SPP + Brantner = MBÚ

Zaujímavé, štátne firmy sa točia okolo odpadov? Prečo chce ísť SPP do odpadového biznisu? Ako si to predstavuje a čo z toho chce mať?

Je super, že sa štát viac zaujíma o odpady. Nie je to len prípad SPP. Napríklad Slovenské elektrárne skúšajú tuhé druhotné palivá (ak im ich za chvíľku nezrušia) a teplárne uvažujú nad energetickým zhodnocovaním odpadov.

Každý si ide svojim smerom. Aj SPP nasadila svoj smer. A môžem povedať že aj vysokú latku. Od roku 2023 by sa mala zaviesť povinná úprava odpadov pred skládkovaním. Iste, je tam to slovíčko „mala“. Lebo sa asi nezavedie a keď tak, tak určite nie tak, ako si to predstavuje Ministerstvo.

Pravdepodobne to bude také akože riešenie ušité horúcou ihlou. Jeden z pravdepodobných scénarov hovorí o tom, že sa na to všetci tak povediac vykašlú, lebo s to stihnúť nedá. Spomína sa tu Neapol, tak hádam nebude. Povedzme, že keď sa uplatní tento scénar a skládky budú odpady prijímať aj s rizikom pokuty, tak je to stále lepšie ako Neapol.

Alebo skládky prestanú prijímať komunálne odpady a budú preberať len priemyselné. Pri tých pôjde všetko po starom. Čierneho Petra tak majú obce.

Alebo sa budú robiť kopy zlisovaného odpadu a skladovať sa po skladoch a družstvách po Slovensku, kým sa to nevyrieši?

Alebo si skládky objednajú primitivne zariadenia, ktoré rozdelia zmesový odpad na 2 kopy. Tie sa akože zastabilizujú a potom sa hodia na skládku. Ak to tak dopadne, tak to je asi najhoršia možnosť, lebo sa premrhá čas a zmysel reformy a zmeny.

Alebo sa to celé posunie – opäť – ale vždy je lepšie priznať, že sme to termínovo prepískli, ako zistiť realitu až v januári.

Čas na potrebnú zmenu je totiž viac ako 2, či 3,5 rokov, ktoré na to boli určené. Ak chce štát takúto super rýchlu zmenu, musí aj super rýchlo reagovať, včas vysvetľovať a pomáhať kde sa dá. Najmä s povoleniami.

Žiaľ ani vysvetľovanie situácie z Ministerstva a ani pomoc pri vybavovaní povolení sme tu nemali. Veľká chyba bola, že sa úprava odpadov nezadefinovala pre niektorú skupinu. Teraz máme len dosť nič nehovoriaci zákaz prijímania neupraveného odpadu na skládku, ale nikde sa nehovorí, kto tu úpravu má vlastne zabezpečiť.

Teda čas je mega potrebný. A keď te čas bude adekvátny, môžu tu vzniknúť pekné, veľmi pekné projekty. A taký predstavil aj SPP s Brantnerom. Konkrétne nie 1 ale 3. Chceli by pripraviť 3 projekty, ktoré vyzerajú že majú hlavu a pätu, chcú spolupracovať s Brantnerom, ktorý má s MBÚ skúsenosti doma aj v zahraničí a už aj v súčasnosti pripravujú palivo pre cementáreň na Považí.

Takže štátne firmy v odpadovom hospodárstve. Pekné nie? Aj štátne firmy chcú ísť do odpadov a udávajú smer a latku možného smerovania. Netreba ich preto brzdiť EIA procesmi, ale pomôcť im, vypočuť ich a spolu s ostatnými hráčmi na trhu, ktorí sú schopní finančne a aj odborne tú zmenu urobiť, pripraviť reálny plán.

Som veľmi rád, že som sa mohol o projektoch SPP porozprávať s pánom Kečkéšom z SPP. Vypočujte si nový podcast, dozviete s prečo chcú ísť do odpadov, čo z toho chcú mať, prečo práve Brantner, či si vedia predstaviť spoluprácu aj s inými regionálnymi hráčmi, čo to vlastne chcú budovať a ako to má fungovať?

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre
  1. Marry píše:

    Spravna otazka …naco ich ma brzdit EIA. A teraz ta druha ako k tomu pridu sukromne firmy ktore zazivaju šikanu EIA, vtactva a IPKZ pre par kusov smeti…ci zas statna zakazka bude nieco extra naviac?

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.