Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním – zmena tlačiva 2021

Viete, že sa zmenilo tlačivo ročného ohlásenia o vzniku odpadu a nakladaní s ním?

Áno tlačivo sa zmenilo, ale dobrým zvykom býva, že keď Ministerstvo schváli nejaké zmeny pred koncom roka, dá do prechodných ustanovení danej zmeny vyhlášky, či zákona, že odkedy sa táto zmena má v praxi aplikovať.

No a teraz to tam nedali a tým spôsobili chaos. Denne mám asi tak 10 telefonátov, že ako to je. Prečo sú tieto otázky?

Lebo tlačivo sa zmenilo k 1.1.2021. Ide o zmenu, ktorú na ohlásení bude mať každý. Daná novinka sa však týka (čo do obsahu) len zariadení na zhodnocovanie odpadov. No na tlačive to musí mať každý (pôvodcovia, obce, …), hoci prázdne.

No a prázdne to budú mať na tlačive za rok 2020 aj samotné zariadenia na zhodnocovanie. Neznie Vám to čudne? Tak si to zhrnieme.

 

Chcete dostávať nové články? Zanechajte nám svoj e-mail a my Vám zašleme vždy aktuálne informácie.

Do tlačiva sa to dostalo k 1.1.2021, bez prechodných ustanovení a teda má to platiť aj pre rok 2020. Ale údaje do toho sa majú prvý krát zadávať až v roku 2022 za rok 2021 – na toto v prechodných ustanoveniach nezabudli.

Takže opäť raz zmätok. A teda ako? Čo s rokom 2020? Podľa mňa je to celé kravina a iba nás to všetkých otravuje, ale ak máme ísť v zmysle legislatívy a chcete poznať metodicky správne riešenie, tak aj za rok 2020 by ste to mali podať na tom novom tlačive, lebo to sa zmenilo k 1.1.2021.

Takto sme už aj nastavili našu odpadovú aplikáciu elo.sk a nové tlačivo nájdete aj v našom novom e-školení o odpadoch 2021, kde je to v programe excel aj s komentármi a vysvetleniami.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. jozef píše:

  Dobrý deň,,
  treba sa držať čo je napísané v prechodných ustanoveniach, že nový formulár je treba vypĺňať za rok 2021 až v roku 2022 do 28. februára najneskôr.

  • Tomáš Schabjuk píše:

   Dobrý deň, nie je to tak. V prechodných ustanoveniach je napísané, že tú novú povinnosť v paragrafe 3a je potrebné prvý krát robiť až v roku 2022 za rok 2021. A toto mali presne napísať ak k tlačivu zmeny Ohlásenie, že nové tlačivo sa prvý krát používa až v roku 2022 za rok 2021. ale to neurobili, teda platí to čo píšem v článku.

 2. Jozef Uhliarik píše:

  dobrý deň, V minulom týždni som ho poslal na starom formulári ako pre 2020 a tešil som sa že už to môžem pre tento rok pustiť z hlavy.
  čo teda navrhujete?
  Jozef

  • Tomáš Schabjuk píše:

   nechajte to tak, ministerstvo to vysvetľuje tak, teda snaží sa, že to je jedno. Máme aj taký list s týmto vyjadrením. keby niečo je u nás.

 3. Gabriela píše:

  Dobrý deň prajem, ja by som sa chcela informovať ohľadom vypĺňania ohlásenia o vzniku odpadu… Ak mám 2 rozdielne Ykódy (Y8 a Y9) pre rovnaký odpad napr. pre 150202, ktorý mám, prosím Vás, uviesť ? V príručke je písané, že treba uviesť iba ten kód ktorý je najnebezpečnejší z hľadiska vplyvu na zdravie ľudí a ŽP. Teda, ak som to správne pochopila, Y9 je nebezpečnejší ako Y8 ? Teda uvediem len Y9 ? Ďakujem veľmi pekne.

  • Tomáš Schabjuk píše:

   To platí v prípade ak by ste chceli mať kvázi jeden odpad a jeden Y kód. V praxi však možno máte Y kód 2 krát pre rovnaké katalógové číslo. Napríklad handry zašpinené olejom Y8 a handry zašpinene niečím iným. Ak to potrebujete takto deliť, tak aj v ohlásení to uveďte dvojmo.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.