Podcast č. 24 – Juraj Jakeš – Marius Pedersen, a.s.

V dnešnom podcaste sa budem rozprávať s mojím bývalým kolegom, obchodným riaditeľom spoločnosti Marius Pedersen, Jurajom Jakešom.

Zaujímali ma ich názory na súčasné dianie v odpadovom hospodárstve a ako vidia schválené a navrhované zmeny v praxi.

Tak napríklad pozrieme sa, či sú v regiónoch nastavené nulové donáškové vzdialenosti pre triedený zber od 2023? Je to v ich obciach a mestách zavedené? Ako k tejto zmene pristúpili OZV pre obaly?

Čo by pre Slovenskú republiku znamenalo zaviesť povinný množstvový zber? Ministerstvo má aktuálne stále otvorený legisaltívny proces zmeny zákona o odpadoch, v ktorom by chcelo na Slovensku zaviesť povinný množstvový zber. Bránia sa tomu obce a mestá, za najšťastnejšie to nepovažujú ani zberové spoločnosti. Mám však taký pocit, že všetci sa ho boja hlavne pre nejakú potrebu investícií do čipovania nádob, technológií, softwearov. V podcaste s avšak bavíme že sa nejako zabúda aj na tu klasickú formu množstvového zberu, cez výber nádoby a frekvencie vývozu. Na to nič nepotrebujete a je to množstvový zber.

Pozreli sme sa aj na úpravu odpadov a ako je na to skupina Marius Pedersen pripravená. Juraj spomína že na 9. prevádzkach (z 12.) budú na úpravu od 2024 zreje pripravení. Aj na základe pripravenosti týchto veľkých hráčov nepredpokladám ďalší posun úpravy odpadov. Jednoducho nakúpené investície v objemoch mil. € budú musieť splácať a niekto to bude musieť zaplatiť.

Čo ale bude s tými, ktorí tú úpravu nebudú mať v prevádzke? To je správna otázka. Debatujeme o dvoch možnostiach vo forme podpory cez Envirofond, resp. zmeny skládkovacích poplatkov v štýle ako to Ministerstvo začalo riešiť a predložili do pripomienkového konania.

Juraj však otvorene hovorí o tom, že sa nebude jednať o veľký odklon od skládkovania, skôr naopak, minimálny a s energetickým zhodnocovaním nadsitnej frakcie ani moc neuvažujú. Prečo? Dozviete sa v podcaste.

Povenovali sme sa nebezpečným odpadom, nakoľko MP je aj prevádzkovateľom niekoľkých skládok na nebezpečné odpady. Nových zariadení na spracovanie týchto odpadov je ako šafránu, čo bude teda v budúcnosti?

A neobišli ani súčasný problém s OZV Recyklogroup. Ako hodnotí MP situáciu okolo tejto zrušenej OZV. A čo na to hovorí Ministerstvo ústami štátneho tajomníka? A celkovo, aké vysvedčenie by dal Juraj Jakeš súčasnej vláde?

Dozviete sa v našom novom podcaste a okrem týchto informácií aj zaujímavý hudobný tip.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.