ISOH, obaly a komunálne odpady – jesenné zmeny, jesenné starosti

A je tu zas. Nedala na seba dlho čakať. Ticho pribehla, jemne sa dotkla a hneď udrela do hlavy. Vzápätí sa zvrtla, cúvla a zmenila sa. Hádanka, čo je to? Novela zákona o odpadoch.

V priebehu roka sme počuli z úst ministerských pracovníkov, že sa schyľuje na jesennú ofenzívu. Nakoniec je z toho len zas a znova óda na rozšírenú zodpovednosť, rezignácia pri komunálnych odpadoch a našťastie aj posun ohlasovania údajov do štátneho ISOHu.

Ale je tu zas. Ďalšia novela zákona o odpadoch. Nedala na seba dlho čakať. Ticho pribehla do Národnej rady, jemne a bez diskusie sa dotkla účastníkov odpadového hospodárstva a svojim obsahom poriadne buchla do hlavy. Vzápätí sa po týždni zvrtla a cúvla, obsahom sa zmenila a z ofenzívy bola razom defenzíva a mazanie zákona.

Tak toto je výsledkom ofenzívy v odpadovom hospodárstve, ktorú už aj podpísala Prezidentka SR a v zbierke zákonov dostala novela číslo 285/2020 a je účinná od 14.10.2020.

Poviem to otvorene, čakal som viac. Namiesto toho je to opäť len naprávanie zle fungujúceho systému. A každou novelou politici a úradníci dúfajú, že teraz sa im to podarí. A prax ich hneď pošteklí a sem tam aj prefacká.

Ohlasovanie údajov cez ISOH sa presúva na rok 2022

Ale poďme od pozitívnej správy. Ministerstvo sme v skoršom článku upozornili na problémy s povinným ohlasovaním údajov do štátneho ISOHu od januára 2021. Viac tu. Možno si to ozaj na Ministerstve niekto prečítal a priznali si, že ISOH treba doladiť a odložiť.

Našťastie ohlasovanie údajov odložili až na rok 2022 a teda celý rok 2021 bude ešte čas, aby to na Ministerstve doladili, spustili a poskytli na testovanie, tak ako sľúbili už asi pred rokom.

Odvolávam čo som prikázal, prikazujem čo som odvolal

Aj takto by sa dalo hodnotiť pohadzovanie si so zálohovaným systémom PET fliaš a plechoviek. Ešte stará vláda stanovila, že termín spustenia zálohového systému bude rok 2022. Prišla nová vláda a mala už len podpísať zmluvu so správcom systému. Namiesto toho vraj pre Koronu a pre málo času, expresne schválila odklad zálohovania až na rok 2023.

A čuduj sa svete, prešiel pol rok, máme ešte aj menej času, Korona zúri ešte viac a to isté Ministerstvo, pod tým istým Ministrom, ktorý to najskôr presadil posunúť o rok neskôr, to teraz navrholo vrátiť predsa len na ten pôvodný rok 2022. O čom toto vlastne bolo? Fuu netuším. Ale tak, aspoň nie je nuda a je o čom písať.

Komunálne odpady z iných zdrojov – od firiem – kovbojka z Ministerstva

Tak toto bola kovbojka. Amaterizmus oboch vlád. Aj tej súčasnej aj tej predošlej. A kovbojka zo strany súčasného vedenia. Nehnevajte sa, ale toto je krásny prípad, ako sa legislatíva robiť nemá.

Najskôr, ešte pred letom 2019 sa schválila zmena v zákone o odpadoch. prebrala sa definícia komunálnych odpadov z pohľadu EÚ. To bolo veľmi zaujímavé pre firmy, nakoľko sa stanovila definícia, čo je to komunálny odpad z iných zdrojov – od firiem. Je to napríklad odpad z obalov z maloobchodu, reštaurácií, hotelov, či administratívy.

Všetky takéto firmy mali mať od júla 2020 zadarmo vývozy svojich odpadov z obalov a neobalových výrobkov. Pre firmy to bolo fajn, lebo sa asi prvý krát pozrelo aj na problém firiem, ktoré musia za svoje odpady často krát platiť dva krát. Raz v cene výrobku a druhý krát keď si odpad dávali odvážať a museli sa o neho postarať, hoci za obal dostali alebo mali dostať zaplatené Organizácie zodpovednosti výrobcov.

A to čo bolo zaujímavé pre firmy, bolo dosť nevýhodné pre Organizácie zodpovednosti výrobcov a nejasné pre obce. Tie navyše museli zadarmo pre firmy poskytnúť aj zberné dvory.

No a prišiel júl 2020 a sa stalo sa – NIČ. VEĽKÉ NIČ. Zrazu sa všetci pozerali na seba, že fuu čo to je a čo s tým, že to vôbec nie je jasne stanovené v zákone, je tam tisíc otázok, nie sú na to peniaze, štandardy zberu sú minuté na celý rok 2020, tak čo vlastne ten štát chce. A že sa táto „maličká“ zmena dotýka ďalších oblastí v zákone, na ktoré sa akosi nemyslelo.

