Čo prinesie zber textilu od roku 2025?

Od roku 2025 by sa mal povinne zaviesť zber textilných odpadov.

Nie že by doteraz nefungoval, práve naopak, zber funguje naprieč celým Slovenskom (dole pod článkom môžete hlasovať, či sa u Vás v obci/meste zbiera textil). Len s tým rozdielom, že teraz si môžu spoločnosti vyberať kvalitu. Od roku 2025 sa pôjde na kvantitu a nekvalita je nejasný problém.

Opäť tu raz máme jednoduchú legislatívnu zmenu. No žiaľ s nepremysleným a vyzerá že s obrovským vplyvom na prax. V zákone sa len doplnila jedna veta, že od roku 2025 sa zavádza zber textilu a šatstva.

Znie to na prvý pohľad fajn. No na druhý už ani tak nie. Slovensko je ešte na míle vzdialené aby zaviedlo nejakú formu úspešnej recyklácie textilných odpadov takto vo veľkom.

Resp. zaviesť to ministerstvo môže, no len potom nečakajme recykláciu a budeme sa musieť zamerať možno na energetické zhodnocovanie tohto odpadu.

A ministerstvo sa dalo počuť, že možno by to chceli zaviesť ešte aj skôr ako v roku 2025. Jedno je chcieť a druhé je to zrealizovať tak, aby to mal kto pozbierať, vytriediť, zrecyklovať a finálne výrobky predať.

A na to čarovný prútik ešte asi nikto nevymyslel. Síce sa o to ministerstvo už viac krát snažilo, ale prax im ukázala, že stále platí: dva krát meraj a raz rež.

Tak napríklad Ministerstvo stanovilo pôvodne na zákaz skládkovania neupravených odpadov 1,5 roka. Čo sa stihlo? Skoro nič a termín sa posunul o ďalšie dva roky.

Zber PET fliaš bol pôvodne schválený so začiatkom na rok 2022. Po príchode súčasného vedenia tento termín posunuli až na rok 2023, aby ho následne po tomto ich nejasnom rozhodnutí opäť vrátili na rok 2022. Nik poriadne nechápe čo to celé malo znamenať, no vo finále to len skrátilo čas na prípravu tejto veľkej zmeny.

Aj pri textile to ide zatiaľ podobným spôsobom. Najskôr to schvália do zákona. Potom založia pracovnú skupinu a potom si idú dať spracovať analýzu čo s textilom. No, podľa mňa analýza mala byť hotová ešte pred legislatívnou zmenou, ale OK, možno je to len môj pohľad.

Som veľmi rád, že som s o tejto veľkej zmene mohol porozprávať s Jurajom Kunákom, zo spoločnosti Ekocharita.

Ako funguje zber textilu, čoho sa najviac obáva? Potrebujú Ukrajinci v tejto vojnovej dobe zbierky šatstva?

Aj o tom je náš nový podcast. V odpadovej tipovačke sa pozrieme na byrokraciu obcí a miest pri vytváraní ročných výkazov a ich posielanie kade tade po Slovensku.

A dozviete sa aj hudobný tip od Juraja Kunáka.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
  1. Ľubica K. píše:

    Ďakujem za zaujímavý a poučný rozhovor.

  2. mary píše:

    Čo sa týka, textilu áno kvalitný je super dá sa znovu predať, ale ten nekvalitný je tiež v plnej miere využiteľný napr. v prevádzkach ako chemický či energetický priemysel ako handry na utieranie. Možno neviete, ale prevádzky si takéto handry kupujú (bývajú tam zväčša roztrhané veci z nemocníc, plachty košele tričká dokonca aj dámske bobardáky sme tam našli). Ďalšie spracovanie je na rôznych linkách, kde sa napr. spracúvajú napr. aj špinavé handry od oleja. Preto ľudia hádžu aj poškodený látkový odpad. Chápem problém financovania, ale ….

    • Tomáš Schabjuk píše:

      to áno, to funguje, ale nemôže byť nový systém zberu a rádovo viac vyzbieraných odpadov postavený na výrobe handier. to by sme handrami boli asi zaplavení

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.