Kam zahodiť firemný odpad z COVID testov?

Aj Vy už testujete povinne zamestnancov? Šťastná to firmy, ktorá má 100 % zaočkovaných zamestnancov. Taká je aj naša 🙂

Kto nemá také šťastie, testom sa asi nevyhne. Poznáte to, kúpiť testy, naštudovať ich použitie, potom sa špárať v nose, ponoriť to do roztoku, nakvapkať na tester a potom 10 minút času na kávičku.

Ženy poznajú čakanie na výsledok tehotenského test už dlhšie. Teraz si to pomalé čakanie na výsledok môžu vychutnať aj chlapi 🙂 Jedna čiarka, dve čiarky. Rýchlo nájdete informáciu, ako čítať výsledky toho testu a čakáte.

Výsledok Vás samozrejme poteší alebo zarmúti. Resp. ešte možno aj nahnevá, ak test ukáže že sa niečo nepodarilo a treba ho zopakovať.

Čo s odpadom z COVID testovania?

No ale čo potom s tým odpadom z testovania? Musím pochváliť Ministerstvo životného prostredia, ktoré vydalo k tomu usmernenie. Resp. revidovali to pôvodné. A dobre spravili.

No, ale ešte minulý týždeň to tak nádejne nevyzeralo. Rady k odpadom z testovania rozdávali totiž až 3 ministerstvá. Nie len MŽP ale aj ministerstvo zdravotníctva a dokonca aj hospodárstva.

Myslím že práve Ministerstvo hospodárstva spustilo lavínu otázok čo s odpadom. Vydalo totiž Manuál pre zamestnávateľov na vykonanie testovania zamestnancov v prevádzkach podnikov na ochorenie COVID – 19. A v ňom sa píše, že likvidáciu odpadu v zmysle platnej legislatívy zabezpečuje zamestnávateľ vo vlastnej réžii (postupujte podľa priloženého letáku k testu).

Takže príbalový leták je ten kľúč k rozuzleniu? OK tak sme sa pozreli na tie letáky. Niektoré tam nemajú žiadnu info, čo s tým, niektoré to kážu dávať ako nebezpečný odpad a niektoré dokonca ako komunálny odpad. Teda alibistické vyjadrenie Ministerstva hospodárstva nie je moc vysvetľujúce pre prax.

No a kto si pozrel minulý týždeň usmernenie Ministerstva životného prostredia, ten tam našiel pôvodný text o covid testovaní, ešte hádam z roku 2020. A to hovorilo, že to má byť nebezpečný odpad pod kategóriou 18.

A to je veľmi prísne a veľmi nákladné. Ale prečo by to mal byť nebezpečný odpad? Veď keď si niekto spraví samotest sám doma, kam ho asi tak vyhodí? No do komunálu. Tak kde je rozdiel potom medzi firmou a občanom?

Alebo inak, ak sa vysmrkám do servítky, kam to hodím? No asi to nebudeme vo firme dávať pod nebezpečný nemocničný odpad, nie? Asi je to rovnaký materiál ako ostane na výterovej tyčinke, nie?

Odpady z COVID testov po usmernení z MŽP

A som veľmi rád, že sa ľady pohli a Ministerstvo ŽP revidovalo svoje pôvodné usmernenie. Už sa tam nepíše, že to firmy musia dávať pod nebezpečné odpady, ale pod komunálne odpady.

Teda testy z covid testovania z firiem, sa vyhadzujú do zmesového komunálneho odpadu – do čiernych nádob, ktoré majú firmy cez obec alebo mesto. Týka sa to tých firiem, ktoré sú pôvodcom tohto odpadu, nie sú zdravotníckym zariadením, ani nedisponujú ambulanciou všeobecného/špeciálneho lekára vo svojej prevádzke.

Celé nové usmernenie si môžete prečítať tu. Zapojte sa do prieskumu a dajte nám vedieť Váš názor.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Ľuboš píše:

  Nádherné. Klasické, poslovensky. Teda ak firma s 500 ľuďmi zachytí 50 pozitívnych, tak do komunálu, ale postriekať! Ak 2000 tisícová obec zachytí v dedine 20 pozitívnych, tak všetko (aj s testami, ktoré vyšli negatívne a nemajú teda žiadne nebezpečné vlastnosti), šup odberateľovi. S veľkým strachom zo strany tvorcu je tam uvedené, že by sa nemali nebezpečné odpady miešať s „ostatnými“. Aby si to veľmi nikto nevšimol a pre istotu dával do N-ka. Nemal by si niekto ešte na to rýchlo založiť firmu? A možno aj založil.
  Ak si ako firma potravinárska budem vymieňať zdroje osvetlenia, tak ich mám zabaliť do vreca a dať do komunálu (aj žiarivky)? Môžem ich ešte niečím postriekať. Ale ak si ich vymením ako firma elektrikárska, tak všetky šup do N-ka. Aj keď niektoré sú možno obyčajné žiarovky. A motorový olej? Tiež je menej škodlivý, ak je z vozidla roznášajúceho pizzu a vymením si ho sám, ako keď mi ho vymení servis?
  Ále, ja dúfam, že keď sa to vyžaduje, tak všetci urobíme tak, ako má byť. Pretože tak je to správne …
  Pekný deň prajem.

 2. Mária píše:

  Postavené na hlavu. Typické . Slovenské . Jeden druh odpadu, ktorý je pre jedných nebezpečný odpad a pre druhých šup s ním do komunálu. Choré. Na čo sa tu hráme. Potrebujeme ďalších 1000 rokov, aby sme dobehli krajiny s uvedomelým a zodpovedným prístupom k životnému prostrediu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.