6 tipov ako viesť a ohlasovať odpady

Január je v odpadovom hospodárstve najviac hektickejší mesiac. Najskôr treba podať hlásenie za nebezpečné odpady, potom rýchlo hlásenia Organizáciám zodpovednosti výrobcov, ďalej na ministerstvo … jednoducho veľa.

Špecifikum tohto obdobia je aj to, že sa finalizujú Evidenčné listy odpadov za celý predošlý rok. Z nich sa následne tvoria ročné Ohlásenia, ktoré sa zasielajú na Okresný úrad. Pozrime sa teda na pár tipov ako sa s tým popasovať.

S evidovaním odpadov Vám pomôže naša odpadová aplikácia ELO.sk.

Tip č. 1 – Do konca februára

Za rok 2016 môžeme využiť to, že ročné Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním je možné podať až do 28. februára. Do minulého roka to bolo len do konca januára. Posunutím termínu sa hektickosť januára trošku zmiernila.

Tip č. 2 – Evidujte odpady vždy

Je to taký možno zbytočný tip pre väčšinu čitateľov tohto článku, no zo skúseností vieme, že Evidenčný list odpadov si nevedie dosť veľký počet firiem. Teda len zhrniem, evidovať je treba všetky vyprodukované odpady. Evidencia sa nikam nezasiela.

Tip č. 3 – Používajte počítač

Áno, opäť možno zbytočný bod, no kopec firiem si to robí stále ručne na papieri.  Žeby nostalgia? Neviem. Nepoužívajte ani word. Je to zbytočne komplikované. Aspoň excel. S evidovaním odpadov Vám pomôže aj naša odpadová aplikácia ELO.sk.

Tip č. 4 – Odpady sa evidujú a hlásia podľa prevádzky

Evidenčný list odpadu a následne aj samotné ročné Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním sa vypracováva podľa prevádzky. Teda ak máte jednu prevádzku v Bratislave a druhú v Prešove, vediete dve evidencie a ohlásenia. To isté platí aj vtedy ak máte napríklad v Bratislave dve samostatné prevádzky. Ohlásenie sa podáva na príslušný Okresný úrad, ak sa vyprodukuje viac ako 50 kg nebezpečných odpadov alebo  viac ako 1 tona ostatných odpadov.

S evidovaním odpadov Vám pomôže naša odpadová aplikácia ELO.sk.

Tip č. 5 – Evidujte odpady jednoducho

Pri evidovaní odpadov sa využívajú 2 spôsoby vypĺňania údajov o množstve odpadov. Jeden jednoduchší a druhý komplikovanejší. Viac o tom si zadarmo nájdete v našom vzorovom Evidenčnom liste odpadov, prípadne na našom školení. (Aktualizácia 2018: toto už žiaľ nie je možné, od roku 2018 sa táto možnosť zrušila).

S evidovaním odpadov Vám pomôže naša odpadová aplikácia ELO.sk.

Tip č.6 – Parádna vec pre tých čo zbierajú, či spracovávajú odpady

Tento tip sa netýka pôvodcov odpadu, ale len tých firiem, ktoré odoberajú odpady od iných firiem. Sú to napríklad zberové spoločnosti, či spracovatelia odpadov. Nová vyhláška im v prípade Ohlásenia umožnila  neuvádzať podrobne od koho odpad prevzali, ale len sumár za daný odpad. Výrazne sa tým zjednodušilo samotné Ohlásenie. Táto fajn možnosť sa však nadá využiť pre pôvodcov odpadu. Škoda.

Chcete viac info k evidovaniu odpadov? Zaujať by Vás mohli aj nasledovné články:

S evidovaním odpadov Vám pomôže naša odpadová aplikácia ELO.sk.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
  1. Ľudmila Lubasová píše:

    Vypĺňať evidenčné listy manuálne do vzorov a následne aj potom ohlásenie je nemysliteľné, mal by byť na to program, ktorý potom vygeneruje hlásenie odpadov, podobne ako to má firma MUNTECH, elektronický portál odpadov.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.