No a prišla kovbojka. Terajšia vláda schválila prvý návrh, ktorý mal byť schválený v skrátenom legislatívnom konaní. Tam sa ešte snažili tento systém vylepšiť a firmy sa mali hlásiť do 20. októbra 2020 s požiadavkou na zabezpečenie tejto služby.

Zabudnite na všetko. Ministerstvo nakoniec sklopilo uši a firmám túto možnosť úplne vzalo. Takže firmy, okamihom uverejnenia v zbierke zákonov ste prišli aj o teoretickú šancu mať zadarmo vývozy obalov z komunálnych odpadov z iných zdrojov.

Ministerstvo nakoniec do Národnej rady poslalo druhý návrh, ktorý sa aj schválil a ktorým vrátilo stav, ktorý platil do júna 2020 – s drobnými zmenami. Teda, že síce pôjde o komunálny odpad z iných zdrojov /štát si to započíta do svojich štatistík/, ale firmy si to zaplatia. OZV a obce sa o to teda starať nebudú.

Haha – finta pre firmy, pasca pre obce

Nerozumiem tomu, ale komunálne odpady z iných zdrojov sfúkli zo stola a firmy sa o ne budú musieť starať opäť sami, ale asi zabudli v zákone na podstatnú vec. Od júla až doposiaľ je umožnené, aby firmy vozili svoj komunálny odpad z iných zdrojov z obalov a neobalov na obecné a mestské zberné dvory.

Očakával by som, že toto tiež vypustia zo zákona, ale NIE NIE. V zákone to ostalo. Finta pre firmy: aj naďalej môžete ZADARMO voziť na zberný dvor obaly a neobaly zo svojich komunálnych odpadov z iných zdrojov. Obec by ich mala prevziať zadarmo, hoci za to nie je zodpovedná. Tak ako teda?

Obaly, obaly, a zas len tie obaly

Chudák zákon o odpadoch. Trpí nevyliečiteľnou chorobou zvanou Rozšírená zodpovednosť výrobcov, špeciálne na obaly a neobalové výrobky. Táto choroba zákerne zožiera celý odpadový zákon a žiaľ nejde tak ľahko vyliečiť. Neustále ročné operácie výrazne zhoršujú jeho mentálny stav a je na pokraji rozpadu a kolapsu.

Posledný operačný zákrok sa vykonal práve teraz. Ak sa nepodarí, nastane zrejme polčas rozpadu. Žeby polčas rozpadu zákona, či OZV-čiek? Uvidíme, kto koho ešte a ako veľmi nas…. .

Zas tie obaly, takže ľudia ani sa nečudujem že Vás to možno aj frustruje. Free ridery, nečudujem sa že sa húfne netlačíte do systému, veď načo, kontrola na Vás asi v živote nepríde.

No ale kto už v systéme je, chce tam byť, alebo musí byť, tak vedzte, že prichádzajú veľké zmeny a že si asi čo to aj priplatíte.

Vaše zmluvy sa zmenia na dvojročnice. Ak budete chcieť potom dať svojej OZV výpoveď, tak len do konca septembra, ale novú zmluvu budete musieť uzavrieť už do konca októbra daného roka. Pozor pre tento rok 2020 si musí výrobca uzavrieť zmluvu s novou OZV do 20. novembra. Malo by to aspoň čiastočne upokojiť situáciu na trhu.

Dvojaká sankcia – toto niekoho zabolí

Ak na Vás kontrola príde, alebo zistí, že ste systém obchádzali, dostanete pokutu. Ale po tom aj nápravné opatrenie. Nejde teda de facto o dve sankcie, lebo sankcia za porušenie môže byť len jedna. Toto vymysleli tak, aby to nebola sankcia oficiálne, ale technicky sa to zvalí na nápravné opatrenie.

No a kým prijímateľom sankcií je štát, nápravné opatrenie poteší Koordinačné centrum a Organizácie zodpovednosti výrobcov. Toto platilo doposiaľ už aj pre batérie a pridávajú sa obaly a neobalové výrobky.

Príklad: v systéme nie ste a mali by ste byť. Kontrola Vás odhalí a nejakým super prácnym spôsobom Vám zistí, že koľko ste do systému mali vložiť a nevložili ste. No a sankcia poputuje štátu a nápravné opatrenie do KC. Boj s free ridermi. Uvidíme ako to pôjde.

Príplatky za obaly a neobalové výrobky

Ministerstvo tvrdí, že odpadové hospodárstvo stálo pred kolapsom a bolo treba to zvrátiť. Prehnané slová, asi ich mohli zmierniť a nepaušalizovať odpadové hospodárstvo ako celok, ale keď tak, tak len na tie trápne obaly a neobalové výrobky a ich vzťah k zberu v obciach.

