S Annamáriou Tóthovou o možnom presune úpravy odpadov

Úprava odpadov je predo dvermi. Politikom horia termíny a sľuby a stále nič. Ale vraj sa na Ministerstve o tom debatuje a hľadá sa možné riešenie. Bude to asi ako vždy, taký mačkopes, ale verme, že riešenie sa nájde a nebude mega drahé typu a la: nikto nemá úpravu odpadov, tak Vám všetkým zvýšime poplatky za skládkovanie o 200 %.

Riešenie tu možno existuje aj iné. Stačí zistiť, prečo Eúrópska únia neseká Českú republiku za toto nedodržanie smernice. Situácie máme rovnaké, no ČR je OK a my máme už upozornenie?

Prečo ČR si najskôr stanovila zákaz skládkovania neupravených odpadov na rok 2024 a potom presunuli až na rok 2030? V čom je rozdiel?

Prečo sme to chceli, už v roku 2019, expresne vybudovať na Slovensku od roku 2021, potom ďalšie dva roky a aj tak to bolo málo času? Je to len EKO výstrel Ministerstva, alebo nejaká super veľká hrozba sankcií z ÉÚ.

V ďalšom podcaste som vyspovedal Annamáriu Tóthovú, snáď najznámejšiu právničku odpadového hospodárstva na Slovenku. V podcaste pekne vysvetľuje, že k sankciám máme ešte poriadne ďaleko.

Dokonca pekne vyčíslila možné minimálne sankcie za prípadne priznanie sankcie, ku ktorej má Slovensko ešte ďaleko. Možno len treba lepšie rokovať s EÚ, vysvetľovať, presviedčať. Alebo trpieť blamáž, ktorá sa tu zatiaľ valí.

V podcaste sa rozprávame o tom, že topiaci sa aj slamky chytá. A v smernici o skládkach taká slamka existuje. Totiž v roku 2018 sa smernica zmenila a v jednom paragrafe sa úprava spomína až od roku 2030.

Aj o tomto a o inom som sa rozprával s pani Annamária Tóthovou a som veľmi rád že prijala pozvanie do už 20. časti podcastu.

Dozviete sa aj jej hudobný tip a v rámci tipovačky sa pozrieme na udeľovanie príspevkov obciam za BIO odpady z Envirofondu.

Čo myslíte, ako to dopadne, malo by sa Ministerstvo aj slamky chytať? Hlasujte v ankete.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.