Zákaz skládkovania odpadu od roku 2023

Zákaz skládkovania bude povinný pre firmy aj obce od roku 2023.

Dokonca to malo byť platné už od roku 2021, no plány Ministerstva dopadli na realitu času ako kosa na kameň. Ministerstvo to do zákona schválilo v roku 2019 s platnosťou od 2021, ale za tú dobu sa neudialo nič, len nevhodne odkomunikovaná zmena, bez doplňujúcich vyhlášok.

A prax, ako kosa na kameň, ukázala Ministerstvu, že prečo to bolo nevhodné. Tak vymysleli kľučku, že to predĺžime ešte o dva roky a dovtedy to všetci musia vyriešiť.

Len dodám na okraj, že v Čechách to mali už asi 5 rokov schválené, že od roku 2024 zákaz skládkovania. A teraz zistili, že tiež nie sú pripravený a preto to preložili na rok 2030. My na Slovensku sme ešte menej pripravený a stále si myslíme že to za ďalšie necelé dva roky zvládneme.

Celé je to o tom, že od roku 2023 bude zakázané skládkovať neupravený odpad. Jednoducho, snaha o čo najväčší odklon od skládky. Čo sa bude dať vytriediť na mieste vzniku, to by sa malo vytriedieť. Čo sa nevytriedi, to bude musieť niekto upraviť. Jednoducho, čo horí, to nech zhorí a čo má BIO zložku, tak ZÁKAZ VJAZDU tohto odpadu na skládku.

Takže, akože to na Ministerstve predĺžili o dva roky. Vymysleli takú šalamúnsku fintu, že ak obec triedi odpady, bude sa to považovať do konca roka 2022 za úpravu odpadov. Len to zas nenapasovali. Totiž, ak chcete využiť túto kľučku, musíte triediť už aj teraz kuchynské BIO.

No na druhej strane, obce sú povinné zaviesť zber kuchynských odpadov až od júla 2021. Teda platí, že kto teraz netriedi kuchynské BRKO, nemal by ani teraz skládkovať svoje odpady. Akosi tam polroka Ministerstvu ušlo.

Problém je aj s výnimkou energetického zhodnotenia BIO odpadov. Spaľovňa sa niekedy musí čistiť a servisovať. A v tejto dobe aj dané mestá musia presunúť odpady na skládku odpadov. To je OK, len problém je v tom, že oni v meste netriedia kuchynské BIO odpady, lebo až do konca roka 2022 ani nemusia. No na skládku by ich odpady nemali vziať. Divné, nie?

No a toto celé napraviť, to je výzva pre celé odpadové hospodárstvo na roky 2021-2023. A očakáva sa, že sa o to postarajú skládky, či zberové spoločnosti. Firmy a obce na to samozrejme nebudú mať možnosti.

A čo sa dá stihnúť za dva roky? Keďže strategické plánovanie štátu moc nejde, možností veľa nemáme. MBÚ – mechanicko biologická úprava odpadov, energetické zhodnotenie, prípadne zmena legislatívy 🙂

Porozprával som sa o tom s Petrom Benkom, zo spoločnosti INECS. Pod videom nájdete obsah videa. Celé video nájdete v našom e-školení 2021.

Obsah:

00:22     Čo je MBÚ? Ako prebieha a aký podiel tvoria jednotlivé zložky? Aké sú možnosti ich ďalšieho spracovania? Aká časť skončí na skládke? Od kedy sa odpad musí začať upravovať?

12:20     Aký podiel môžu spracovať cementárne ako TAP?

13:02     Je možné BIO zložku umiestniť do telesa skládky alebo využiť na výrobu bioplynu? Čo je suchá fermentácia?

16:26     Skúsenosti s MBÚ v zahraničí. Pôjde Slovensko rovnakou cestou?

20:41     S čím sa trápia existujúce prevádzky na úpravu odpadov na Slovensku?

22:51     Aké komodity vieme získať po úprave?

25:49     Kam umiestniť vzniknuté TAP? Prispôsobia sa teplárne na príjem odpadu?

28:06     Čo ak by občania triedili samostatne len BIO odpad a všetko ostatné dávali do spoločnej nádoby?

31:32     MBÚ vs. ZEVO. Bude v budúcnosti ešte treba skládky?

Naše e-školenie o odpadoch 2021 si môžete objednať tu.

Zanechajte nám Váš e-mial, budeme Vám posielať novinky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.