Podcast č. 13: Peter Gallovič o evidovaní odpadov

Je február a to je mesiac evidovania odpadov a tvorby ročného ohlásenia o odpadoch. Ale viete od kedy je na Slovensku evidencia povinná?

Evidovanie odpadov je povinná jazda pre každú obec a firmu, ktorá produkuje odpady. Z nej sa vypracováva potom ročné ohlásenie o odpadoch. Takto by sme mohli začať školenie o odpadoch.

Ale dnes žiadne školenie. Dnes ma zaujímalo ako to bolo voľakedy. Resp. ako to bolo v časoch, kedy sa rozhodlo o súčasnom evidovaní odpadov. A možno ešte aj predtým, nakoľko aj ja som sa až teraz dozvedel, že niektoré odpady sa evidovali ešte v časoch Česko-Slovenska.

V súčasnej rýchlo sa meniacej dobe a neustálych zmien zákona o odpadoch a vykonávacích predpisov, je až nepredstaviteľné, že tlačivá ELO – evidenčný list odpadov o ročné Ohlásenie, prežili až do dnešných čias v podstate bez väčších zmien a v súčasnosti beží ich 23. sezóna.

No ale je rok 2023 a na stole je otázka, či súčasné výkazníctvo dáva zmysel, či je to účelné a prečo to vlastne od nás štát žiada. Resp. prečo sa až do dnešných dní zbierajú dáta, ktoré zaujímalo Ministerstvo už pred mnohými rokmi?

A keď tento súčasný stav je nepostačujúci, zmení situáciu nový ISOH? Podarí sa naplniť nové očakávania? Som veľmi rád že v dnešnej časti podcastu som mohol privítať pána Petra Galloviča, s ktorým som sa porozprával o počiatkoch evidovania, súčasných problémoch a nezmysloch, ako aj o plánovanom ISOHu.

Len pre úplnosť dodávam, že sa jedná o minuloročný podcast, ale keďže je stále vysoko aktuálny, rozhodli sme sa ho opätovne použiť, veď opätovné použitie podporuje Hierarchiu odpadového hospodárstva 🙂

Nech sa páči, podcast si môžete vypočuť nižšie. A ešte nižšie môžete zahlasovať v ankete, či je pre Vás súčasné evidovanie jednoduchá záležitosť, alebo Vás vždy poriadne potrápi.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Ľubica Vargová píše:

  Výborné počúvanie. Pán Gallovič je na tému evidencie skvelá voľba. Som zvedavá, čo bude po zavedení ISOHu. Ako sa to štatisticky prejaví. Poskočia množstvá, klesnú? Je to napínavé 🙂

 2. Som rád, že tak Vy ako moderátor, ako aj pán Gallovič, rozoberáte túto problematiku erudovane a so znalosťou tejto problematiky. Žiaľ, po tých rokoch na obecnom úrade nevidím to svetielko na konci tunela, ktoré by znamenalo zlepšenie v akejkoľvek elektronickej evidencii, pokiaľ vstupy nebudú vychádzať z reálnych dát a vytvárať reálny výstup pre potreby spoločnosti. Pritom nemám na mysli iba ELO. S pozdravom

 3. jozef píše:

  Myslím si, že do ISOHU by mali vkladať údaje len oprávnené spoločnosti na nakladanie s odpadmi. Ak pôvodcovia tak len odpady, ktoré boli odovzdané na zhodnotenie, zneškodnenie rozhodne nie zhromažďované na prevádzke. S pozdravom

 4. Marianna píše:

  ďakujem za obzvlášť aktuálnu tému.
  Informačný systém ako nástroj kontroly by som tak celkom nezavrhovala. Pri aktuálnom množstve odpadárov na našom OU, kde len na priebežnú agendu-vyjadrovačky, súhlasy, žiadosti o info, podnety a letité problémy s nelegálnou činnosťou v oblasti OH chýbajú 2 SKÚSENÍ zamestnanci, o kontrolách evidencie v prevádzkach radšej ani nesnívam. Možno na iných OU je to lepšie. Po necelom roku mám pocit, že keby som sa zamerala na kontrolu plnenia evidenčnej povinnosti stavebných firiem vykonávajúcich stavebné práce pre fyzické osoby( §77 ods.2), tak splnenie zákonnej povinnosti bude skôr raritou ako bežnou praxou. V rámci riešenia podnetu o nelegálnom nakladaní s odpadom, kde bolo potrebné vykonať štátny dozor – čisto kontrola povinnosti podľa § 14 ods. 1 písm. f) v 2 takýchto firmách, sa jedna hodila radšej do likvidácie a z druhej mám echo, že nič také nevedú. takže budem musieť po kontrole riešiť delikt…
  Ale už dávno dozrel čas na lepší informačný systém ako je RISO a papierové ohlásenia. Minimálne systém automaticky párujúci(kontrolujúci) nahlásené údaje v reťazci od pôvodcov až po zneškodniteľov/zhodnotiteľov.

 5. Annette píše:

  Boli to zaujímavé informácie. A či je evidovanie odpadov jednoduchá záležitosť? Hm… ja ako personalistka spoločnosti ozaj nič spoločné nemám s odpadom ,ale niekto musí tie odpady evidovať / spraviť a práve vďaka Vám viem spraviť a podať ročné ohlásenie. Ďakujeme za webináre, informácie a pomoc.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.