Povinná úprava odpadov pred skládkovaním od roku 2021

Konečne, návrh vyhlášky o skládkovaní odpadov je na svete. Nie, nezatvárajte tento článok v domnení, že sa Vás skládka odpadov netýka. Práve naopak, toto sa Vás bude týkať až až.

V zákone o odpadoch nám od roku 2021 svieti povinná úprava odpadov pred skládkovaním odpadov. Máme to tam už asi rok a pol. Ale už vtedy všetci upozorňovali, že za 1,5 roka sa nič nestihne vybudovať a samozrejme to tak aj dopadlo. Dobrý úmysel Ministerstva tak dopadol blamážou. Lebo nekomunikovali, lebo nevysvetľovali, lebo korona, lebo xyz dôvodov.

No, ale v zákone úprava stále svieti. Vymazať to odtiaľ nejde, lebo EÚ. Takže úprava musí byť a aj bude. A to čo urobilo Ministerstvo teraz, mohli spraviť pred rokom a pol, lebo teraz len prešiel čas a nič, opakujem nič sa neurobilo.

Takže čo to teraz ministerstvo urobilo? Ako to bude? Predložili zmenu vyhlášky o skládkovaní odpadov. Do tej bežný smrteľník nepozerá, ale teraz by ste mali. Aspoň na 3 nové odseky si tam odbehnite. Samozrejme ak to tak nakoniec aj schvália.

Ministerstvo z blamáže vykorčuľovalo celkom šibalsky a aj Šalamún by mohol závidieť. Úprava odpadov je vo všeobecnosti chápaná ako proces, ktorý zabezpečia nejaké stroje. Odborne sa to volá aj Mechanicko biologická úprava – MBÚ, alebo zahraničná skratka MBT.

A tak to aj bude. Ale až od roku 2023. Tak to zatiaľ stojí v návrhu vyhlášky. No dobre, ale čo pre obdobie rokov 2021 a 2022? Pre toto obdobie bude platiť to šalamúnske riešenie. Za úpravu odpadov sa bude považovat triedenie odpadov pri zdroji. Teda bežné triedenie odpadu ľuďmi.

Áno, v situácii kedy úprave nepomôžu stroje, pomôže nedokonalé triedenie odpadov ľuďmi. Principiálne je to strašná blbosť a Ministerstvo ide asi na tenkú hranu pri vyjednávaní s EÚ o porušení povinností pri úprave odpadov. Ale čert to ber, vymysleli to celkom dobre a EÚ hádam počká a pokuty nebude posielať.

 

Chcete dostávať nové články? Zanechajte nám svoj e-mail a my Vám zašleme vždy aktuálne informácie.

Ale jedno veľké POZOR

Táto dvojročná výnimka nebude zadarmo. Obce a mestá pozor. Toto celé budete môcť využiť len vtedy, ak zabezpečíte zber papiera, plastov, kovov, skla, VKM, objemných odpadov, odpadov s obsahom škodlivín a teraz to POZOR, aj zber všetkých troch BIO odpadov, teda zeleného, kuchynského a jedlých olejov.

A čo je zaujímavé, malo by to platiť hneď od januára 2021. A tu sa to nejako bije s vyhlásením ministerstva z jednej tlačovky, kde avizovali polročný odklad pre povinný zber kuchynských BIO odpadov.

Ak by to schválili takto, tak to obciam moc nepomôže, lebo zber BRKO od januára vo väčšine nestihnú, alebo už teraz počítajú s avizovaným polročným odkladom.

Spaľujete odpady v spaľovni?

Ďalej, ak spaľujete odpady v zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov, a využívate legálnu výnimku z povinného zberu kuchynských odpadov, tak POZOR. Týka sa to hlavne Bratislavy, Košíc a obcí v okolí Košíc.

Keď sa bude spaľovňa servisovať, stáť a v danom okamihu nebude preberať odpady do spaľovne, a Vás budú odkláňať na skládku odpadov, tak narazíte na to, že Vy nebudete spĺňať definíciu úpravy odpadov, nakoľko nevykonávate zber kuchynských BIO odpadov. Hoci ste sa vďaka výnimke zberu BRKO vyhli, môžete mať problém na skládke.

