom asi nechcete, tak to radšej označte. Nie len že je to nejednoznačné, ale takéto označenie vchodových dverí je dlhoročná prax. Odporúčame Vám to.

Ako ILNO vyplniť?

Tento dokument je „zdrap papiera“, ktorý zaujíma hlavne kontrolórov.  No až do momentu, kým sa niečo nestane. Potom si to niekto asi bude čítať. Bola v ňom správne popísaná prvá pomoc, či správne hasiace prostriedky? Vždy odporúčame ILNO vypracovať z Karty bezpečnostných údajov – tzv. KBÚ. Je v nej všetko, čo pre vypracovanie dokumentu budete potrebovať.

No čo ak KBÚ nemáte? Hmhm, máte nejakú sprievodnú dokumentáciu k danej chémii? Prípadne nejaký všeobecný popis, nejaké jednoznačné info z webu? Použite čo sa dá. Čím presnejšie, tým lepšie.

Najhoršie to majú zberné dvory. Ľudia tam nosia kade čo, a veľa krát ani srnky netušia čo tam je. Vypracovať ILNO v takýchto podmienkach je silná káva. Takéto ILNO je potom potrebné vypracovať s čo najlepším vedomím, no ani to Vám nemusí pomôcť. V takomto prípade odporúčame aby ste sa v ILNO aspoň ako tak chránili. Múdra rada nad zlato to veru nie je, ale nič lepšie ma nenapadlo.

A keď budete chcieť vypracovať ILNO, tak naša odpadová aplikácia ELO.sk Vám s tým rada pomôže – a aj zadarmo. V export nájdete možnosť vytvorenia ILNO, aj s našimi preddefinovanými textami. Takže vyplniť, uložiť, vytlačiť, nalepiť.

Alebo príďte na naše školenia o odpadoch v PK, BB, KE a ZA. Uvidíme sa?

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.