Ako vidí ZMOS zmeny v odpadoch?

Odpadové hospodárstvo je oblasť, ktorá robí vrásky na čele asi všetkým samosprávam na Slovensku. Ak vidí najbližšie výzvy a zmeny samotné Združenie obcí a miest Slovenska?

Dnešný článok a hlavne podcast bude o dopadoch odpadových zmien a revolúcií na obce a mestá. Obce a mestá v poslednom čase nemajú veľkú vyjednávaciu silu. Nesúvisí to len s odpadmi. Ale aj s inými zmenami.

Ich názor často len zaznie a politici si aj tak spravia čo chcú. Buchnú po stole, napíšu to do zákona a obce starajte sa. A samozrejme peniaze na to politici akosi nepripravia.

Tak to je aj v odpadoch. Len si to tak rýchlo zrekapitulujme:

  • zavedenie zberu kuchynských bio odpadov
  • zvyšovanie poplatkov za uloženie odpadov
  • nulové donáškové vzdialenosti pre BIO a triedený zber
  • budúci zákaz skládkovania neupravených odpadov …

Všetko len príkazy a nariadenia, ktoré musia riešiť obce a mestá, resp. zaplatiť to. V ideálnom Slovensku by to fungovalo tak, že ak štát niečo chce, pripraví na to aj podmienky. Legislatívu, procesy, peniaze.

V reálnom Slovensku máme nepredvídateľnú a často sa meniacu legislatívu. Procesy to je téma na konferenciu. A peniaze? Akosi ich nevidieť.

Ale čo to budem rozoberať ja, vypočujte si podcast s podpredsedom Združenia miest a obcí Slovenska, pánom Radomírom Brtáňom.

V rámci odpadovej tipovačky sa pozrieme na navrhovanú zmenu v potrebnom percente miery triedenia komunálnych odpadov, ak bude chcieť obec získať príspevok z Envirofondu.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.