Prečo by sa na Slovensku mali odpady aj energeticky zhodnocovať?

V poslednom článku sme sa pozreli na technológiu MBÚ – mechanicko biologickú úpravu, ako alternativu pre súčasné skládkovanie.

Dnes sa pozrieme na energetické zhodnocovanie odpadov. Taký malý duel týchto dvoch myšlienok, či technológií.

Čo je pre Vás zaujímavejšie? Hlasujte v ankete nižšie v článku.

Strategické plánovanie štátu nejde

Áno štát v tomto zlyháva. Minimálne ak to vztiahneme na plány v odpadoch z dielne Ministerstva životného prostredia. Keby nezlyhávali, tak by sme tu mali niečo ako kuchársku knihu, podľa ktorej by sa varilo.

Šéfkuchár si však niekam odskočil, nechal to len na pomocných kuchárov. Tí sa síce snažili, no výsledok bol málo chutný. Šéfkuchár sa potom vrátil, ochutnal jedlo a začal nadávať. Samozrejme hľadal vinníka. No na seba akosi nepozrel.

Nemáme teda žiaden plán. Len bezhlavo a bez diskusie napísanú legislatívu, ktorú prax už raz v oblasti úpravy odpadov otrepala Ministerstvu o hlavu. Výsledok? Bezhlavo sa ide asi takmer celé Slovensko pustiť do MBÚ technológie, pričom vieme, že nám to nepomôže.

Len sa minú peniaze a za 10 rokov sa to bude musieť asi celé opäť meniť. Prečo? Lebo MBÚ nerieši celý problém. Len nám pomôže trošku vylepšiť naše súčasné čísla v komunálnych odpadoch.

A prečo? No preto, že z MBÚ ide po vytriedení minimum percent (asi 3-5) na materiálovú recykláciu. Ďalších 30 percent na energo zhodnotenie zväčša do cementární a zvyšok je totál humus BIO zložka. Tá sa bude musieť stabilizovať a až následne odviesť. Kam? No na pole určite nie. Ale pravdepodobne len na skládku.

Teda 3-5 % využijeme na recykláciu. To vie vytiahnuť z technológie ZEVO tiež, pretože to sú najmä kovy, ktoré sa pri teplote spaľovania odpadov netavia a vypadnú v procese na kôpku a tá sa dá na recykláciu.

Z MBÚ sa poskytne cca 30 % na energetické zhodnotenie. Ale veď to je tá istá metóda akou nakladá ZEVO.

A z MBÚ vypadne cca. 50-60 % BIO ťažkej zložky, ktorá sa musí stabilizovať a potom šup na skládku. A tu si spomeňte na ciel EÚ pre rok 2035 a to odklon od skládkovania na max 10 %. Pri percentách skládkovania frakcie z MBÚ sa nám to nemá ako podariť.

A na druhú stranu, ZEVO energeticky zhodnotí 100 % odpadu. A aj škvaru vie využiť v stavebníctve.

Prečo tak obhajujem ZEVO?

Neobhajujem, len zhŕňam poznatky a názory. Vadí mi najmä to, že nemáme tu kuchársku knihu, v ktorej by sa nad tým niekto zamyslel. Lebo keď sa berú aj tieto argumenty, aj to ZEVO má nezastupiteľnú funkciu.

Aj súčasné Slovenské štatistiky môžu byť vďačné spoločnostiam OLO a KOSIT, že energeticky zhodnocujú odpady a tým vylepšujú celoslovenské čísla smerom hore.

Má však aj nevýhody:

  • výška investície
  • dlhoročný proces prípravy a výstavby
  • EIA a odpor ľudí
  • menšia diverzifikácia nakladania s odpadmi, teda aj menšia konkurencia
  • naladenie Ministerstva proti výstavbe

No práve Ministerstvo by nemalo niečo uprednostňovať. To sa v zmysle legislatívy deje pre biznis MBÚ. Z časového hľadiska sa ani nič iné neporadí vybudovať. A toto mi vadí, resp. zamýšľam sa nad tým čo bude, až to bude.

V každom prípade dôjde k výšeniu cien pre nakladanie s odpadmi. Ale zaujímavé je že cena MBÚ je porovnateľná s cenou vstupu pre ZEVO. Niekde na úrovni 85-90 € na tonu. A to je už aj súčasná cena skládkovania v niektorých regiónoch na Slovensku.

Som veľmi rád, že som sa mohol o celej problematike porozprávať s pánom Halászom zo spoločnosti EWIA. Obsah rozhovoru nájdete pod videom.

Ste za MBÚ alebo R1. Čo sa Vám páči viac?

Obsah:

00:42     Prečo vznikala spoločnosť ewia a.s.? Aké sú jej ciele? Aký je vzťah medzi ewia a KOSIT?

02:42     Predstavíme si projekt vybudovania Centier cirkulárnej ekonomicky pre Trnavský a Nitriansky kraj. Prečo práve tieto regióny? Ktoré ďalšie lokality sú atraktívne?

05:22     Viete, že nejedná len o ZEVO, ale prináša aj niečo naviac? Že súčasťou by mali byť triediace zariadenia, centrá environmentálnej výchovy a tiež reuse centrá?

08:15     Aká by mala byť kapacita centier cirkulárnej ekonomiky?

09:31     Aká by mohla byť výsledná cena služieb? Môže sa priblížiť skládkovnému?

11:48     Je takéto zariadenie plánované v súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva?  

13:07     Ako dlho trvá celý povoľovací proces zariadenia?

14:16     Pohľad na energetické zhodnocovanie vo vzťahu k povinnej úprave odpadov. Aké sú výhody ZEVO oproti cementárňam?

18:18     Ako sa vysporiadať s povinnou úpravou odpadov pred spustením ZEVO? Ako sa s tým popasovalo Rakúsko alebo Nemecko? Ako sa mení výhrevnosť odpadu po MBÚ a aké sú možnosti zhodnotenia tohto paliva?

22:10     Aký je pohľad obyvateľov na spaľovanie? Prečo sú obavy neoprávnené?

25:07     Ako sú na tom ostatné krajiny EÚ s plnením cieľov? Aký je u nich podiel energetického a materiálového zhodnocovania? Využívajú MBÚ zariadenia? Sú ciele až príliš striktné a nepodarí sa ich splniť? Alebo k plneniu cieľov pomôže ekomodulácia a triedenie pri zdroji?

Naše e-školenie o odpadoch si môžete objednať tu.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.