Rozhovor s konkurenciou o ISOHu a evidovaní odpadov

Ministerstvo životného prostredia koncom roka zamakalo. Do pripomienkového konania dalo 5 predpisov a predpokladali, že všetky budú účinné k 1. januáru 2023.

Aký je výsledok? Zmenil sa len 1 z nich a to posun úpravy odpadov na rok 2024. Ostatné sa k januáru nepodarilo schváliť. Popravde nebol na to ani predpoklad. Veľké zmeny sa nemôžu robiť koncom roka s odborným pripomienkovaním pred Vianocami.

A aký je stav? Smutný. Viete že sa malo posunúť aj zákonom dané povinné ohlasovanie odpadov cez ISOH? A viete že sa to nezmenilo a tým pádom aktuálne platí nevykonateľný právny stav, že všetci by sme mali ohlasovať údaje do ISOHu? A to dokonca mesačne?

Nech sa páči, skúste si to cez ISOH a samozrejme zistíte, že nič také sa nedá robiť a môj predpoklad zo začiatku minulého roka vyšiel. Totiž, že ISOH od roku 2023 fungovať nebude. A predpokladám, že vyjde aj môj aktuálny predpoklad, že ISOH pre ohlasovanie odpadov nebude fungovať ani od roku 2024.

ISOH zjavne nie je prioritou Ministerstva. Ak by totiž Ministerstvo chcelo aby sa ISOH za súčasnej garnitúry neschválil, nerobilo by to inak. Mizéria slovenského ISOHu tak pokračuje a môžeme konštatovať že za vlády súčasného vedenia Ministerstva sa s ISOHom nič neudialo a zrejme ani neudeje.

Súčasná vláda tu bude zrejme do konca septembra a je otázne, či si Ministerstvo trúfne dovtedy s niečo s ISOHom urobiť. Plánované je schválenie novej vyhlášky, verejné obstarávanie na IT úpravu ISOHU, testovanie a spustenie do prevádzky v roku 2024.

Možno by to mali nechať na nové vedenie a to by sa mohlo zamyslieť aj nad kacírskou myšlienkou, či celý tento doposiaľ budovaný marazmus nehodiť za chrbát, spláchnuť ho do kanála a vybudovať nanovo niečo, čo by fungovalo v 21. storočí. S cieľom zabezpečiť údaje, ktoré štát potrebuje pre výkazníctvo a kontrolu a s absolútne jednoduchým používaním pre povinné osoby.

Dnešný podcast bude práve o evidovaní odpadov a plánovanom ISOHu. Som veľmi rád, že som sa o tejto téme mohol porozprávať s Martinou Poláčkovou, riaditeľkou spoločnosti INISOFT.

Spoločnosť Inisoft je síce naša konkurencia v oblasti softwearov na evidovanie odpadov, no som veľmi rád, že sa nevnímame len v tejto polohe, ale naopak, vieme spolu diskutovať, dopĺňať sa a spoločne posúvať evidovanie odpadov vpred.

Nech sa páči, vypočujte si náš spoločný podcast. V rámci odpadovej tipovačky sa pozrieme na možno povinné zavedenie množstvového zberu komunálnych odpadov.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
  1. . od r. 1990 je už každá logická snaha o OŽP nielen v SR, iba prázdnou politickou frázou !
    Teda je nereálna a k čomu to vedie ….sa už asi súčasné ĽUDSTVO dozvie snáď už len z reálnej literatúry od ešte bývalých, tj. nevyhasnutých autorov typu J. Vernea a nejakých pradedov z pralesov…
    ….. možno ešte napr. p. Kazda asi nebol, celkom „mimo reality“ ….
    ….

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.