Špak sem špak tam. Čo sa dá robiť s odpadom z fajčenia?

Firmy sa nás často pýtajú aké opatrenia na zlepšenie si majú dať do ISO certifikácie. Často sa vymýšľajú úplne somariny a absurdity, len aby niečo bolo. Ale čo keby ste si tam dali niečo reálne a navyše celkom zaujímavé? Cigarety.

Cigarety? Do ISO noriem? Možno si poviete, že čo je to za blbosť. Hej ono sa to vo všeobecnosti berie ako blbosť a špaky kdekoľvek po zemi sa neberú za taký problém ako nejaká čierna skládka.

Ale v podstate každý špak je taká malá čierna skládka. Ktoré navyše špatí okolie, rozkladajú sa v prírode, chémia zo spaľovania tabaku sa dostáva do pôdy, … no jednoducho je to taký obchádzaný problém, ale je tu.

Tak a prečo to nezačať riešiť? Napríklad také ISO normy sú možno pre Vás nejakým motorom. Pre niekoho to môže byť mega bordel pri zastávke na autobus.

A je super, že už aj tak možno doposiaľ prehliadaná banálnosť a zľahčovaný problém sa dá riešiť. Viete že tieto špaky idú recyklovať? A viete že potom recykláte môžete potom aj chodiť?

Jasné, mladý chalan Hugo Repáň zo spoločnosti Eco Butt má na to recyklačné zariadenie v Žiari nad Hronom. So súhlasom podľa zákona o odpadoch a certifikáciou výrobku. A viete čo na to potrebuje? No predsa Vaše špaky 🙂

A späť k tým ISO normám, predstavte si, ako Vás audítor pochváli keď uvidí medzi Vašimi opatreniami na zlepšenie, zber cigariet a ich recykláciu. A pred vchodom do Vašej firmy ho upúta nový popolník na tieto odpady.

Štatistiku Slovenských odpadov nám tieto malé množstvá samozrejme nijako nevylepšia, ale môžeme mať o trošku čistejšie okolie.

Som rád, že som sa s Hugom mohol o tom porozprávať. A ozaj, viete, že tento Hugo je asi najmladší podnikateľa v histórii slovenského odpadového hospodárstva?

V rámci odpadovej tipovačky sa pozrieme na porovnanie emisných limitov ZEVA a spaľovania biomasy. Ktorá technológia má prísnejšie limity?

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
  1. MaryMary píše:

    prečo riešime špaky ako odpad..čo tak riešiť ovzdušie a zakázať fajčiť. …susedia mi celý rok znepríjemnujú život fajčením na balkónoch..plné ústa klimatických zmien a opatrení ale toto podporujeme..kolko CO2, TZL dá jedna cigareta…len za 12 hodín je na svete vyfajčených cca 8 miliárd tohto svinstva…..týmto zákazom sa hneď vyriešia aj odpad

  2. Katarína píše:

    Tento nápad sa mi veľmi páči a držím palce. Určite by bolo lepšie keby si ľudia uvedomili, že fajčenie škodí im aj nám, tiež nám to otravuje život, ale reálne to nie je. Takže tento nápad je super a úplne žasnem, že to začal riešiť tak mladý človek. Klobúk dole 🙂

  3. Marianna píše:

    veľmi inšpiratívny podcast, ďakujem

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.