Príjemné prekvapenie z Ministerstva životného prostredia

Nestáva sa tak často, že by na ministerstve urobili niečo, za čo by si zaslúžili pozitívny ohlas. Teraz sa tak stalo a rád vyslovím pochvalu.

Odpadové hospodárstvo na Slovensku je skôr zvyknuté na ministerstvo hromžiť. A treba uznať, že tak trošku aj právom. Tak, ako na situáciu minulý rok.

Ešte prvý polrok 2015 sa schválil nový zákon o odpadoch, no ministerstvo vydalo 8 nových vyhlášok k nemu až pred Vianocami a to s účinnosťou od 1.1.2016. Alebo keď vydá ministerstvo usmernenie k zákonu tesne pred „funusom“, či po ňom.

Zvykli sme si asi na to, že z ministerstva moc dobrých správ nechodí. Teraz sa stal opak a aktivitu ministerstva treba oceniť. Len tak ďalej, takto by to mohlo pokračovať. Považujem to za profesionálne a veľmi korektné.

List z ministerstva životného prostredia

Od viacerých našich zákazníkov sa k nám dostal list z ministerstva, v ktorom ich upozorňuje na výraznú zmenu v zákone o odpadoch od 1.1.2016.

Paráda. Takto si predstavujem prácu ministerstva. Neviem, či to  zaslalo všetkým firmám registrovaným v niektorom registri (cca. 11 000 firiem pre obaly, elektro a batérie). Možno len tým, ktorý si plnia svoje povinnosti individuálne a ktorým sa s novým zákonom výrazne zmení systém odpadového hospodárstva (najmä finančne).

Čo to vlastne to ministerstvo zaslalo?

Upozorňuje na zmenu, ktorú so sebou priniesol nový zákon pre výrobcov a dovozcov vyhradených výrobkov akými sú: obaly, neobalové výrobky, batérie, elektro, vozidlá a pneumatiky.

Informuje o tom, že ak bola firma zapísaná v registroch na MŽP, automaticky bude zaradená aj do nových registrov. Upozorňuje aj na to, že  je potrebné sa registrovať aj do nových registrov pre vozidlá, pneumatiky a neobalové výrobky.

Záver je najdôležitejší

Na koniec píše o tom, že ak si firma bude chcieť plniť vyhradené povinnosti individuálne, musí získať Autorizáciu z ministerstva.

Individuálne plnenie je, resp. bolo veľmi využívané najmä pre obaly. Novým zákonom sa však tento inštitút výrazne obmedzuje a firmy viac či menej núti vstúpiť do tzv. Organizácie zodpovednosti výrobcov a podieľať sa na financovaní triedeného zberu odpadov.

Vybavovanie Autorizácie, či výrazná administratívna a finančná záťaž k tomu firmy nepriamo donúti.

Nižšie si môžete pozrieť list z MŽP.

 


MŽP1

 

MŽP2

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.