Podcast č. 10 Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek

Máme mesiac do spustenia systému zálohovania plastových fliaš a plechoviek. Čo nastane za pár dní? A čo z toho vyplýva pre firmy?

Do spustenia zálohovania zostáva:

Od 1. januára sa budú môcť na pulty dodávať nové plastové flaše a plechovky, ktoré budú zapojené do systému zálohovania. Každý spotrebiteľ si za takýto tovar priplatí 15 centov. Teda podobný systém ako pri zálohovaní vratných fliaš na pivo.

Čo je iné, tak záloh na plastové fľaše a plechovky je 15 centov a nie 13 centov ako pri pive, ale aj to sa zrejme za chvíľku zmení a zálohy sa možno dorovnajú.

Takže začiatkom januára si už na pultoch všimnete nové fľaše s logom zálohovania – také písmeno Z.

Len to celé spustenie neznamená, že automaticky bude fungovať zálohovanie na všetky plastové fľaše a plechovky. Platiť to bude len na tie s logom Z. Ide o to, že ešte do konca januára 2022 sa budú môcť plniť nápoje do starých – fliaš bez loga – a takéto fľaše a plechovky sa budú môcť predávať ešte aj do konca júna 2022.

Takže rok 2022 bude taký prechodný. Ale nejako sa začať musí a ako to vždy býva, veľké novinky a zmeny v živote asi nikdy neprebehnú ľahko (spomeňme si napríklad na ISOH 🙂 ).

Ale čo to celé prinesie firmám a zberovým spoločnostiam? Som veľmi rád že som sa o tom mohol porozprávať s pani Luciou Morvai, riaditeľkou pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu spoločnosti Správca zálohového systému, kde to majú celé na starosti.

Náš podcast č. 10 si môžete vypočuť nižšie, prípadne na Spotify, či na inej streamovacej platforme.

V rámci odpadovej tipovačky sa pozrieme na zákonný poplatok za skládkovanie odpadov, nakoľko sa zákon bude otvárať. A ako vždy dozviete sa aj hudobný tip od pani Morvai. Len našepkám, už sme raz taký dostali 🙂

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
  1. Marry píše:

    Uhlíková stopa:
    Takže najprv zberné vozy zbierali zo zberných hniezd. Namiesto tohto fungujúce aj najefektívnejšieho spôsobu prechádzame na klimatický útok.
    Okrem toho, že sme začali vrecový zber čo autá najazdia niekoľko násobne viac a zvýšil sa množstvo PVC vo forme vriec, pridávame ešte zber z každého jedného obchodíka to už nejdem ani rátať a dávam, že tento dopad, nikto neporátal pred touto apokalypsov. Koľko teda najazdia zberné autá po novom je otázka na ministerstvo!!!!! Nehovoriac o samotných automatoch akú majú uhíkovú stopu, koľko elektriny zožerú, koľko bude stáť obsluha a po pokazení, som vytvoril neuveritelné množstvo elektronického odpadu…Skvelá práca hluchých, slepých a asi aj blbých

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.