1 povinnosť, 3 výnimky, 3 termíny

Takže povinnosť upravovať odpady pred skládkovaním je jasná. Bude. Ale bude v troj podobe, resp. v 3. výnimkách a v 3. termínoch.

Obdobie 2021-2022

Ak obec preukáže že triedi papier, plasty, sklo, kovy, VKM, objemné odpady, odpady s obsahom škodlivín, zelené a kuchynské BIO odpady a jedlé oleje, nebude musieť odpady upravovať nijako. Samotné triedenie odpadov ľuďmi sa bude považovat za úpravu odpad.

Obdobie 2023-2026

Odpad sa bude môcť skládkovať na skládke odpadov bez úpravy aj naďalej, ale len v prípade, že odpad bude vykazovať jeden nový parameter.

Parameter biologickej stability. Konkrétne ide o hodnotu spotreby kyslíka po 4. dňoch v limite 10 mg O2/g sušiny.

V dôvodovej správe Ministerstvo píše, že povinná úprava odpadov nastane od roku 2023 a nebude sa dať uplatniť už triedenie pri zdroji. To však nie je tak, nakoľko to triedenie pri zdroji sa nevypustí, to tam ostane aj naďalej. A ak sa nájde nejaká obec, ktorá so svojimi občanmi vyseparuje všetok BIO odpad, je možné že splní parameter biologickej stability a zvyšný odpad bude môcť bez úpravy odpadov skládkovať aj v období 2023-2026.

Obdobie 2027 až naveky vekov

Tu prichádza do hry ďalší parameter, výhrevnosť odpadu. A až tu zrejme nastane totálne povinná strojová úprava odpadov. Ide o to, že od 2027 sa už na skládke nebude môcť skládkovať odpad s výhrevnosťou vyššou ako 6,5 MJ/kg.

Ako sa toto celé dotkne firiem – držiteľov odpadu?

Priznám sa že zatiaľ neviem. V zákone od januára platí zákaz skládkovania neupraveného odpadu. Ministerstvo síce pripravilo šalamúnske riešenie pre obce, ale nič sa v tých výnimkách nepíše o firmách.

Toto bude teda zaujímavé sledovať a pozrieme sa na to.

Pre niekoho zlá správa

Takýto odklad potešil asi 99 % Slovenska. No sú tu aj subjekty, ktorých toto jemne povedané sklamalo.

Predstavte si, že pred rokom a pol sa schválila povinná úprava odpadov. Vy ako podnikateľ sa chytíte príležitosti a novej povinnosti, miniete na to kopec času, požičiate si na to peniaze, začnete vybavovať papiere, budovať, hľadať odpad … a potom príde šalamúnske riešenie. A minimálne dva roky stojíte. Ak sa nemýlim, za toto by niekto mohol čo to aj vysúdiť.

Držím palce Ministerstvu pri správnych riešeniach, aby bolo čo najmenej takto vyhrotených situácií, aby sa takéto zmeny nemuseli riešiť mesiac pred účinnosťou a aby bola legislatíva predvídateľná pre všetky subjekty. S reálnymi termínmi na splnenie.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Ľuboš píše:

  Dobrý deň.

  Takže vzhľadom na § 13 písm. e) bod. 9.2 je potrebné asi upraviť každý odpad – lebo znížiť objem sa dá všetkým odpadom.
  Teda od budúceho roku bude na skládke odpadov ukladaný len odpad skupiny 19 katalógu odpadov? Keďže zákon je nadradený vyhláške, tak asi áno. Sem tam 20-kový. Teraz sa tým nemám čas preštudovať, a asi by to bolo aj zložité, keďže v našom zákone sa často nájdu veci, ktoré majú byť TAK a myslia sa TAK.
  Ale sa aspoň pri výstavbe a prevádzke drviacich a lisovacích technológií zastavia „orná“ pôda, uvoľnia emisie a financie.
  Ja byť odpadovou firmou, už teraz si pýtam viac za odpad. Prípadne ešte viac… Veď za to môže múmia …
  Pekný deň prajem.

  • Tomáš Schabjuk píše:

   no práve, ten rozkol zákona a vyhlášky tam vidíme, ale našlo sa takéto riešenie. tiež som zvedavý, či s tým nebude mať SR problém pred EÚ. ak to tak schvália, tak situácia na budúci rok pre obce a mestá je celkom jasná. Otázne stále ostávajú firmy.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.