Je to zavádzanie alebo už klamstvo? Treba hlásiť odpady do ISOHu?

Otvorene píšem, že tento článok vznikol z podnetu, že už sa mi nechce každý deň ľuďom po Slovensku vysvetľovať, či ISOH a ohlasovanie odpadov v ňom bude alebo nebude od januára 2022.

Až sa stále čudujem, že prečo mi toľko ľudí vyvoláva a píše. Vravím si, že veď som to už x krát spomínal a stále to nie je jasné.

A potom mi ľudia začali aj posielať maily, že odkiaľ vietor fúka a kto im hlavy múti. Ahaaa tak už aspoň máme zdroj týchto zavádzajúcich, alebo klamlivých informácií.

Možno ste už aj Vy dostali takúto informáciu. Teraz zacitujem z toho mailu: „blíži sa radikálna zmena evidencie odpadového hospodárstva! Ministerstvo životného prostredia konečne zverejnilo detaily – už od 1. 1. 2022! Pozor, aj bežný odpad z kuchynky Vás môže dostať do problémov! Viete, ako evidovať odpad v centrálnom informačnom systéme odpadového hospodárstva (ISOH)?

Ide o spoločnosť, ktorá poskytuje rôzne typy školení. A o evidovaní odpadov a o zmene má prednášať softwearová firmy, ktorá poskytuje evidenčný systém.

A tento text posielajú teraz v septembri. Teraz, keď je už dávno jasné, že ISOH od januára pre evidovanie nebude a ani nemôže byť. A čaká sa len na to, kedy sa to potvrdí aj v Národnej Rade. Schôdza prebieha aj dnes a budúci týždeň a niekedy sa to schváli.

Takže čo je to? Klamstvo? Zavádzanie? Klamstvo nie, lebo kým to ozaj v NR SR neschvália, tak to v zákone stojí. Zavádzanie? To určite, lebo už minimálne od začiatku leta bolo jasné a boli informácie, že to štát nestihne a bude sa to posúvať.

Alebo je to biznis so strachom, neistotou, chaosom? Ľudia dobrí, na také školenia rozhodne nechoďte. Nemáte sa tam čo dozvedieť, lebo ISOH nie je, od roku 2022 nebude, nikto nič nevie, nie sú žiadne informácie, nie je vyhláška, čakáme na potvrdenie v NR SR a potom budeme čakať ďalej, či to stihnú do roku 2050 🙂

Ale pozor, zároveň treba dodať, že ISOH to nie sú len evidencie. ISOH sú aj iné veci a niektoré aj fungujú. Viac sme o tom písali tu.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
  1. Jana Nechajová píše:

    Pán Schabjuk, stručne a trefne ste to polopate povedali…, je to len hnusné využívanie situácie, rýchlo sa ešte stihnúť nabaliť-vytiahnuť z ľudí peniaze, kým to v NR SR potvrdia.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.