Novela nariadenia 330/2018 – výška sadzieb poplatkov za uloženie odpadov

Nariadenie vlády SR 330/2018 je druhým v poradí, na ktoré sa pozrieme v rámci jesenných zmien. Jedná sa o poplatky za uloženie odpadov na skládkach odpadov. A malo by ísť o výrazné zmeny.

Čas na pripomienkovanie predloženého návrhu bol iba 10 dní, takže ak to nestihnete pripomienkovať dnes 28.11.2022, máte smolu. Ministerstvo zmeny predkladá veľmi rado pred koncom roka a potom chce expresné vyjadrenia z praxe.

Príspevky z Envirofondu

Navrhuje sa zmeniť 5 bodov. Prvé 3 sa týkajú prerozdeľovania peňazí z poplatkov za uloženie odpadov na skládkach a odkaliskách, ktoré zhromažďuje Environmentálny fond.

Tieto peniaze sú presne alokované na „výzvy“, v rámci ktorých sa prispieva najmä obciam, ktoré majú na svojom území skládku alebo odkalisko, triedia odpady nad určité percento, či zbierajú a zhodnocujú kuchynské BIO odpady.

Čo to by sa malo vždy ujsť aj profi firmám a pôvodcom odpadu, ale výzvy na to za posledné 3 roky neboli, takže peniaze by mali byť stále vo fonde.

A to koľko peňazí bude v danej „výzve“ rozhoduje toto nariadenie 330/2018. Sú v ňom pevne stanovené percentá a deľba peňazí. Napríklad v súčasnosti platí, že 60 % príjmu za komunálne odpady sa späť vráti obciam, ktoré triedia nad určité percento. Má to kopec chýb, viac som o tom písal tu.

A opačne, niekedy sa aj poplatky za priemyselné odpady skladajú na komunálne príspevky, … Reálne to vyzerá takto:

No a tento kľúč chce teraz ministerstvo prekopať. Cieľ? Poplatky za priemyselné odpady viac presunúť smerom k obciam. Dôležité je to, že to bude až od 2024, teda prvý krát delené až v roku 2025.

Na prvý pohľad parádny biznis pre obce a nešťastie pre firmy. Na druhý pohľad sa nad tým treba zamyslieť. Ide o to, že od 2024 by už „definitívne“ mal platiť zákaz skládkovania neupravených odpadov. Na skládku teda nebudú môcť chodiť komunálne odpady – zmesový komunál 20 03 01.

A aj to čo sa na skládku z úpravy odpadov odovzdá, tak už nebudú komunálne odpady, ale priemyselné. A ak by to Ministerstvo nechalo v súčasnom znení, obce by v roku 2025 nemali z čoho dostať príspevky, jednoducho by v ich balíku neboli peniaze.

A o to viac peňazí by bolo v kôpke pre priemyselné odpady.

Poplatky za skládkovanie výstupov z MBÚ

Navrhujú sa zmeniť sadzby za ukladanie odpadov na skládkach. Ale až od roku 2024. Malo by nastať zemetrasenie. Treba povedať, že toto nemá Ministerstvo pevne v rukách a že tu uteká princíp.

Navrhuje sa zmeniť príloha č. 2, ktorá by mala riešiť skládkovanie priemyselných odpadov a po novom aj odpadov z úpravy zmesového komunálneho odpadu.

Príloha č. 2 sa rozdelila na 2 tabuľky. Tabuľka č. 1 je rovnaká ako v súčasnosti platná. Dopĺňa sa teda len nová tabuľka č. 2, ktorá rieši poplatok za uloženie výstupov z úpravy odpadov. Zavádza sa 8 nových položiek. Týchto 8 položiek je rozdelených na 3 kategórie.

A všetko to bude závislé na tom, akú technológiu bude používať prevádzkovateľ MBÚ. Zabezpečí kvalitu? bude mať nízke poplatky.

Nebude vedieť zabezpečiť kvalitu? Bude platiť viac poplatkov.

A teraz POZOR, nariaďuje sa povinná úprava odpadov. No v naradení sa pripúšťa aj to, že zariadenie nesplní ani jeden požadovaný parameter kvality. To neviem prečo, keď sa niečo nariaďuje a potom neguje. No ale dôležité je že takéto anti riešenie by malo poplatok na skládke v roku 2026 až 200 € /t.

Nepáči sa mi to, že Ministerstvo nenašlo finančnú motiváciu pre tie obce, ktoré s úpravou odpadov už začali, alebo začnú pred posunutým termínom. Majú na to možnosti cez už spomenuté poplatky za uloženie odpadov a vyplácanie príspevkov cez Envirofond.

Minimálne percentá triedenia

Tešili ste sa ako obec, že ste splnili mieru triedenia komunálnych odpadov 34 % za rok 2021? Tak ak prejde toto nariadenie, zabudnite na takto nízke percentá a ak budete chcieť príspevok z Envirofondu, dostanete sa k nemu až keď splníte prísnych 50 % pre rok 2025.

To sa mi nepozdáva, nakoľko je to veľmi prísne, k príspevku sa dostane menej obcí, čím si podelia medzi sebou daný balík a dostanú na 1 tonu viac peňazí a viac obcí nezíska nič.

Je to taký nezmysel, že rozdeľuj a panuj.

Nepáči sa mi ani to, že Ministerstvo doposiaľ nezmenilo spôsob výpočtu miery triedenia komunálnych odpadov tak, aby sa dali vo výpočte zohľadniť v čitateli aj drobné stavebné odpady.

A aké sú to konkrétne zmeny, či aký budú mať vplyv na prax? Pripravíme na to aj webinár. Zatiaľ si môžete v našom e-školení prečítať aký to bude mať dopad na prax a na čo si dať v prípade schválenia tejto legislatívy pozor.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.