A tak sa snažia tento kolaps zvrátiť tak, že do systému chcú dostať viac peňazí. Samozrejme od výrobcov. Pripravili návrh vyhlášky, ktorý nakoniec radšej stiahli, lebo super kritika.

Takže cieľ je vybrať viac peňazí a použiť ich do miest a obcí. Samozrejme cieľ správny. Som zvedavý na výsledok a na vyhlášku, lebo tie im moc nejdú. Stále čakáme na vyhlášku o ISOHu, evidenciách, skládkovaní …

Teraz by sa mali určiť sadzby pre zberové spoločnosti, lebo OZV prerozdeľuje peniaze výrobcov do zberových spoločností a tie zbierajú po Slovensku triedený zber.

A chceli by a mali by ich dostať viac. Uvidíme ako to dopadne a čo dajú do finálneho návrhu. Neviem ako to chcú stihnúť, keďže OZV majú svoje cenníky pre výrobcov zverejniť na svojich weboch do konca októbra.

Niečo pre obce

A myslelo sa aj na obce, veď sa blíži Mikuláš. Nie len že sa nebudú musieť starať o firemné komunálne odpady, hoci ani to celom neplatí, lebo tie nešťastné zberné dvory im nezrušili.

Ale hlavne by nemala nastať situácia aká bola ešte aj na jar 2020, kedy kopec obcí nemalo zmluvy s OZV a teda reálne nemal kto platiť triedený zber. Palec hore.

A xyz ďalších pikošiek. Držím palce tejto jesennej „ofenzíve“, nech sa poriadne udomácni, nech splní to čo si od nej Ministerstvo predstavuje. Budeme to pozorovať a informovať.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Schneider píše:

  Neviem či som už taký zblbnutý ale nikde nemôžem nájsť posunutie ISOHu na rok 2022.
  Tiež nerozumiem ako máme dávať obciam oznámenie o vykúpených komunálnych odpadov podľa toho odkiaľ odpad pochádza, keď v tomto roku ešte nemáme povinnosť zisťovať od občana, ktorý odpad donesie na výkupňu, z ktorej obce odpad pochádza. Zase nás budú celý rok atakovať nešťastný starostovia z obcí kde nemajú výkupňu, že potrebujú množstvá do vzorca aby na skládke platili menej.

  • Tomáš Schabjuk píše:

   ten termín ISOH je zakamuflovaný, nakoľko sa to celé povodne dostalo do zákona o odpadoch cez zákon o zálohovaní o obaloch. Tam to nájdete – ten posun. a tá povinnosť výkupu kovov – to bude platiť evidenčne až od roku 2021. Teda za rok 2020 obciam pošlete všetko po starom, teda ohlásite výkup tej obci, kde výkup fyzicky vykonávate. Potom, teda v roku 2022 spätne za rok 2021 t budete musieť už deliť na všetky obce, odkiaľ odpad bude pochádzať. Navyše toto celé je potvrdené v návrhu vyhlášky, na ktorý finálny text čakáme.

 2. Ing. Kristián Kubiš píše:

  Dobrý deň, ako to je z komunálnym odpadom z iných zdrojov? Odvoz triedeného zberu od právnických osôb zabezpečuje zberová spoločnosť, ktorá má zmluvu s obcou, alebo môže to byť akákoľvek PO bez zmluvy s obcou?

 3. Pavlisová píše:

  Dobrý deň.
  Veľmi ma fascinujú tieto zmeny ohľadom komunálnych odpadov z iných zdrojov. V dôvodovej správe k zákonu operujú s tým, že sa len vrátime k tomu, čo bolo pred 1.7.2020, ale nie je to teda celkom tak. V našej spoločnosti nám bralo niektoré plasty a papier (z administratívy – obal z jogurtu, obeda, tzv. šmiráky – papier) OLO – nebol to odpad, čo súvisel s predmetom podnikania.
  OLO nám tento odpad bral pred 1.7 a aj po 1.7 a zrazu zo dňa na deň platí, že už nič nebude….Volala som dnes Marius Pedersenom, oni žiaden 20 kový odpad v BA neriešia. Tak asi nám zostane len to OLO a budeme mu za to platiť, len netuším ako mi dá OLO váženku, za ten môj odpad, keď by som ho ja potom mala uviesť v ohlásení, keďže sme zaň zodpovední my ako firma.
  Druhá vec je, že vôbec k tomu nie je prispôsobené VZN obce.

  Naša firma vlastní aj penzión a tak sme poslušne podľa litery zákona uzavreli od 1.7. zmluvu s obcou na triedený zber a opäť zo dňa na deň by sme ju mali zrušiť a vrátiť sa tam kde sme boli. Na o pomimo, dnes som dostala otázku od pracovníka firmy, že kam má dať vo firme od nového roka knedlík, ak ho nezje na obed (obedy si nosia z domu alebo si ich objednávajú). Neštudovala som až tak do podrobností ešte zákon, ale tak sa mi vidí, že aj na toto sa nejako pozabudlo.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.