Martin Basila a jeho boj s veternými mlynmi na Ministerstve

Poznáte meno Martin Basila alebo spoločnosť Sensoneo? Niekto určite áno, pre niekoho je to meno neznáme. A pritom v odpadoch je to zaujímavý človek, minimálne z pohľadu technológií.

Martina Basilu možno poznáte ako:

  • poradcu bývalého Ministra životného prostredia Jána Budaja pre oblasť Informačného systému odpadového hospodárstva
  • tvorcu softu, ktorý využíva Správca zálohového systému. Keď teda vyhadzujete fľašku do automatu, na pozadí je práve Sensoneo.
  • propagátora množstvového zberu. Dokonca aj cez váhy, no ako on sám hovorí, na tomto sa veľmi popálili a minuli na to stovky tisíc €.

Dnes sa v podcaste budem zhovárať práve s Martinom Basilom. Vyspovedať som ho chcel hlavne z jeho pôsobenia na Ministerstve. No ako sám priznáva, bol to stratený čas.

„Nedokázal som nič …, Bol to boj s veternými mlynmi, ktorý som prehral … Bola to vysoká škola mizérie“. Toto sú jeho vlastné slová, ktorá zaznejú v podcaste. Z jeho vyjadrení je jasné, že cíti veľké sklamanie. Otvorene poukazuje na bývalého tajomníka Smatanu ako na brzdu, ako aj to, že ten ISOH by bolo dobré asi celý spláchnuť do kanála.

Zaujímavé počúvanie, ak Vás zaujíma pozadie, fungovanie štátnej správy, Ministerstva, podcast určite odporúčam.

V odpadovej tipovačke sa pozrieme na vynikajúce výsledky Slovenska v oblasti komunálnych odpadov. Až sa čudujem, že takéto dobré správy nikto netlmočí ďalej do sveta. Slovensko sa totiž v rámci EÚ a za rok 2021 umiestnilo na 9 najlepšej priečke z pohľadu miery recyklácie a kompostovania. Na 9. najlepšom mieste. To trošku koliduje s tými večnými negatívami o Slovensku a našich odpadoch. Opakovane budem stále tvrdiť, nie, Slovensko nie je odpadová diera, kde všetko len skládkujeme, práve naopak.

A zaujímavý je aj hudobný tip Martina Basilu. Žiadna hudba, ale audio kniha: Životopis Einsteina. Nech sa páči, podcast s Martinom Basilom, zo spoločnosti Sensoneo si môžete vypočuť tu.

A nižšie môžete hlasovať v ankete, či by sa mal celý ISOH zrušiť a vybudovať nanovo?

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.