Novinky v zákone o odpadoch 2021

V NR SR schválili zmenu zákona o odpadoch. Novela bude účinná od 1.11.2021. Aké zmeny prinesie?

Finálna verzia novely má 93 zmien, teda o niečo viac ako pôvodne avizovaný návrh.

K týmto schváleným zmenám sme pripravili webinár. Viac sa dozviete nižšie.

Čo zaujímavé sa mení alebo malo zmeniť?

Mení sa definícia pôvodcu odpadov. Resp. doplnilo sa, kto a za akých podmienok môže na seba prevziať pôvodcovské povinnosti. Napríklad obchodné, či administratívne centrá. Vďaka za dobrú zmenu.

Zrušia sa súhlasy na zhromažďovanie nebezpečných odpadov, súhlas na nakladanie s nebezpečnými odpadmi, či súhlas na dlhšie skladovanie odpadov ako je 1 rok pred zneškodnením, či 3 roky pred zhodnotením. Fííí to je výrazná zmena. Čo to prinesie?

Ako sa bude po novom potom vypĺňať Sprievodný list nebezpečného odpadu, a kam sa bude zasielať? Aj v tomto bude zmena.

Firmám sa berie možnosť zadarmo voziť na zberné dvory svoje komunálne obaly a neobaly z iných zdrojov. To je zas klinec do rakvy pre firemné komunálne odpady, čo s tým?

Zmenám sa nevyhnú ani obce a mestá. Do zákona o odpadoch sa dostala nová povinnosť pre zber textilu. Nie že by to obce nerobili do teraz, no od roku 2025 by to malo byť už povinné a pre všetkých.

Inak s tým textilom je to zaujímavé. Ešte pred pár mesiacmi ministerstvo aj písomne trvalo na tom, že zber textilu na obciach nie je zber odpadu, ale predchádzanie vzniku odpadu, teda nie odpad, ale charita. Som rád, že si dali povedať a čísla si budú obce a mestá písať do svojich štatistík.

Čo to znamená pre obce? Kto to zaplatí, obec, OZV alebo Ministerstvo 🙂

Obec bude musieť povinne zverejňovať na web stránke ročný výkaz o komunálnom odpade. Na 4 úrady to treba posielať a po novom ešte aj zverejňovať. Ach jáááj obce a mestá, kde že máte svoje stavovské organizácie, aby Vám v tom trošku pomohli.

Obce a mestá budú zmluvy s Organizáciami zodpovednosti výrobcov uzatvárať na minimálne 2 roky.

 

Chcete dostávať nové články? Zanechajte nám svoj e-mail a my Vám zašleme vždy aktuálne informácie.

Niečo pre PROFI firmy v odpadovom hospodárstve

Aj profi firmám v odpadoch, či technickým službám sa zmení život. Zakazuje sa energetické zhodnocovanie odpadu po dotriedení, ktorý je možné materiálovo zhodnotiť. Vyhláška ustanoví podrobnosti.

Ten, kto vykonáva triedený zber komunálnych odpadov z obalov a komunálnych odpadov z neobalových výrobkov je povinný zasielať ministerstvu a OZV údaje v ustanovenom rozsahu – niečo kvartálne, niečo ročne. To bude zábava, ďalšie papiere navyše.

Obaly

Posunie sa aj lehota vo výpovediach obec/výrobca voči OZV. Na aký nový termín si budete musieť zvyknúť a čo nové by sa malo zmeniť v obaloch?

Online webinár o schválených zmenách v zákone o odpadoch.

Webinár sa konal 21.10.2021. Ak ste ho nestihli, záznam je k dispozícii v našom e-školení o odpadoch.

Záznam z webináru je dostupný pre všetkých predplatiteľov nášho e-školenia o odpadoch 2021 – zadarmo. Stačí sa len prihlásiť do členskej sekcie a spustiť webinár.

Ak e-školenie zakúpené nemáte, viac info o ňom si nájdete tuobjednať si ho môžete na tomto odkaze.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
 1. Ján Csalava píše:

  Dobrý deň prajem pán Schabjuk.
  Mám otázku v súvislosti s novelou zákona od 1.11.2021.
  Začiatkom mesiaca sme zadali objednávku jednej spoločnosti na kompletné zneškodnenie azbestovocementovej strešnej krytiny.
  Táto spoločnosť zaslala na OÚ ŽP žiadosť o udelenie súhlasu na nakladanie s NO vrátane ich prepravy. Z OÚ jej túto žiadosť už neakceptovali, keďže v novele zákona v §26 ods. 1, písm. a) tento súhlas vypadol. Na otázku, ako ďalej postupovať, čo je potrebné k tomu zabezpečiť, spoločnosť dostala odpoveď, že k tomu nemajú zatiaľ žiadne pokyny.
  Preto sa chcem opýtať, ako postupovať, či zneškodnenie realizovať aj bez súhlasu OÚ ŽP, či sprievodný list NO potvrdiť len podľa ods. 3 a nikam neposielať.
  Ďakujem pekne.

  • Tomáš Schabjuk píše:

   Dobrý deň, áno tento súhlas ho zrušil. Pre časť prepravy si majú firmy vybaviť registráciu. No nikde sa nerieši co v prípade obdobnej situácie ako je s azbestom.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.